Izma-el Farad 2023 nov. 04. - 16:33:47
(3/3)
csak kettőt enged olvasni a négyből...
10/10
abradan 2011 aug. 08. - 16:47:54 10/10
(2/3)
Amikor a kor és a szellem találkozik. Kazantzakisz regényhõse kilép az életbe. Hihetetlen atmoszférája van ennek a filmnek. Persze, leginkább az örökbe fogadott görög, Anthony Quinn miatt. Zseni a fickó. Igen, nem egységes a film, én is ezt érzem, de a front vagy fázis jelenetekben ott van a géniuszok szelleme. Az életöröm regénye, így hívom magamban Kazantzakisz remekét. De ugyanígy hívom magamban Anthony Quinn-t az EMBERT, csupa nagybetûvel, aki életre álmodta ezt a színes karaktert, ezt az örök embert. Mélyen a tudatba ívódik az film. Nagyon, nagyon mélyen. Sorsfordító alkotássá tud válni egy ddepressziós ember életében, és ezt most nagyon komolyan mondom. Szinte tapasztalatból. 10/10, egyértelmû.
10/10
FIu2676 2011 márc. 08. - 20:10:19 10/10
(1/3)
Alaposan elgondolkodtatott a film.
Nem tudtam igazán felidézni, hogy abban az idõben (1964-ben voltam 12-13 éves) mennyire volt szabados a gondolkodásmód itthon vagy Európában, de a címszereplõ életmódja, gondolkodásmódja, magatartása egyaránt meglepett. Legalább ennyire meglepett a krétai falu lakosságának Zorbáétól meredeken eltérõ magatartása, gondolkodásmódja. Mindkettõrõl az volt az érzésem, hogy erõs rendezõi túlzással azaz sarkítottan ábrázolt.
Wikipédia szerint a címszerepet játszó színész (mexikói-amerikai Anthony Quinn) 2001-ben halt meg 86 évesen, de 84 évesen még egy rendezvényen táncolta a szirtaki-t; A film forgalomba kerülésekor 49 éves volt. A film 3 Oscar-díjat nyert, s a címszereplõ tiszteletbeli görög állampolgárságot.
Ha hinni lehet a Wikipédiának akkor viszont él még a film egyik nõi szereplõje Irene Papas (a keresztnevét több féle változatban láttam írni), aki viszont görög (1926-os születésû). Görög a film zeneszerzõje is, Mikis Theodorakis; ha internetes információim nem csalnak, Õ is él még (1925-beli). Sok szép olvasható róla, hálistennek magyarul is; akár világhírû magyar zeneszerzõinkhez is hasonlítható.