A portréfilm Bay Zoltán (1900-1992) fizikus életpályáját mutatja be, akinek nevéhez fűződik a fotoelektronsokszorozó elvén alapuló részecskeszámláló kidolgozása, a radarcsillagászat alapjait lerakó Hold-radar kísérlet, a fénysebességre alapozott méter definíciójának bevezetése. Református lelkész családból származott, érdeklődött a művészetek iránt, a 20. század olyan nagy irodalmi egyéniségei voltak a barátai, mint Szabó Lőrinc, Németh László. 1936-ban vette át az Egyesült Izzó, a Tungsram kutatólaboratóriumának vezetését, 1938-ban a vállalat támogatásával megszervezte az Atomfizikai Tanszéket a Budapesti Műszaki Egyetemen. A második világháború alatt több zsidó mérnököt mentett meg a deportálástól, majd 1948 után emigrált az Egyesült Államokba és ott folytatta tudományos munkáit. Megérhette, hogy a rendszerváltozáskor rehabilitálták.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások