A falu melletti domboldalon a gyerekek megtalálják a régi, már nem használt bánya elfelejtett bejáratát. Ketten bemennek, megnézik, majd szólnak a felnőtteknek.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Egy letölthető oldalon bukkantam most a filmre, megnéztem, mert eddig nem láttam. Jó volt látni a pályakezdő Moór Mariannát és Kern Andrást. (Találóan Pirosfej tizedes). Bánhidi László tökéletes, mint mindenben, - de nem Őt kellett volna hívni a szerepre. Ekkor Ő a gyerekek szemében, már évek óta "Matula bácsi" volt. Túl szimpatikus volt a simlis Lipótnak. A rendezők meg Őt hívták minden eredeti, népi öreg ember megformálására. A színész meg nem beszél a zsebe ellen, h "nem leszek illúzióromboló a Matula után?"
A gyerekszereplőket a korszak ismerte. Mindegyikük több filmben is szerepelt.. (Felnőttként aztán nem választották a színészkedést).
Nem olvastam Berkes Péter ifjúsági regényeit, h mennyiben volt jobb, vagy más a könyv, mint a film. De gondolom, a történet független a kortól és izmusoktól. Minden kiskölyök árgus szemekkel figyeli közvetlen környezetét, minden változást megfigyel, minden idegent észrevesz. Ha pedig szomszédságukban van vmi rendkívüli természeti, vagy mesterséges képződmény, hát az aztán állandóan mozgatja a fantáziájukat.
Kíváncsi vagyok, h hogyan oldották meg a kissrác felmászását arra a bányatoronyra? Mert a gyerek egyszer csak fent volt, aztán Kern is körbenézett a magasban. Azért az a jelenet elég magasban volt. Talán, felrakták őket emelővel?
Helyesek, igazi életszerűek voltak a gyerekek egymás közti beszélgetései.
Ma is készülhetnének ifjúsági filmek a 10-12 éveseknek. Persze, ma már iszonyúan nagyok a családok közötti anyagi eltérések. Hogyan forgatnák le ma ezt a történetet egy határmenti faluban? A szülők nagyrészt otthon, vagy közmunkán, vagy átjár dolgozni a határ túloldalára. A határmenti faluban ma is határőrök és rendőrök járkálnának.
A gyerekeknek is lenne migráncslesés, városi elitiskolában tanuló vendéggyerek meg osztaná az észt. Azért a gyerekek még megértenék egymást.
Azt mondanám hogy érthetõ a külön vélemémye , de abban a korban egészen más volt a cél. A mögöttes tartalom, az volt a lényeg. "Megint odacsaptunk az ellenségnek" címszóval.
Azért nem forgatnak ilyeneket, mert már nincs politikai üzenete, "aktualitása". Jó kis burkolt kémtörténet ez is, csak már gyerek szereplõk is vannak. Hogy ez lenyûgözõ-e vagy undorító az megítélés kérdése. Igencsak hordozza a kor követelményeit. Különösen érdekes az, amit László György (ja hogy nincs feltüntetve...) mond arról az ötödik részben kik is vannak felhasználva a leleplezésükre.
A nagy leleplezés az a lényeg, a táj meg a többi csak sallang. Mint az Õrjárat az égen, kis langymatag bevezetõ, színházi élet, kapcsolati problémák, de aztán a végére jön a tanárúr mesterkedése. Ja hogy a pilóta sisakján meg például "Army" felirat van mondjuk "USAF" helyett az már mellékes. És még lehetne sorolni a filmeket amelyek mind erre mennek ki.
Na ennek a résznek szépen vége lett: megy a film, snitt, reklám. A film vége meg sehol. Se felirat, se zene, ráadásul a kiírt befejezési idõpont elõtt két perccel! Akkor most minek kellett így kapkodni..?
Igen, a fõcímzene valóban a tulipánból van, "kapásból" felismerhetõ. Régen láttam a tulipánt, de a zenéje megmaradt, így nem csoda hogy azonnal az ugrott be.
Van benne Morricone is valóban, például a "vadnugát"-ból a második részben a robbantás után.
Kisgyerekként olvastam könyvben (A bánya réme), az jobban tetszett, de a film is klassz. Nekem is kalandos gyerekkorom volt, kár, hogy a mai gyerekeknek ez nem adatik meg :(
Régen szerencsére volt egy pár itthoni és kgst-s gyerekekenek készült film. Ma is kellenének, de a 'Kémkölykök 3D' nem éppen ez a kategória.. Vajon miért nem forgatnak már ilyeneket? Nem hiszem, hogy olyan nagy költségvetés kéne hozzá. Ma is mennek táborozni, vagy vidékre nyaralni, laknak lakótelepen.. Vagy ma már nincs gyerekkor??
***OFFTOPIC***
Nekem nagyon jó, kalandos gyerekéveim voltak: indián-cowboy csaták, rejtekhely "gunyesz" építések a fán, gokart építés deszkákból és csapágykerekekbõl amivel a lejtõs úton gurultunk le, kis hajók készítése, amiket a nagyobb pocsolyákban versenyeztettünk, saját készítésû papírsárkány-reptetés, belógás a strandra mikor nem volt nyitva, tollasozás és tengózás, télen hócsaták, hóember építés, "csúszkapálya" készítés és persze sok pecázás, vagy csak a természet felfedezése a patak mentén és az erdõben. Minden nyáron egy hónapot az unokaöcsémmel töltöttem városban, és õ is egy hónapot nálunk vidéken. Ugye, nem is rossz?
Nagyon tartalmas ez a filmismertetõ...Ennek a filmnek az is érdekessége, hogy magyar„gyereksztárok” játszottak együtt, azaz Szergej Elisztratov (Kincskeresõ kisködmön), Kovács Krisztián (Hahó, Öcsi!,Keménykalap és...),Losonczi Gábor, azaz Ladó (Az öreg bánya...,Utánam,srácok!). Lányok közül talán Kiss Gabriellát lehetne említeni. Érdekes lenne, ha ezek a szereplõk ma összejönnének egy téves beszélgetés idejére...
Na, megtaláltam: Gerard Calvi a zeneszerzõ és a Fekete tulipán c. Alain Delon film zenéje volt eredetileg.
Meg nyomokban Morricone, de ehhez nem találtam megfelelõ forrást.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások