Az aktuális rész ismertetője: Dr. Iain Stewart megfejti az ősi műemlékek titkait. Azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy miért építettek az ókori egyiptomiak gigászi gúlákat és a görögök miért inkább téglatesteket. Mi tette lehetővé, hogy az ókori rómaiak létre tudták hozni a tökéletes kört? Geológusként úgy véli, hogy az ókori civilizációk történetét a kövek határozták meg. A geológiai túra első állomása Egyiptom (gízai piramis, karnaki templom), majd Görögországon (athéni Akropolisz) keresztül Róma és a Vezúv. Arra a közvetkeztetésre jut, hogy az ókori építmények kialakítását nagyban befolyásolták az adott ország geológiai adottságai: az egyiptomi piramisok az ősi Thétis-tenger vegykonyhájából kikerülő üledékes kőzetekből épültek, a görög templomok a márványból, Róma gigászi kupolái pedig a tűzhányóknak köszönhetik létezésüket.
A műsor ismertetése:
Miért éppen a Mediterráneum vidékén alakult ki a civilizáció? Miért építettek az ókori egyiptomiak gigászi gúlákat, a görögök pedig inkább téglatesteket? Mivel magyarázza a geológia a Biblia néhány csodáját? Mennyiben befolyásolták/befolyásolják a geológiai történések a világ eseményeit és mennyiben vannak hatással mai életünkre?
A közérdeklődésre számot tartó kérdésekre Dr. Iain Stewart, angol geológus próbál választ találni a BBC 6 részes, ismeretterjesztő sorozatában.
A varázslatos utazás során a nézők bebarangolhatják a Földközi tenger partvidékét, a törökországi Pamukkalétől Görögországon, Olaszországon, Egyiptomon át a Biblia mesés tájaiig. Stewartról kiderül, nem csupán szakmájának kiváló ismerője, de remek narrátor és szellemes műsorvezető is, aki meghökkentő eredetiségről árulkodó teóriáit mindenki által érthető formába csomagolja.
Hozzászólások