Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
10/10
bokor5
2023 júl. 18. - 08:53:04
10/10
Nahát!
Bámulatos, hogy milyen életerősek ezek az öregek!
Teljesen letaglóz, talán a napi gürcölés ad nekik erőt!
Példakép legyen a mai tespedt elkényelmesedett modern világnak!
Isten nyugtassa! A "nagy magyar nemzeti média" épp csak agyon nem hallgatta távozását. A legtöbben nem tudják, ki ment el, a néptáncosok, népzenészek szerencsére nagyonis.
Véletlenül kapcsoltam a mai mûsorra. Azt hittem,nem Magyarországon vették fel, hanem valahol Erdélyben. Egy nagybajszos, kobzon játszó zenetanár körül vagy 40-50 furulyás, kobzos, dobos, tekerõlantos kisgyerek törökülésben, énekeltek, hangszeren játszottak jókedvûen.Érdekes a módszere a tanárnak: nem elmélettel nyúzza a gyerekeket, hanem ellesik tõle a hangszerjátékot, mint ahogy régen adhatták át a muzsikálás gyakorlatát.Így, mikor a gyerek már tud zenélni, játszva s rövidebb idõ alatt megtanulja hozzá a kotta írását és olvasását.Jó volt látni, hogy 6-tól 15 évesig összefogja a Magonc együttesbe a tanítványokat egy lelkes pedagógus.Akkor nem kell még temetni az ének-zenei nevelést, csak jó pedagógusokat kell képezni?
A Balla Zoltánról szóló részt láttam. Sok-sok ilyen iskola kéne (no meg tanárok!!!) mint a fóti, mert az volna az igazi, ha az ember lépten-nyomon találkozna a gyerekek néptánc tanulásának a lehetõségével.
Hál'istennek a Duna TV mindkét csatornáján egyre gyakrabban örvendeztet meg a lélekmelengetõ népzenei mûsoraival.
Köszönöm, kell az ilyesmi, mint a falat kenyér!
Nagy öröm. A Székely táncról maradtam le. Kb. 10 perccel késõbb kezdték vetíteni. Hát...már a Duna Tv-re sem lehet számítani!? Nem mindegy, hogy magyar néptánc vagy erdélyi?
Én öt évig tanultam néptáncot ált.suliban, és mindig jó érzés fogott el, amikor magamra vehettem a két alsószoknyát, rá a felsõt, aztán az ingre a mellényt. Cseppet sem volt kényelmetlen, inkább különleges-bensõséges érzés volt, és nem akadályozott a ruha a táncban. És bizony egymás után táncoltuk a dunántúlit, a székit, a polkát. Hogy ki az "igazi néptáncos"... Szerintem mindenki, aki jól tud "néptáncolni", lehet az paraszt ember is, bár egyre kevesebb van belõlük. Amúgy a földmíves ember nem tartja magát néptáncosnak, és túlnyomó többsége nem is tud egy lépést sem. Nem tõlük tanultam a lépéseket, de sok régi felvételt láttam, sok inprovizációt, amibõl csippentettünk.
Bármely nemzet néptánca egyenlõ eséllyel szép lehet, mindenik magában hordozza a saját gyökereit, ettõl válik különbözõvé.
Az idõsebb falusi asszonyok öltözködése még ma is õrzi a szokásokat, anyósom jóvoltából mondhatom ezt emberközeli élményként, így elhiheted, hogy általában az idõjárásnak megfelelõen öltözködnek és van annyi eszük, hogy még télen sem vesznek magukra 8 szoknyát és 6 blúzt. Sõt, a néptáncosok sem, leányom és fiam hosszan hódoltak ennek az élvezetnek, és bizony a szólótáncos fiúk rendesen improvizálnak sokunk örömére.
Én pedig valószínûleg nagy meglepetést fogok okozni földet mûvelõ sógoromnak, mikoron közlöm vele, hogy õ az igazi néptáncos, így legalább lesz hová visszavezetnie eszméletlen derék- és térdfájdalmainak eredetét.
Egyébként csak néhány éve, hogy részt vettem a néprajz szakot végzett keresztlányom esküvõjén, ahol az ifjak úgy ropták a népek táncait, hogy ihaj!
Nem felvágásként, de én Magyarországon élek és látom is ezeknek az értelmét, ami nem más, mint maga az örömszerzés és ezen hagyományok õrzése.
Csuhaj ;)
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások