Szakonyi Károly: Adáshiba

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar színházi felvétel, 104 perc, 1973

Értékelés:

27 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

27 szavazatból
Szerinted?
Az 1970 óta változatlan sikerrel játszott darabban egy tipikus család - Bódogék - tipikus esete zajlik a színpadon. Születésnap ünneplésére készülnek, de a főszereplő nem az ünnepelt, hanem a televízió. Körülülik, nézik anélkül, hogy valójában látnák, értenék, éreznék mi is történik a világban. S ugyanígy nem értik egymást sem, mindegyikük hajtogatja a magáét, reménytelenül...

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
9/10
vino-et-veritas 2018 szept. 05. - 15:56:40 9/10
Nehéz bármit is hozzátenni az alább írtakhoz.
Talán csak annyi, hogy a szereplők is kellettek a sikerhez.

Viszont milyen érdekes, hogy megemlíti valaki Nagy Gábor súlytalanságát. A '70-es évek elején a Bob herceg és a Fekete város okán nem kis hírnévre tett szert, de valahogy utána - bár sok szerepet játszott filmen, színpadon - mégsem vált igazán "naggyá".
Mindig beugrik még Az ötödik pecsét fiatal nyilasaként is, de valahogy ott sem elég hiteles (főleg a többiek mellett, akár pribék, akár áldozat)... Bár lehet, hogy ez egyedi meglátás.
Lyanos1 2018 szept. 04. - 17:34:35
Csak egyetérteni tudok az előttem szólókkal. Abban is, hogy Szakonyi a jövőbe látott. Abban is, hogy sajnos manapság már nincsenek ilyen közvetítések.
Akinek lehetősége van, érdemes többször is megnézni a közvetítést, mivel újabb és újabb mondatokat, mozdulatokat lehet észrevenni.
Az alaphelyzet ill. történet az, amit a port ismertetője leír.
**** SPOILER ****
Ami nincs az ismertetőben: a családtagok többsége annyira bele van hülyülve a tévébe meg saját magába is, hogy nem veszik észre sem azt, hogy az albérlőjük maga Jézus, sem pedig azt, hogy milyen csodákat visz véghez. Ezek után meg sem lepődünk, hogy Imrus távozása sem tűnik fel.
A szerző nagyon jó atmoszférát teremt. Születésnapi ünneplésre-evésre gyűltek össze a család tagjai. Viszont pont az ünnepelt az, aki utoljára érkezik és elsőnek távozik, meg úgy általában ő van legkevesebbet a színen; ez a kevés jelenlét jól ellenpontozza, hogy ugyancsak ő az, aki képes otthagyni mindent. A hatást fokozza, hogy azon is vita megy, egyáltalán hányadik születésnapja van az illetőnek.
A sztoriban a tragédia lényegében az, hogy senki sem tud egy teljes mondatot végigmondani vagy pláne egy beszélgetést lefolytatni, mert mindig van valaki más, aki felordítva hívja fel a figyelmet a tévében látható akármire.
A szereplők végig a tévét nézik ugyan, de igazából nem látják és nem értik, amit néznek: nem tudják eldönteni, hogy éppen Rómát vagy Firenzét, a nyomozót vagy épp a gyilkost látják, a felhangzó, egyébként közismert dallamok szerzőjét sem ismerik. Gyakorlatilag össze-vissza beszélnek végtelen butaságukban. Ennek ellenére nem tették a darabot tiltólistára.
Az egyetlen tudatos tévénéző Imrus: ő csak a holdra szállásra kíváncsi, mást nem néz. Elejtett szavaiból azt lehet sejteni, hogy ő érti is, amit néz.
Hogy a darabban a tévé maga a tévét akarta ábrázolni, vagy a valóság szelektált szeletét közvetítő médiumokat (ideértve akár a mai internet és fészbúk világot is) úgy általában, netán az akkori (vagy éppen mindenkori) hatalom kicsit zagyva és kicsit érthetetlen propagandájára céloz, csak a szerző tudná megmondani. De igazából bármelyik lehet.
A tolószékből csodálatos módon felálló, de a darab végén mégiscsak visszaülő szomszéd megintcsak egy többféleképpen értelmezhető jelkép. Állandóan panaszkodom, konkrét esetben arra, hogy a beteg lábamat nem tudják meggyógyítani, de úgy általában mindig mindenre, ami körülvesz. Tulajdonképpen az állapotom jó ürügy arra, hogy ne is próbáljak semmit csinálni. Ettől persze még lehetek igényes, ezért csakis borral hagyom megkínálni magam, nem holmi tortával vagy szódával. Amikor viszont megadatott a gyógyítás, a rossz körülményekből való kilépés lehetősége, nem hogy nem élek vele, nem is örvendezek efelett, hanem észre sem veszem. Megy minden a régi kerékvágásban, mert ezt szoktam meg, minden nyűgjével együtt, elvégre igazából nem is akarok változtatni, csak panaszkodni akarok. Ha messzebbről nézem, a helyzet a fridzsiderszocializmus eltunyult polgárainak kritikája is.
A tévé és a család fojtogató világából Vanda és Imrus próbálnak kitörni. Azt láttuk, hogy az elsőnek nem sikerült. A másik esetében legalább a remény megmarad: hátha nem kell olyan csúfosan visszajönnie, mint a nővérének.
**** SPOILER ****
gladiolus 2015 nov. 03. - 22:00:35
Szakonyi Károly onnan volt ismerõs nekem, hogy pár éve még szerettem régi rádiójátékokat letölteni, és köztük volt a Turini nyár, amiben a 80 éves emigrációban élõ Kossuth Lajos alakja köré szõtt egy romantikus történetet. Sinkovits Imre fõszereplésével hangzott el, nekem nagy élmény volt.

Ez a színdarab is élmény volt, ma befejeztem, jó lenne sok ilyet látni még. A régi rádiójátékok is hiányoznak, mert azoknak is annyira egyedi hangulatuk volt. Nem tudom, mostanában mi megy a Kossuth-on, vannak e még rádiójátékok, de szerintem ezek már áldozatul estek a globalizációnak sajnos. Kár értük.

Pár éve még volt rádiójátékokra specializálódott torrent oldal is, onnan még leemeltem dolgokat, de nem tudom, mûködik e még.

Tulajdonképpen elgondolkodtató, hogy az emberek nem vesznek tudomást, és nem vágynak a csodákra. Inkább visszaülnek a tolószékbe, mert az a biztonságos, amit megszoktak.

Egyébként valóban szédületes poénok vannak ebben a darabban, a Bulla-Páger kettõs kolosszális mindvégig, aki teheti, nézze.Egyébként itt most Ernyei Bélában is kellemesen csalódtam.
Viszont Nagy Gábor szerepébõl tényleg nem lehetett sokat kihozni, mert nem volt benne sok-meg õ amúgy sem a tehetségérõl híres azt gondolom.
Tahi Tóth meg általában mindenben jó, amit csinál-ezt ezért mondom, mert hajlamosak vagyunk õt bekategorizálni a butyuta kabaréjelenetekbe, pedig láttam már tõle jobbat is. Pl. a Kör négyszögesítésében Tordi Gézával, Halász Judittal és Venczel Verával elég nagyot alakítanak.
gladiolus 2015 nov. 03. - 19:48:35
Legjobb szívvel ide prezentírozom a linket, amin én láttam a filmet, hogy senki se maradjon le róla a televízió zsarnoki mûsorrendje miatt. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=j3T_17uYGVo

A minõség nem elsõ osztályú, de legalább látható még valahol.
offtopic
cellasto 2015 nov. 03. - 17:56:38
figyelni fogom mostmár az m3 mûsorát jobban
a III.richárd után errõl is lemaradtam..
még szerencse,hogy a torrentboltban megtaláltam így meg tudom nézni ezt is...
offtopic
Edmond Dantes 2015 nov. 03. - 17:22:37
Tessék irigykedni: én anno a Pestiben láttam...na ja, az életkoromat bezzeg nem irigylitek :-)

Bulla-topikba is beírtam és becsatoltam egy képet a két színészóriás egy másik közös szereplésébõl (Philemon és Baucis).
A gasztronómiai eszmecserébe nem mennék bele, ahogyan az ilyen típusú mûsorokat sem nézem, bár az sem bûn.

A tévénézés kritizálása kb egyidõs az emberiséggel :-) de a tévénézéssel minden bizonnyal. Na de, ha anno az volt kritika (és jelen darab) tárgya h a család(ok) sokat tölt(enek) a TV elõtt, akkor mit mondjunk ma? A közös tévézés is több annál mint hogy ma mindenki rohan a laptopjához és okostelefonjához, FB-ozik reggel, délben meg este (meg éjjel) és mint hallom, komplett családok, közösségek is elektronikus úton (viber, what's up, skype, mittudomén) kommunikálnak egymással! Good old times: tévé elõtt az egész család...
filoszemitabélus 2015 nov. 03. - 13:29:10
Én megnéztem tegnap újból az M3-on. Ez egyébként nem film, hanem színielõadásról készült tévéfelvétel. A vallásos utalásokon túl vannak benne politikai célzások is. Úgy látszik Várkonyinak ez is meg volt engedve. Nem kedveltem a figurát, fõleg Latinovits ügye miatt, de el kell ismerni, zseniális rendezõ volt.
A szereplõk mind jók voltak. talán Nagy Gábor volt egy kicsit amatõr a többiekhez képest, de talán a szerepe is oka volt ennek. Másodszor láttam, de ismét betegre röhögtem magam rajta. Tele volt nagyon szellemes finom poénokkal, amit a mai átlag tévéfogyasztó talán meg sem ért, mert inkább csiklandozáshoz szokott.
gladiolus 2015 nov. 03. - 10:20:01 Előzmény filoszemitabélus
Egyetértek, kivéve a zsírral-:-)

De van még egy egyszerû filmnézési mód, amikor még letölteni sem kell, ami sajnos sok esetben lassú lenne, amióta az általam ismert torrent valahogy jelentõsen átalakult.Ezért már nem babrálok ilyesmivel.
Ez pedig az online filmnézés. Csak beírod a film címét, odaírod mellé, hogy online, és már meg is jelennek a linkek, amiket csak meg kell nyitni, és már megy is a film. Az egész kb. 3 perc. És a filmek 90%-a elérhetõ, és még tök legális is.
Csak azt kell megtanulni ügyesen, hogy melyik linket kell megnyitni, hogy ne tévedj reklámoldalra. De az is megtanulható 10 perc alatt, és akkor még felugró ablakok sincsenek.
Nincs reklám, nincs semmi zavaró tényezõ.Szerintem zsír. :-)

Tegnap eme becses filmet is megtaláltam ezzel a módszerrel, 80%-ig jutottam a megtekintésével, ez nem kritika, inkább fáradtság, Úgyhogy kíváncsi leszek, mit hoznak ki ebbõl a Krisztosz témából. Érdekes, hogy a nagy komcsi éra alatt gyártottak egy ilyen témájú filmet? :-) Egyébként az, ahogy mindenki kizárólag a saját gondolataival van elfoglalva, valami zseniális módon jön át a filmbõl, mert ez pontról pontra így zajlik a valóságban is, minden egyes családi összejövetelkor. Tökéletes volt.

Egyébként annyira jókat röhögtem Bulla Elma tipegésein, nekem nagyon élvezetes volt az alakítása, bár gondolom a férfiak inkább Págert preferálják. Halász Judit is aranyos volt ezzel a kis madárfészekkel, amit a fején viselt. A többi szereplõ kicsit enervált volt és nyomi, de a film tartalmát nézve ez volt a feladatuk.
offtopic
filoszemitabélus 2015 nov. 02. - 19:03:51
A zsír-olaj kérdés kivételével egyetértek. Vannak ételek, amik pocsékak étolajjal. Pl. töltött káposzta, disznótoros.
A vajat is elõnyben részesítem a margarinnal szemben. Egyes szakemberek szerint a margarin nem is élelmiszer, hanem adalékanyag.
Ami a tévézést illeti, filmet nem is érdemes, csak letöltve nézni. Jobb képminõség, nulla reklám, nincsenek kivágva jelenetek, hogy ne legyen korhatáros és akkor állítod le, amikor akarod. Két hónappal a bemutató után már letölthetõek HD minõségben. A legfõbb elõnye, hogy nem azt fogyasztod, amit eléd vetnek, Dye Hard XV, huszadszorra.
offtopic
gladiolus 2015 nov. 02. - 16:12:29
Nos, riformista gondolataid szimpátiát indítottak el benne, s tovább fejtegetném...

És valószínûleg a szemellenzõs hülyeség terén is rekordokat ér el a magyar, mert amikor vaskos mócsingos zsír helyett hidegen sajtolt napraforgó olajjal akarsz sütni, fõzni, meg amikor félkész és adalék meg tartósítószerekkel ellátott élelmiszerek helyett friss húst, friss zöldséget mész venni és abból akarsz fõzni, akkor is hülyének néz a környezeted, és megpróbálják a vackot igenis az orrod alá tömködni, hogy azt edd meg, mert az a finom, és a többi a nyúlbéláknak való. És isszák a sok cukrozott takonyból készült böffentyût, meg eszik és székrekedést motiváló,hájnövesztõ fehér lisztet.
Emellett még pesszimista stresszes balfék is a magyar, aki egész nap az autóban meg az irodában mereszti a ...gát, mellesleg a munkahelyeken is elég nehéz azt elintézni, hogy 3 óránként lezúdíts a torkodon valami kis egészséges kaját, ami nem csipsz, nem kávé meg nem surmó rudi.
S mindezek után csodálkozunk azon, hogy rákkal vezetjük a statisztikákat. Ja. Csak az a baj, hogy a magyar embernek agyilag kéne már kicsit felfejlõdnie, és persze nagy tisztelet a kivételnek, mert a bunkó fogalom NEM!!! egyenlõ a magyar emberrel, csak valami miatt itt a vívmányok nehezebben honosodnak meg.Nem Európához kell felfejlõdnünk, tévedés ne essék, mert én nem vagyok Nyugat Európa majmoló sznob, nyugaton is megvannak a balfékek. Hanem vissza kéne tudnunk kanyarodni a természet diktálta egészséges életmódhoz, és megszokni, hogy ne süteményt, hanem gyümölcsöt együnk, és annyi cukorral, amennyit a természet belerakott, mert a többi nyilván tök felesleges.

Tévé elõtt ülés-ja. Mértékkel tanácsos, koncentrálva a minõségre.
Egyébként ezt a filmet bepótolom, mert az elmondottakból ítélve csak jó lehet.:-)
Összes hozzászólás