Dexter: Eredendő bűn

Dexter: Original Sin
amerikai drámasorozat, 2024

Értékelés:

9 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

9 szavazatból
Szerinted?
Vetítések:
21:00, szerda (március 05.)
SkyShowtime 1

22:00, szerda (március 05.)
SkyShowtime 1

1:00, péntek (március 07.)
SkyShowtime 1
Az 1991-ben, Miamiban játszódó Dexter: Original Sin azt mutatja be, hogyan válik a diák Dexterből (Gibson) bosszúálló sorozatgyilkos. Amikor vérszomjas vágyait már nem veheti félvállról, Dexternek meg kell tanulnia uralkodni sötét belső késztetésein. Az apja, Harry (Slater) útmutatásai alapján az lesz a célja, hogy megtalálja és megölje azokat az embereket, akik rászolgáltak a társadalomból való kiiktatásra, mindezt anélkül, hogy a hatóságok célkeresztjébe kerülne. Ez komoly kihívást jelent a fiatal Dexter számára, amikor a miami rendőrségnél törvényszéki gyakornokként kezd dolgozni.   
Forgalmazó: SkyShowtime

Évadok:

Stáblista

Szereplők

Dexter Morgan
Harry Morgan
Debra Morgan
Maria LaGuerta detektív
Aaron Spencer kapitány
Bobby Watt detektív
Angel Batista detektív
Vince Masuka

Hozzászólások

Szerinted?
4/10
Georgikon febr. 20. 17:29:41 4/10
Nekem csalódás volt. Olyan volt, mintha a különböző történéseket, eseményeket csak úgy találomra összedobták volna vetítés előtt. Debra fiatalon egy idióta, szerintem nem illett hozzá annyira ez a kisarkított viselkedés, se a színész. A pszichiáteres rész nagyon kellett volna ahhoz, hogy teljesebb képet kapjunk Dexterről, mit miért csinál. Csak a hiányérzet maradt az alakítások után, legalábbis bennem. Christian Slater egyik kedvenc színészem, de ez a szerep nem illett hozzá.
5/10
nick név febr. 15. 12:09:12 5/10
Hát, véget ért eme produkció (első?) idáig egyetlen évada. Nem lett olyan rossz, mint az Új vér, viszont az eredeti Dexter sem ilyen, ahogy a különösebben jó sem. Zavar ebben a darabban, hogy látszik rajta, hogy elsődlegesen ez egy üzleti vállalkozás és nem valami érvényes, maradandó dolog megalkotási vágyának a manifesztuma. Persze, egy mára már klasszikus sorozatot nehéz úgy újra megteremteni, hogy ebben a teljesen más közegben ne mímelésnek tűnjön... Viszont ha az ember tényleg átérzi, hogy mi a Dexter és tisztában van a jelen lehetőségeivel, korlátaival, még mindig dönthet úgy, főleg az Új vér után, hagyja a Dextert nyugodni és nem forgatja meg a sírjában. Kiknek mik a prioritásaik.

Harry. Harry az eredeti sorozatban egyenruhásként járt a pszichiáterhez Dexter ügyében, járőrruhában talál rá a konténerben Dexterre és úgy viszi el a helyszínről, ahogy számtalan visszaemlékezésben is járőrruhában szerepel. Az előzménysorozatban hiába Christian Slater, az alkata sem igazán Harry-s, a gesztusai is csak hasonlatosak (pedig tényleg próbálkozik) és már a 70-es években civilruhás nyomozót alakít, nem egyenruhás rendőrt. Persze, az előzménysorozatban egy hiba miatt büntetésből járőrként kell a konténer helyszínére mennie. De egyfelől ez egy az Eredendő bűnbe erőltetett momentum, ami úgy illeszkedik az eredeti történethez mint gatya a tehénhez, másfelől a többi paradoxont semennyire nem oldja fel, miszerint Harry az eredeti sorozat visszaemlékezéseiben (és videófelvételein) szinte mindig egyenruhában van, miközben az előzménysorozatban civilruhás nyomozóként működik, Dexter gyakornoksága előtt és után is (91). És nem, a díszegyen sem magyarázat, minek húzna bárki díszegyent munka közben, vagy a pszichiáterhez menet...

Az eredetiben Brian elmondása szerint őt nem is akarták örökbe adni (S1 - E12), az előzménysorozatban viszont egy bosszús, erőszakos kisgyerekként ábrázolják, akit már örökbe fogadtak, de nem képes a békés, rendezett családi életre (és persze Harry-éken kívül mindenhol máshol bántják, mert ezt ma így "kell" ábrázolni [hiszen nyilván azért lett "gonosz", mert őt mindenki bántotta, mint egy nyomorult képregényfilmben, ehhez nem elég egy pokoli momentum]). Persze mondhatni csak Brian színezte át a történelmet, és ha csak ez az egy eltérés lenne azt mondanám, igen, csak a karakter torzít, de így többedik disszonanciaként... Inkább azt gondolom, hogy az előzménysorozat színez és nem Brian az eredeti sorozatban.

Egyébként amikor Harry meghalt Dexternek hosszú volt a haja a visszaemlékezésekben, viszont az előzménysorozatban már újonc laborosként is dexteresítették a fizimiskáját, Harry halála előtt, hiszen akkor egy helyen dolgoztak.

Az pedig az egyik "csúcspont", amikor a szükségszerűen "jó szereplőt" ábrázolja az előzménysorozat a tizedik epizódban. A fiatal Dexter az utolsó részben konkrétan érzelmesen könyörög a kisfiú megmentéséért... Először szabadon engedi a gyerekgyilkost, követi, majd a hajón felhívja magára a figyelmet, hogy ne okozhasson meglepetést (legyen valami konfliktus a mai nézőknek, egy "bossharc"). Nem, ez nem Dexter. Ez egy karakter amit gyengén írtak meg. De legalább a vasrúd mindenre jó, még neki is lehet majd külön sorozata (az Új vér esetleges folytatása, Harrison saját sorozatterve és ennek az esetleges folytatása, a vasrúd sorozata már csak egy lenne a sorban).

Felületes kontinuitás, amit a szereplők neve kíván elsősorban eladni, gyengén megírt karakterek és felépített világ... Ez valahol egy megrablás. Tudom, hogy az Új vér sokkal inkább az volt, de ez nem változtat azon, hogy ez is az.

5/10

Magyar szinkronnal véleményem szerint hiba nézni, Haas Vander Péter hangja után más hangon Dexter magyarul már hamisan hangzik, zavaró. A felirat ezt a problémát orvosolja, de az egyéb problémákat nem.
9/10
Tiberio febr. 07. 04:34:59 9/10
Lényegében az egész csapatot sikerült megidézni, jó castinggal, jó alakításokkal. Csakhogy nem lehetséges mindenkit pótolni, e magyar szinkronváltozatban Haás Vander Pétert például nem lehet (érthető, hogy meg sem próbálták). Ezért kaphat csak kilenc pontot tőlem ez a prequel, az a nagyon értékes egy pont Haás Vander Péternél marad örökre.
5/10
nick név jan. 26. 18:48:00 5/10
Messze még az évad vége (február 14 elvileg), de pár észrevétel kikívánkozik.

Furcsa zenei és hangulati váltások egy jeleneten belül, mintha csak rosszul vágták volna. Bemutatnak egy világot, majd... Dexter. Csak kilóg, nem illeszkedik. Nem attól lesz valami azonos, koherens, hogy ugyanazon a néven, ugyanazokkal a zenékkel kerül bemutatásra. Ez így kevés.

A Batista-anakronizmus. Az eredeti sorozatban Batista elvileg még egyenruhás volt (tehát járőr), amikor Hannah a 90-es közepén-végén ámokfutott az akkori barátjával (S7 - E3), viszont az előzménysorozatban az őt alakító színész már 91-ben nyomozóként Batista-cosplay - ezik, kalapban, ingben, trikóban. Az előzménysorozat készítői nem figyelnek ilyen kérdésekre? Nyilván a készítők megint a nosztalgiára játszanak, olcsó érzelmekre ahelyett, hogy komplett, folytonos világokat építenének.

Nem biztos, hogy ez a hozzáállás méltó az eredeti sorozathoz. De a fogyasztókat ez úgysem fogja érdekelni, amíg azon karakterek másolatait láthatják, akiket régen megkedveltek... Pavlov és a reflexek. És amíg 8.X-eken állnak az epizódok például az IMDb-n, ez nem fog zavart okozni a készítőkben. Úgy fest a kedves tömegembereknek ennyi elég a remekhez, a producereknek pedig nem kell ténylegesen tisztelniük semmit, elég csak úgy csinálniuk, hiszen minden bizonnyal elsősorban egy üzleti vállalkozásként tekintenek erre a produktumra, nem akarnak ők tisztelettel adózni, vagy hűek lenni érdemben. Recepteket követnek és kódokhoz alkalmazkodnak (nem a főszereplő törvényeihez), mert ezek tesznek jól eladhatóvá ma valamit.
5/10
nick név jan. 17. 14:14:09 5/10
Az intró ötletes, tetszik, de egy jó intró csak egy jó intró. A készítői réteg részéről sajnos a mai napig nem történt meg az önreflexió.

Az az igazság, hogy hiába a neves-nemes színészgárda (elsőre tényleg jó volt látni őket), az egész valahogy nem áll össze, nincs meg a hangulat. Nem elég jók a párbeszédek, a karakterek és maga az ábrázolás. Értem én, hogy 80-as évekizálni kell, de ez már 91, nem igaz? És ha 86 lenne, akkor sem így kéne csinálni, bejátszott zenékkel letudni a világ megteremtését... Sajnos az olcsó nosztalgiafaktorra bazíroztak az alkotók, nem a környezet tényleges bemutatására.

Szerepek. Dexter alkalmazkodó, és tud villámhárítóként funkcionálni, de nem egy igazi papucs, mi ez a dinamika a testvérek között? Deb mióta főnökösködik így Dexteren? Amióta megváltozott hálivúd és a filmkészítési módszertan? És persze ezt megkoronázandó Deb mutat példát Dexternek, hogy milyen is a figyelmesség, a gondoskodás, a haragon való felülemelkedés... Az új színész fizimiskáját dexteresítették és bizonyos momentumokban Dexter-szerű mondatokat adtak a szájába, csak a gesztusrendszert, az apró mimikákat nem sikerül elsajátítania az ifjú Dexternek, ami éles határvonalat von az igazi Dexter és közötte.

Debra. Ez a karakter nem a fiatal Debra, küllemre nem stimmel (teljesen más alkat), és sem a sorozatbeli viselkedéséből, sem az ott látható pillanatnyi visszaemlékezésekből nem következik. Egy beollózott közhelyparádé, ami nevében Debra, de igazából nem. Debra hordja a nadrágot otthon, még apu is alkalmazkodik hozzá? Titkoljuk el Debra elől hogy dohányoztam, nehogy baj legyen... A jó fogyasztók erre biztosan csettintenek a fotelben ülve, gratulálok. Az önbizalomhiányos, bizonyítási vágytól égő, bizonytalanságát műmacsósággal kompenzáló Debra meg lekéste a járatot, bocs. A készítők elolvastak pár bejegyzést a jegyzetekben, mint "excentrikus", "érzelmileg labilis" és "szeret káromkodni", illetve "gyakran kifakad", ergo megcsinálták belőle ezt. Kár, hogy közülük senki sem látta az eredeti sorozatot, amiben a karakter tényleg szerepelt. Egy csonka rendőrcsalád öncélúan kiszínezett magánélete, kabrióval, kokainnal, miegymással.

LaGuerta-ból pedig a mai kor erős nőjét próbálták megcsinálni, harcol a férfi főnökével a férfielnyomás ellen, kemény, szilaj és nincs benne szinte semmi érzékenység. Ez nem a Dexter-féle LaGuerta, ez egy mai közhelyes-sekélyes karakter, ami megkapta ezt a nevet.

Batista. Egyfelől, már akkor pont ott dolgozott ő is... Lehet. De már fiatalon, zöldfülűként is kalapban nyomta és lazább-flegmább volt a rendőri közegben, mint elemében lévő tapasztalt rendőrként? 2006-ban begombolt hawaii ing, 91-ben kigombolt ing, alatta trikó? Nyilván.

Megvárom az évad befejezését, de idáig nem aléltam el az előzménysorozattól. Persze mit is vár az ember önmagában a műfajtól, illetve a jelen korszak filmkészítési szintjétől... Nem vártam, ahogy naiv elképzeléseim sem voltak, viszont ha már kijött meg akartam nézni és nem akartam előre elítélni, ahogy az Új vérrel sem tettem. Viszont, jelenleg így fest számomra ez a produktum, nem jön ki az 5/10-ből, ami a Dexterhez mérten igen komoly megzuhanás, alulmúlás.