Árnyékország

Shadowlands
angol életrajzi dráma, 131 perc, 1993

Értékelés:

83 szavazatból
Szerinted?

+ 2 kép

Értékelés:

83 szavazatból
Szerinted?
C.S. Lewis emberemlékezet óta az agglegények eseménytelen életét éli Oxfordban. Az egyetemi professzor és sikeres gyermekkönyvek szerzője 1952-ben megismerkedik egy amerikai nővel, Joy Greshammel, akinek a kisfia rajong a könyveiért. A vonzó és határozott hölgy teljesen elbűvöli a különc férfit, mély vonzalom szövődik kettejük között. Ám boldogságukat beárnyékolja Joy rákbetegsége. Az asszony a válása után Angliába költözik. Arra kéri a professzort, kössenek névházasságot, hogy megkaphassa fiával a letelepedési engedélyt.
Forgalmazó: Flamex

Stáblista

Szereplők

C.S. "Jack" Lewis
Joy Gresham
Douglas Gresham
Warnie Lewis
Arnold Dopliss
Dr. Craig
Christopher Riley

Díjak és jelölések

Hozzászólások

Szerinted?
k11zoltan 2022 aug. 31. - 20:59:01
Kivételesen tetszett az angol táj, és mondjuk, hogy a színészek is jól játszottak, de sajnos nem fogott meg a film.
10/10
Ildikó Nóra 2021 ápr. 18. - 12:35:54 10/10
Szép, érzelmes film, tetszett, mindenképp érdemes megnézni. A film szép helyszíneken játszódik, a kosztümök is szépek. Debra M. és Anthony H. jó páros volt, jól állt nekik a szerep és nagyon jól játszottak. A szinkron is tetszett.
6/10
sexykex 2020 nov. 27. - 14:49:07 6/10
Nem emlékszem a fiatal Hopkinsra. Mintha egész életében középkorú lett volna. Sok-sok filmjét láttam, de az Árnyékország nem volt ezek között. A fantasy és én nem ápolunk különösebben jó viszonyt, ezért sem a Narnia Krónikáival, sem az írójukkal Clive Staples Lewis-szal nem futottam eddig össze.
Talán, ha korábban látom, akkor Jack életének ez a fejezete jobban megérintett volna, azonban a szerelem, rák, halál témakör már többször visszaköszönt más filmekből. Egyébként is túl sok az ellentmondás ebben az életrajzban. Miért lesz valaki ateistából hívő, „a keresztény mítosz”-ból hogyan következhet a „Keresztény vagyok!” című előadássorozat. Miért találja meg a szerelem az 58 éves agglegényt és mennyire igaz ez a szerelem? Nem inkább csak egy barátság született?
Nem kívánom különösebben kétségbe vonni az író keresztényi elhivatottságát, de a filmben is elhangzott mondat: „a szenvedésnek nincs oka, célja és értelme” nem utal hívő emberre. Az egyetlen mélységesen igaz mondat, amivel egyet tudok érteni, Warnie szájából hangzott el: „Átkozott dolog a telefon”.
9/10
964tai@gmail.com 2020 okt. 24. - 15:58:33 9/10 Előzmény tortura
Teljesen igazad van!
9/10
964tai@gmail.com 2020 okt. 24. - 15:57:10 9/10
Egy szép és érzelmeket megmozgató film inkább az idősödő korosztálynak!
JonathanSeagull 2020 febr. 09. - 09:30:35
Nagyon tetszett a film. C. S. Lewis kiemelkedő keresztény filozófus, amellett, hogy gyermekkönyv író. Ebben a filmben elevenen érezhető volt a küzdelme a hite és a halál és szenvedés elfogadása között. Ezzel minden hívő embernek meg kell küzdenie, ajánlom Lewis fájdalomról és gyászról szóló írásait. Debra Winger mindig is kedvenc színésznőm volt, nem okozott csalódást, gyönyörű, intelligens, imádom. Teljesen véletlenül kapcsoltam át a filmre, de örülök, hogy ottmaradtam. Nagyon nagy hatással volt rám.
8/10
babolatt 2020 jan. 02. - 21:12:55 8/10
Érdekes történet, ilyen filmeket ma már nem nagyon forgatnak, lassú tempójú, mesélős, elmélkedős. Igazából egyik főszereplő sem vált számomra igazán szimpatikussá, igazán átütő vonzalomnak se nevezném a kapcsolatuk elejét, talán szellemi érdeklődés, intellektuális kíváncsiság...

A történet tükrében azt gondolnám, a nő tudott a betegségéről, és egyedülálló(vá) váló anyaként látta a legjobb lehetőségnek a névházasságot ahhoz, hogy a fiát biztonságban tudja egy művelt tanár mellett. A karaktere kicsit nyers, harsány, de hát nincs is sok ideje vacakolni ugyebár, így hamar kiteríti a kártyáit. A férfi tipikusan az élet derekára érő tudós, aki önhittségében úgy gondolja, megfejtette az univerzumot és Isten titkait, aztán jön A nő, és végiggázol az elefántcsontpalotáján, kirázza a megszokott közegéből és megkérdőjelezi minden addigi hitét.
A köztük lévő rettentő udvarias légkör azt hiszem nagyjából a névházasságuk végéig megmaradt volna, a betegség inkább a katalizátor, ami mindkettőjükben megmozdítja a valódi érzelmekre való igényt.


Hopkins valóban hihetetlen intenzív a filmben, itt még nem is rutin-fáradtsággal játszott, mint mostanában, és szokatlanul jó átlagos, emberi karakterben látni.
Talán egyetlen alapigazság, amit ebből a filmből kiemelnék, a végső mondat:
A jelen szenvedésünk része a jövőbeli boldogságunknak... és fordítva, az emberi boldogság magában hordozza az emberi szenvedést, hiszen az egyiket nem lehet sem átélni, sem értékelni a másik nélkül. Érzékletes az út, ahogy a tudós karaktere a filmben előbb gőgösen "megfejti" Istent, majd megtagadja Istent, végül magába fogadja Istent. A keret szép és míves mindehhez.
tortura 2019 márc. 28. - 16:56:57
Remekmű, tényleg. A. Hopkins színészi játékán meg még ennyi év után is csak ámulok.
Talán csak azt sajnálom - olvasva a kommenteket - , hogy van aki fikarcnyit sem értett meg belőle. Nem is kéne neki erőltetni az ilyen filmeket, nem az ő szintje. Vannak, akiknek csak a "milfes" filmeknél kéne maradni, azt megértenék. Talán.
kisbogáncs 2016 aug. 27. - 02:45:15
õszintén szólva Debra Winger helyett valaki mást választottam volna erre a szerepre. valahogy nem hittem el õt. sajnálom, fõleg mert igaz történet alapja és amúgy szép film.
offtopic
Nezo_nezo 2015 ápr. 10. - 21:32:27
Ilyen értékes filmeket miért nem adnak többször? Aki nem tudta megnézni az cseszheti igaz? Ez egyáltalán nem normális, hogy nem adják le többször.
Összes hozzászólás