Idős, hófehér hajú férfi kocog a parkban, trikóján egy palack fotója és rajta a felirat: "Nem öregszem, csak komplexebbé válok." A kocogó úriember Murray Gell-Mann, fizikai Nobel-díjas professzor, akit a fizikai tudományos közvélemény a XX. századi fizika forradalmasítójának tart. Gell-Mann és Yuvel Ne'eman izraeli elméleti fizikus olyan osztályozási rendszert javasoltak, amellyel a korábban felfedezett, erősen kölcsönható részecskéket egyszerű, rendezett családokba lehet csoportosítani. Nyolcas útnak nevezték /lásd Buddha nyolcas ösvénye a megvilágosodáshoz/. Gell-Mann elképzelései szerint az ismert részecskék bizonyos tulajdonságait még alapvetőbb részecskék vagy építőkövek segítségével lehet értelmezni. Ezeket az anyagdarabkákat egy sci-fi-ből vett ötlettel: KVARK-oknak nevezte el. Nos a kaliforniai Pasadena Egyetem professzora dolgozta ki a "komplexitás" elméletét - melyet az új millennium tudományának tartanak - ez a világot, a mennyiség és minőség összefüggésrendszerében, multidiszciplináris szemszögből akarja megérteni, magyarázni.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások