Viszlát, elvtársak! / A remény 1985-1987

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott francia-német-magyar-lengyel-cseh dokumentumfilm sorozat, 3. rész, 52 perc

Értékelés:

28 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

28 szavazatból
Szerinted?

Az aktuális rész ismertetője: 1986 februárja. Meghal Andropov. Egy újabb "régi elvtárs", Csernyenko kerül hatalomra, de ő sem marad sokáig a Szovjetunió élén.
A világ vezetői 3 év alatt már harmadszor repültek Moszkvába, hogy felsorakozzanak a Kreml előtt. De 1985-ben a Szovjetunió élére egy fiatalabb vezető került. Felcsillant a remény, hogy a kommunizmus emberi arcot ölthet. Miközben Gorbacsov a politikai szupersztár címért kampányolt, Csernobilban katasztrófa történt.

A műsor ismertetése: A Viszlát, elvtársak! című filmsorozat a XX. század egy bizonyos időszakával foglalkozik, nevezetesen az 1975-től a szovjet csapatok teljes kivonásáig (1991) eltelt 16 évvel. Néha alaposabban, néha rövidebben, de a sorozat azokra a folyamatokra koncentrál, amelyek az úgynevezett "szocialista blokk" országaiban mentek végbe a teljes szétesés idején, illetve azt röviddel megelőzően. A sorozat készítőinek az a céljuk, hogy belülről mondják el a történetet, érzékeltetve a közönséggel, hogy milyen volt azokban az időkben élni. A sorozat eredetisége - és legnagyobb ereje - abban rejlik, hogy a rendszert mélységében mutatja meg, egyszerű emberek történeteinek segítségével. Széles földrajzi, generációs és gazdaságpolitikai merítésből választották tanúikat, akik segítenek megérteni, hogy milyen hatással voltak a történelmi változások az egyén életére. Tanúik között szerepelnek a volt szocialista tábor politikai, filozófiai és kulturális kulcsfigurái is. A kor főszereplői, mint Gorbacsov, Jaruzelski, Krenz, Kádár vagy Havel, az archív anyagokban jelennek meg.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
Edmond Dantes 2014 aug. 26. - 17:36:38
OFF
Melyik utazását? múlt hétvégi zürichit? A koncertet örömmel meghallgattam volna, de nem kaptam rá meghívót. Úgy kell nekem.
offtopic
blacknet 2014 aug. 26. - 13:13:30
Tegyük hozzá, hogy ugye még reklámbevételei is vannak a közmédiának, amirõl hajlamosak vagyunk elfeledkezni. Az még megnyomja pár milliárddal a pártkáderek zsebét.
offtopic
blacknet 2014 aug. 26. - 13:11:34
Sáling kirúgása azért elég konkrétum, nem?
Nyilván az idézett szöveg "meg nem erõsített forrásból" érkezett, és a hogyanra vonatkozik, de a tényszerûségekkel nehéz vitatkozni, hogy alapvetõen mi is történt. Elkezdték feszegetni Lázár utazgatásait, és ez már csak az utolsó csepp volt a pohárban, mind a tulajdonos cég részérõl, mind a szerkesztõségbõl, mind kormányközeli informátortól megerõsítették a presszió meglétét. Hadd ne keresgessem az erre vonatkozó cikkeket, megtalálod könnyen, na persze ne a jobboldali orgánumoknál keresgélj! Ez az egész história számomra gyomorforgatóbb, mocskosabb, mint a hagyományos értelemben vett cenzúra, képmutató és szenteskedõ, hazug, mocskos, sokszorosan erkölcstelenebb nála.
Edmond Dantes 2014 aug. 26. - 11:36:24
OFF
Nem tudom, hogy jön ez a vita ehhez a filmhez (talán megint elköszönünk? kiktõl?), de van egy rögeszmés kérdésem:

http://www.kreativ.hu/media/cikk/78_milliard_a_kozmedia_koltsegvetese

Mire megy el? Ez 2013-as adat, de asszem idén is ilyesmi.
Háttérinfónak:

http://www.port.hu/pls/tv/tv.prog

Benne a 4 köztévé mûsora. ARRA megy el? Ja és persze, a közrádiókra,több van mint autópálya: M-mekkel számozva mind2 :o)
zampano 2014 aug. 26. - 11:07:09 Előzmény blacknet
Bocs, de ebben semmi konkrétum nincs. Valaki híresztelget ezt-azt, ködösít, sejtet...Ez így kevés.
offtopic
blacknet 2014 aug. 23. - 17:50:25 Előzmény zampano
"A befolyásolási kísérletek úgy történtek, hogy politikusok környezetéhez tartozó személyek kéréseket fogalmaztak meg a Magyar Telekom menedzsmentjének egyes tagjai számára, akik aztán ezeket a kéréseket több esetben utasításként továbbították az Origo Zrt. vezérigazgatójának, Vaszily Miklósnak, aki ezeket a kéréseket továbbította Sáling Gergõnek, õ viszont nemet mondott rájuk. Pethõ szerint az ebbõl adódó feszültségek közvetlenül szerepet játszottak Sáling kényszerû távozásában."

Szerinted ez rendben van?
blacknet 2014 aug. 20. - 21:18:12 Előzmény zampano
Igazad van, nem cenzúra. Az legalább egyenes, felvállalt döntés volna, nyíltan antidemokratikus. Ez aljasabb, galádabb, mocskosabb módszer. Hátulról nyakon verni valakit nyilván gerincesebb, elegánsabb, úribb eljárás, mint pacekba adni.
Azt meg ne mondd már nekem, hogy erkölcsös és támadhatatlan az a fajta gazdasági nyomásgyakorlás, amikor a tulajdonos céget befenyítik, ha nem változtat a sajtótermék hangvételén, akkor hozzá se szagolhat a közbeszerzési pályázatokhoz a következõ években, legyen bármennyire is szakmailag kifogástalan, elõnyös és olcsó az ajánlata. Van egy választóvonal, elég éles, a zsarolás és a lobbizás önmagam minél kedvezõbb szinten feltüntetése között, az nagyon gáz, ha ezt a különbséget valaki nem képes érzékelni.
zampano 2014 aug. 12. - 20:38:15 Előzmény blacknet
Haladunk, haladunk, már csak magyarul kéne megtanulni. A nyomásgyakorlás az nyomásgyakorlás, és nem cenzúra. Ha cenzúra létezne, az ellenvélmény meg sem jelenhetne. A tömegdemokráciákban teljesen bevett dolog, hogy a kormány (minden kormány) igyekszik a kedvezõbb kép kialakítására azokban a médiákban, amikre hatással, befolyással lehet. Ha nem tetszik, nézzél mást.
offtopic
blacknet 2014 aug. 10. - 12:07:35 Előzmény zampano
Nyomásgyakorlás az Origóra, és az Rtl-re, hogy menesszék a fõszerkesztõt (végül egyiknél meg is történt), illetve, hogy vegyenek vissza a kormánykritikából, fessenek pozitív képet az országról...
Összes hozzászólás