A történet színhelye egy dunántúli falu, ahol a járási főorvos asszony kezdeményezésére a helybeliek szociális otthont akarnak építeni társadalmi munkában. A megyei vezetés ellenzi a tervet, mert saját alapításában szeretne építeni egy "Boldog öregek városát". Megindul a harc, végül a falusiak győznek. Azonban keserű győzelem ez... Szalai Györgyi e filmért, mint forgatókönyvíró elnyerte a Magyar Filmkritikusok díját 1981-ben.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
Jsmal75
2010 okt. 26. - 20:25:19
Helyesbítés: amennyit csak jónak látok. Ha a felét, hát a felét. El is unhattam menet közben. Ilyen a szelavi.
Mondanám, hogy érdekelne, mi az a rész, amiben kívánnivalót hagy maga után (az adott nagy betû szándékos volt, ha nem tûnt volna fel).
Egyébként pedig arra reagálok, amire csak kedvem tartja. A szabályzatba aligha ütközik.
Azt hiszem ez a film, már spontán is elég felkavaró lett volna, hogy ne tessék az illetékes ítészeknek. De az elképesztõen rafináltan vitriolos szúrásai egyértelmûvé tették a látszólag talán logikátlannak tûnõ posztmodern kavalkád célját, amely nem volt más, mint az egyértelmû, kérlelhetetlen rendszerkritika.
Az olyan megjegyzések, mint "ez a téma (ti. a személyi kultusz) a Matyi óta reflektorfényben van", vagy az olyan jelenetek, mint a szürreálisan megvalósított Oláh-naplórészletek (Bezerédi Zoltán és Szirtes alakításával megfûszerezve), vagy maga a narráció hangneme, amely többször egy tmb jelentésének modorára hajaz (máskor meg szánalmasan kispolgári).
De ez nem az a film.
A vitát érdemes lenne a film topicjában folytatnunk - ha jól látom, úgysem írtak túl sokan oda, ha valamit pedig, ezt a mozit érdemes kivesézni.
Üdvözlök mindenkit!
Nagyon nagy szükségem lenne a filmre! Tudja valaki, hol tudnám megszerezni? Rendkívül fontos lenne. Mindennemû segítséget köszönök a témában. Tényleg fontos! Köszönöm!
Megdöbbentõ film volt, akik ebben az idõben már dolgoztunk, tudtuk hogy így történtek a dolgok... Bár még van ahol most is ez megy, csak máshogy hívják a tanácselnököt ugye...meg a "társadalmi munka" sem akar már ingyen menni manapság.
Vajon mi lett a balesetet szenvedett emberrel? (Õ is magát játszotta, de pl. a fõorvosnõ és több szoc.vezetõ nem!)
Ez a film - harminc év távlatában - kijózanító pofonnal érhet fel mindazok számára, akik még ma is hisznek a szocialiszmusban, és negédes nosztalgiával gondolnak vissza a Kádár-rendszer sufni-tuning Magyarországára.
Történetünk "fõhõse" egy jószándékú járási fõorvos asszony, aki elhatározza, hogy szociális otthont építtet Sárosd község idõseinek. Bár kezdeményezéséhez az illetékes elvtársak "elvi támogatásukat" adták, az anyagiakat olyannyira szûken mérik, hogy az építkezés "társadalmi munka" (értsd: kifogásolható minõségû ingyenmunka) keretében indul meg. Mindeközben az elvtársak menedzselik a saját tervüket is, és ott gáncsolják el a bürokrácia útvesztõiben járatlan orvosnõt, ahol csak érik.
Az épület és az építkezés körüli felhajtás voltaképpen a szocializmus építésének allegóriája: a normasértések árán véghez vitt erõfeszítések nevetséges abszurditásba fordulnak, és erkölcsileg senki sem ússza meg szárazon. Aki megnézi, vagy - hála a Duna TV-nek - látta ezt a filmet, olvassa el Hankiss Elemér Diagnózisok címû kötetét is. Rá fog ismerni a magyar társadalmat béklyózó tünetekre; a felelõsséghárító beszédmódra, a hiányzó hõsre, és a távlatok hiányára.
Noha megvalósul a beruházás, és végül mindenki megkapja a maga kis veres csillagos plecsnijét, a megyei tanácselnök-helyettes elvtárs egyetlen szóval sem méltatja a kezdeményezõ doktornõ érdemeit, de örömmel sütkérezik a közös "dicsõségben". Az augusztus huszadikai megnyitó ünnepségen elhangzik, hogy a szocializmusban a legfõbb érték az ember. Ha valóban így lett volna, akkor a történet végére nem válik lelki nyomorulttá a doktornõ, és mindazok, akik részt vettek a kezdeményezés megvalósításában. A záró jelenetben látható alkoholista építésvezetõ monológja egy kilátástalan jövõjû ember segítségkiáltása.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások