szonya1 2014 szept. 01. - 15:34:08 Előzmény sofi 72
(16/36)
Na ja, könnyebb mellébeszélni, sértegetni, mint érdemi választ adni! :))) Legalább tanulj meg magyarul, vagy nézz utána annak, amit nem tudsz, mielõtt nyilvánosan lejáratod magad. Bukét írtam, nem bûzt. Buké = a bor egyedi íze, illata.
offtopic
sofi 72 2014 szept. 01. - 14:57:56
(15/36)
Ha valós az adatlapodon az életkorod, akkor igencsak érett csecsemõ és kisgyermek lehettél, hogy emlékszel az Illés zenekar és Szörényi ténykedéseire, (itt most konkrétan az 50-es 60-as 70-es évekbeli aktivitásukra gondolok, hiszen ez volt eddig a téma) fõleg, hogy azt írod, ÁTÉLTED azt a kort. Élni valószínûleg éltél, de szerintem a pirított lisz+víz egyvelegén és a tiszta pelenkán kívül jó ideig nem nagyon foglalkoztatott téged semmi, ami rendben is van. De ha mégis a tombolók táborát erõsítetted, akkor várom kiváncsian csecsemõ és kisgyermekkori élménybeszámolódat a koncertekrõl. :DDD

Bukéja a több napos fogmosást nélkülözõ leheletnek van, esetleg a pár napos büdös zokninak, de annak biztos nem, amit én írtam Edmondnak. Tudod miért? Mert én nem próbáltam magyarázni semmit, csupán beszélgettem. De hogy neked nem MAGYARÁZTAM, az egész biztos,mivel eddig még válaszra sem méltattalak.
Gondolom mostanra már neked is nagy nehezen feltûnt.:D
Hogy miért nem?

Ezek után rád bízom ennek a kemény fejtörõnek a megfejtését. :D
szonya1 2014 szept. 01. - 10:35:25
(14/36)
Azért van annak némi bukéja, amikor te akarod magyarázni nekünk azt a világot, amit mi átéltünk :))
Arra pedig még mindig nem válaszoltál, hogy kik azok a megbízható zenészek,akiknek a munkássága lényegesen kiemelkedõbb, mint Szörényié.
sofi 72 2014 aug. 31. - 20:29:06
(13/36)
Minden mondatod általánosság. A szüleim nagyon sokat meséltek arról a korszakról. És nem egészen azt, mit te itt vázoltál. :)

Nem vagyok meggyõzve továbbra sem. De nem is fontos, mert utalva az elsõ hozzászólásomra az Illés és Szörényi nekem a kerülendõ kategória volt/van és lesz. ;)
Edmond Dantes 2014 aug. 31. - 18:16:05
(12/36)
Voltak és tudunk róluk, illetve a poprockosok tudnak róluk. Én nem voltam-vagyok az, mint ahogy sejtésem szt az általad belinkelt portál s e m az=mondjuk így, nem poprock szakportál.
Igen pont õk maradtak meg (és még jó néhányan): lehet h vannak érdemtelenül elfeledettek, de az el-nem-felejtetteknek p o n t az a titkuk h valami olyant csináltak a színpadon (lemezen stb.), ami máig emlékezetessé tette õket. Uez van máshol is: 100 zenészbõl mondjuk 2-3 megmarad az emlékezetben meg a piacon, a többit elfelejtik. Más mûvészeti ágakban dettó: 100 festõbõl 1 lesz neves, a többit elfelejtik/nem veszik/nem kerülnek múzeumokba a képeik stb.
Memóriazavar: van. Nemcsak ezen a téren. De aki ikon/idol lett-maradt, ott, az õ esetükben a memória(nk) is mûködõképes marad :o)
sofi 72 2014 aug. 30. - 23:05:57
(11/36)
Ha lettek volna olyan igazán tehetségesek, akik szerinted be és ki tudtak futni, akkor róluk vajon miért nem tudunk? Õk miért nem maradtak meg az emlékekben? Õket miért nem látjuk a televízióban manapság? Miért nem olvasunk róluk cikkeket az újságban? Miért nem látunk "búcsú" koncertet tõlük? Miért csak errõl a – egy kezemen megtudom számolni – csapatról tud mindenki? (a neveket ne kelljen felsorolnom) Valahogy ez nekem nem logikus.:D
Pont ez a 4-5 emberke/zenekar maradt meg mindenkinek az emlékezetében? Az egész ország (fõleg az idõsebb korosztály) memóriazavarban szenvedne? Ugyan már!!
Én ennyit találtam. Ez lenne az a bizonyos dömping, amit említesz?

http://osszefogas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1179548

Ezek után kiváncsian várom a te dömping listádat. ;)
Edmond Dantes 2014 aug. 30. - 20:28:01 Előzmény sofi 72
(10/36)
Gyerek voltam + sosem voltam a (kar?)hatalom közelében sem, meg az "igézetükben" sem, de úgyszólván tuti h az igazán tehetséges és/vagy népszerû formációk, ha esetleg nem rögtön, de elõbb-utóbb be- és kifutottak. Biztosan akadtak csak megtûrt, netán tiltott számok, ám ilyenek voltak Illéséknek is, Koncznak is: Jelbeszéd! Aztán volt, aki lelépett, többség itthon zenélt.
És n e m "egy-két-három zenekar lehetett aktív", hanem egész dömping volt, nem csak a "hatalom" kegye-szeretete szerint és miatt, hanem, gondolom, azért is h megpróbáljanak itthoni konkurenciát létrehozni a SzER-en, "Luxin", privát forrásokból stb. hozzáférhetõ "nyugati" poprock-kal szemben vagy alternatívaként. Meg ez a trend is része lehetett a "legvidámabb barakk" imázs építésének. Aczél "ügyesen" csinálta. Más mûfajokban is. Szóval, igenis: népes társaságban volt élen az Illés.

"...egy igazi mûvész nyilvánosan nem kellene, hogy hirdesse politikai hovatartozását."
Hát ez pedig eléggé így megy. "Nyugaton" is, USA-ban különösen. Wikipédia pl. rengeteg mûvésznél konkrétan megírja: "Demokrata Párt aktív támogatója" v uez a Republikánusok oldalán, választások idején v máskor is. Pénzzel, koncerttel, nemcsak énekesek, rengeteg (film)színész, celeb stb. "Keleten" dettó...ahol lehet. Pussy Riot stbstb... Lehet nem-szeretni a jelenséget, de ez van. Na de amúgy mennyivel jobb (vagy rosszabb) pl. a magánéletüket, ilyen-olyan identitásukat stb. kitenni az ablakba? (Utóbbi jelenség a politikusokat is elérte. Tán nem is baj.) Akit meg nem érdekel az ilyesmi, nem veszi meg az erre szakosodott bulvárlapokat, nem nézi az erre szakosodott mûsorokat stb. Fenti jelenség alternatívája: cenzúra, boszorkányüldözés, "ellenreformáció", viktoriánus erkölcs(csõszködés), khm..."illiberális demokrácia"...nem folytatom, asszem érthetõ ennyibõl is. Nem kérem. Sztem te se :o)
szonya1 2014 aug. 30. - 16:24:43
(9/36)
Számodra kik a véleményformáló zenészek?
(Azt erõs túlzásnak tartom, hogy Szörényinek egy említésre méltó mûve van, még akkor is, ha történetesen az "István" akkora siker lett, amihez hasonlót talán senki nem tud felmutatni azóta sem Mo-on. Pl. ne felejtkezzünk már el a Kõmûves Kelemenrõl sem!)
sofi 72 2014 aug. 30. - 15:49:10
(8/36)
Valóban nem éltem még akkor, amikor az Illés miatt tömegek tomboltak, ennek ellenére jól ismerem a zenéjüket. Ez elsõsorban annak köszönhetõ, hogy fiatal koromban nagyon sokféle zenét hallgattunk. Köztük õket is. Akkoriban mindenre nyitottan, szinte minden stílusba, korba belehallgattunk, aminek köszönhetõen kb. 23 éves koromra kialakult a masszív zenei ízlésem. Számos külföldi és magyar zenekaron "végigmenve" már akkor ugyanez volt a véleményem Szörényirõl és az Illésrõl.

Amirõl te írsz, hogy akkoriban tömegeket vonzott a zenéjük, ennek okára nagyon egyszerû a válaszom; nem nagyon volt más. Ha jól tudom – de nyugodtan javíts ki, ha tévednék – egy-két-három zenekar lehetett aktív az akkori karhatalom "jóindulatának" köszönhetõen. Szóval...;)
Biztos vagyok benne, ha nem lettek volna azok az idõk nálunk, az Illés és társai nem nagyon tudtak volna labdába rúgni. Honnan tudjátok, hogy hány tehetség lett elnyomva, eltörölve, ellehetetlenítve? Aki akkor mikrofon közelébe mehetett, az már eleve gyanús. :) Az utólagos meséket meg az hiszi el, aki akarja. Én nem!
Ehhez hasonló beszélgetésem már volt itt a Port-on, de az azt hiszem egy rendezõvel kapcsolatos dolog volt.

Vegytisztán politika mentes mûvészet lehet, hogy tényleg nincs, ha azt vesszük alapul, hogy a színészek/festõk/zenészek, stb. is emberek, és a magánéletben ugyanolyanok, mint mi, halandók. Szavaznak, politizálnak, stb.
De én nem erre gondolok, hanem arra, hogy egy igazi mûvész nyilvánosan nem kellene, hogy hirdesse politikai hovatartozását. Azt tartsa meg a magánéletben. Ízléstelenségnek és gyengeségnek tartom. Ízléstelen, mert a politikának gyakorlatilag a konkrét mûvészethez semmi, de semmi köze nincs, és nem lehet. Gyengeségnek pedig azért, mert aki erre fanyalodik, annak bizonyára az az oka, hogy tehetség hiányában legalább egy adott politikai párt szimpatizánsait próbálja megfogni.
Edmond Dantes 2014 aug. 29. - 19:51:06
(7/36)
A korodra, ha már szóba hoztad, (a sztem pontosan kitöltött adatlapodon + nicken kívül) az utal h bizonyára nem éltél, amikor Mo.-on az Illés-láz tombolt, Koncz Zsuzsával megfejelve. Ha éltél volna már, tudnád, miért fontos ez. Éppen h n e m csupán a jóval késõbbi István, a király az egyetlen maradandó alkotása SzL-nek (nekem meg pláne NEM az maradt meg!), hanem az Illés-együttes nevû formáció létezése idején keletkezett "dalhalmaz" és az a fíling, ami az akkori fiatalokat áthatotta, engem, mint már írtam, n e m, de tömegeket igen és ez máig hat. Lehet nosztalgiá(zás)nak nevezni, de van. Más nagyságrend és minden hasonlat sántít, de példának ott van a Beatles. Írtak rockoperát? Nem. Még 1 db István, a királyt sem :o) Akkor ezek szt semmi maradandót nem alkottak? Na ugye.
K u r z: az Illés-együttes és "életmûvük" (kb. hatvanas évek közepétõl 73-ig) evergreen lett-marad és ezt olyan valaki írja (én), aki nem volt a rajongójuk és n e m (volt, van) egy poprockos. (Ez is én lennék.)

István, a király'2013: az Alföldi-ellenes hisztéria kitûnõ propaganda volt a produkció számára, jobban a szervezõk sem csinálhatták volna a piárját. Tipikus "mindenki ott volt az elõadáson, aki élt" eset volt-lett jelentõs részben emiatt. Errõl ennyit.

József Attila: muszáj volt beépítenem h közösen emlékezzünk rá, mint kordiálissá váló/vált? nexusunk (egyik?) kiváltójára :o))

"...egy igazi tehetségnek NINCS SZÜKSÉGE semmilyen politikai állásfoglalásra, hírverésre, bármiféle megnyilvánulásra,..." írod.
Ezzel elvileg egyetértek, de -mint már írtam- vegytisztán politikamentes mûvészet, különösen elõadómûvészet sztem nem volt, nincs, nem lesz. A mûvész is emberbõl van és ezen a glóbuszon él, h mindjárt 2 közhelyet is elsüssek, de ez a helyzet. Megnyugodhatunk: nem csak nálunk van ez így, hanem mindenütt. Szilárd és bizonyítható meggyõzõdésem.
sofi 72 2014 aug. 29. - 14:11:56
(6/36)
A hsz-ból nem derülhet ki semmi a korommal kapcsolatban, mivel a megélt évek száma nem egyenesen arányos Szörényi munkásságának elismerésével. (Bár lélekben valóban fiatal vagyok, és remélem az is maradok.)

Amikor tegnap fogalmaztam rövid kis véleményemet, már akkor tudtam – pedig nem vagyok látnok – hogy elsõsorban az István a királlyal fogsz nekem érvelni. Igen. Ez nekem is tetszik. De ha figyeltél, én munkásságról beszéltem, nem pedig egy mûrõl. Ettõl függetlenül érdekes látni, hogy nem soroltál fel egyéb "maradandó" alkotását Szörényinek. Tudod miért nem? Mert nincs.

Számomra nem az a véleményformáló zenész, aki csupán egy említésre méltó dolgot tudott produkálni életében, mert akkor a jelenleg egy zeneszámmal futó zenekarok jelentenék a jövõ nagyjait. Ugye nem így lesz?

A nosztalgia sok mindent megszépít, de amellett is lehet látni, hogy ki tesz le az asztalra maradandót. Felsorolhatnék egy csomó azonos korú rock, beat zenekart, zenészt (mondjuk hirtelen csak külföldiek jutnak eszembe) akik érdekes módon a mai napig híresek, sikeresek, és nem egy bizonyos korcsoport nosztalgiázása miatt kerülnek elõ a szekrény mélyébõl újra és újra.
Ismerem a sztorit az "új" István a királyról. Egy ideig valóban többet lehetett hallani a különbözõ véleményekrõl, de azt enyhe túlzásnak tartom, hogy ma Magyarországon az emberek nagy százalékánál a figyelem középpontjában lenne még mindig a téma. Elmúlt, vége. :D

Nem tudom, mások miért szólják le Szörényit. Lehet, hogy azért, amit elõzõ hsz-ban írtál. Én nem. Nem foglalkoztatott az István a király újragondolása. Így nem befolyásolta sem pozitív, sem negatív irányban Szörényirõl (amióta az eszemet tudom) kialakult véleményemet. Tehát az öklömet sem rázom, csak szépen halkan mondom ugyanazt. Gyenge. :P

A Szörényi/Alföldi félék, és mondjuk József Attila között vicces párhuzamot vonni, ha a politikára gondolunk a mûvészetben. Ezt te sem gondolhattad komolyan. Más kategória. A Szörényi/Alföldi félék – és még egy csomó "mûvészt" felsorolhatnék szomorú kis hazánkból - a politikát csupán közepes tehetségük elmaszatolására, esetleg tiszavirág életû sikereik kipréselésére használják. De ahogy az éppen aktuális popsi eltûnik a színrõl, úgy tûnnek el õk is a feledés homályába. (reméljük!) Persze vannak túlélõ - kaméleon – típusok is, akik minden rendszert és minden pártot meglovagolva vidáman végigvitorlázzák az életüket, de ettõl még nem lesznek nagy mûvészek. Lsd. Szörényi.
Ettõl függetlenül vallom, hogy egy igazi tehetségnek NINCS SZÜKSÉGE semmilyen politikai állásfoglalásra, hírverésre, bármiféle megnyilvánulásra, hiszem az emberek egy mûvészt nem az alapján ítélnek meg, hogy melyik pártnak az elkötelezett híve a magánéletben. Mellékes!!!!
Edmond Dantes 2014 aug. 29. - 09:31:58
(5/36)
Hszodból kitûnik: nagyon fiatal vagy: ez bók! :o) meg tény. A magyar poprock hõskorában (tinédzser voltam, voltam az is!) bevallom, az Omega volt a kedvencem. Ma már tudom, Illés -akkor még nem István :o) volt a király. Mai és akkori füllel is. Az István, a király 1983-as õsbemutatója akkor és az eltelt 30 év alatt is emblematikus esemény/mû volt és maradt, élõ klasszikus, már-már 2. nemzeti (rock-) dalmûvünk lett a Bánk bán mellett...egészen 2013-ig. 2013-ig, amikor Szörényi a mû jubileumi (újra)rendezését Alföldire bízta. A produkció nekem (és sokaknak) tetszett, sokaknak meg nem, de hogy a mû (és szerzõje/i) az érdeklõdés középpontjában maradt és szinte újrakanonizálódott, az a Szörényi/Bródy-páros, a mû és immár Alföldi érdeme is. Hogy semlegesen fogalmazzak, 21. szd.-i (újra)értelmezés, gondolom, ebben mindenki egyetérthet. Emiatt (és csak emiatt) nagy hirtelen kiátkozni, leszólni, denunciálni, unni stb. Szörényit (ki-ki kiválaszthatja kedvenc igéjét) "több mint bûn: hiba", mert árulkodó. Csupán azért rázni rá az öklünket meg "kit érdekel a véleménye?", mert nem tett egyebet mint a "mi kutyánk kölyke" létére el- és kimondja a véleményét arról, amirõl és akikrõl. Sztem ezt a primitív és (ritkán írom le, mert elcsépelt szó lett:) szánalmas hozzáállást hagyjuk meg a polportálok valszeg (jól) fizetett bérkommentelõinek. Mi nem azok vagyunk. Mi nem vagyunk azok.
OFF
A mûvészetbe nem kell "beleszõni" a politikát: eredendõen benne van. Talán még egy virágcsendéletben is :o) De az írott (alkotó)mûvészetben minden bizonnyal, az ókori klasszikusok óta. Kell közös kedvencünket József Attilát említenem? Az elõadómûvészet pedig nem csupán politikus, de lényegébõl adódóan, (csaknem?) mindig "ellenzéki" is. Mint ahogy a humor is.
A Heti Válasz a fenti magasztos, nagyívû :o)) gondolatokhoz képest...nos: qualité négligeable, nem is fárasztalak vele. Amúgy nem hinném h "kétségbeesett" kísérleteket kellene tenniük. Elég jól el vannak eresztve, bár nem láttam a fõkönyvüket, de valahogy ez az érzésem..
offtopic
sofi 72 2014 aug. 28. - 20:11:56
(4/36)
Valóban. A Parlagfûre IS és Szörényire is. :D
A Parlagfûre kiváló termékek vannak a tünetek enyhítésére, utóbbira viszont nincs ellenszer, maximum a vele kapcsolatos témák kerülése. Ezért is írtam neked, hogy eddigi hanyagolása a Port-on talán nem a véletlen mûve. Talán rajtam kívül sokakat hidegen hagy bármilyen ténykedése, vélemény nyilvánítása, etc. Ki ez a Szörényi Levente? Lerágott csont. Kinek lehet fontos a véleménye, és ha igen, akkor miért? Miben nagy, miben tudott maradandót, egyedit alkotni, ami miatt véleményformáló lehet a nagyközönség számára bármiben is? (egyébként ismerem a munkásságát, de számomra nulla kategória) Azt meg kimondottan rühellem, ha a mûvészetbe beleszövik a politikát. Ebbe az irányba nem is kívánok elmenni. Többek között Alföldi is ezért van nálam parkoló pályán. Nem érdekel, unom. Ha már szóba hoztad az "ellenzéki" jelzõt, érdemes megjegyezni, hogy a Heti Válasz önmagát egy objektív lapnak hirdeti.

Amúgy meg nálam nem igazán mérvadó, hogy a média kivel, mekkora terjedelmû cikket csinál és hányszor. Ez lehet, csak egy kétségbeesett próbálkozás a Heti Válasz részérõl az olvasottság növelésére. Nos, nálam nem érték el a célt, de nálad úgy látom igen. Belõlem már teljesen kihalt a naivitás. ;)
Edmond Dantes 2014 aug. 28. - 19:22:08
(3/36)
OFF
Talán a parlagfûre vagy allergiás. Gyógyulj meg!
Alföldi tevékenysége, biztosíthatlak, sok embert érdekel "ebben az országban", még erõs ellenszélben is, sõt "ennek az országnak" a határain túl is. (Érdemes rákeresni, mekfox lepõdni.)

ON
De ez a topik Szörényirõl szól, az õ véleménye, úgy látszik, csak-csak érdekel pár embert, ha a Heti Válasz nagyinterjút csinált vele (nem elõször tudtommal) és azt minden portál le is hozza/átveszi, amilyen terjedelemben megengedett. Én pedig igen objektíven egy nem kimondottan ellenzékinek számító napilap összefoglalóját linkeltem be, remélem, értékeled. Ha netán a nem kifejezetten ellenzéki SzL véleménye -ami a nem kifejezetten ellenzéki hetilapban megjelent és a nem kifejezetten ellenzéki napilap onlájnja is lehozott- netán nem fedi le egészen az ízlésedet vagy a véleményedet, az nem baj, szabad, de attól még vélemény és a véleményérõl is lehet vélemény. Megfejtés: véleményszabadság. Vitázni szabad, ócsárolni sem tilos, csak nem elegáns.
Vélemény? :o)
offtopic
sofi 72 2014 aug. 28. - 17:51:53
(2/36)
Talán nem ok nélkül nem nyitott neki eddig senki topicot. :P

Én speciel allergiás vagyok rá.

És igen. Enyhén szólva off a linked. Érdekel még valakit egyáltalán Alföldi bármilyen ténykedése ebben az országban, Szörényi véleményérõl nem is beszélve?
Edmond Dantes 2014 aug. 28. - 16:44:05
(1/36)