Egy fiatal hivatalnok (Latinivits Zoltán) megpróbál tiszta erkölccsel boldogulni, ezért ifjú feleségével (Pap Éva) szűkösen él. A szűkölködés azonban különös iskola, olyat tanít, amire maga sem számított. A film két szerelem és házasság történetén keresztül a korrupt hivatalnokok természetét vizsgálja.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
10/10
petcheetah
2021 dec. 21. - 12:40:30
10/10
Szinte félelmetes, hogy még napjainkban is releváns e film, Latinovits zseniálisan alakítja szerepét, ahogy a többi szereplő is. Bátran ajánlom mindenkinek, aki szeretne látni egy szórakoztató filmet, akár nevezve társadalomkritikának.
Köszönöm Pap Éva névelírásának tárgyszerűen fontos pontosítását!
(No igen, Pap Vera e film elkészültekor csak ≈ 9 éves volt.) ;)
Egyébként pedig a fenti filmismertetőben a
betűtévesztésesen "Latinivits Zoltán" is javítást érdemelne.
Kis pontosítás: Az egyik feleséget Pap Éva (és nem Pap Vera) alakítja.
Maga a darab kiváló, mert kortalan: hivatalnokok és korrupció mindig is voltak és mindig is lesznek, míg világ a világ. Nyilván nem véletlen sem az, hogy annak idején betiltották, sem az, hogy azóta is játsszák.
*** SPOILER ***
A darab úgy kezdődik, hogy a nagybácsi a feleségének tesz szerelmi vallomást. Ez akkor látszólag jelentéktelen epizód. A darab egészét tekintve viszont felmerül, hogy valaha a nagybácsi is becsületes kishivatalnokként kezdte, de a felesége iránti szerelme vitte rossz útra. Sőt az is eszébe jut a nézőnek, hogy a főszereplő unokaöcs ugyanígy fog járni.
*** SPOILER ***
Jó volt felidézni régi nagy színészeinket ebben a kissé modorosan és didaktikusan is oly szórakoztató TV-filmben! A fenti szereplő-listából viszont kimaradt: Béres Ilona, Pap Vera és Darvas Iván!
Bár elsősorban Latinovits Zoltán keltette fel az érdeklődésünket a film iránt, de ő meglehetősen színtelen volt ebben, a tán nem igazán neki való szerepében. Szendrő József viszont, mindvégig sziporkázó zsenialitással azonosult karakterével !
Osztrovszkij e film alapjául szolgáló 1857-es színdarabját anno rögvest betiltották, de napjainkig játszák a színházak. Az aktualitásának kifejtésétől eltekintve is fontos a záró-részében elhangzó mottója:
~"A korrupcióból gazdagodóknak nem a törvénytől kellene tartania, hanem a társadalom ítéletétől."~
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások