Az aktuális rész ismertetője: Ha a figyelmünk lekötéséről - és manipulálásáról - van szó, a világ legzseniálisabb szakértőit nem a tudósok körében kell keresünk- hanem az olyan mágusok között, mint például David Copperfield. Ezek a minden hájjal megkent bűvészek jól tudják ugyanis, hogy az emberi agy koncentrálóképessége afféle "mentális pénz": csak korlátozott mennyiségű van belőle, ezért alaposan meg kell(ene) gondolnunk, mire fordítjuk szűkös készleteinket. De miként zajlik ez a mesteri szintű figyelemelterelés a gyakorlatban? Valóban igaz, hogy megfelelő "előkészítés" után akár egy gorilla is átsétálhat a szobán az orrunk előtt, anélkül, hogy észrevennénk? Az izgalmas epizódban David Copperfield és társai szakmájuk tudományos alapjait ismertetik a nézőkkel - akik a műsor megtekintése után alighanem kétszer is meggondolják majd, hogy ezentúl telefonálnak-e vezetés közben.
A műsor ismertetése:
Agyunk egy csodálatosan intelligens szerkezet: elég, ha érzékszerveink a külvilágnak csupán bizonyos részleteiről küldenek információt számára, ő - az elvárásaink és az előzetes ismereteink alapján - önállóan kiszínezi a fehér foltokat. Elménk eme fantasztikus képességének köszönhetően például akkor is megértjük beszélgetőtársunk mondanivalóját, ha minden második szavát elnyeli az utca zaja. De meddig lehet feszíteni a húrt? Melyek agyunk leggyengébb és legerősebb láncszemei? Ön szerint gyerekjáték megosztani a figyelmet a vezetés és a mobiltelefonálás között? Vagy észrevenni a szoba közepén egy táncoló pingvint? És miként lehet képes valaki csukott szemmel biciklizni? És fordítva: miként véthet el az ember egy olyan egyszerű dolgot, mint a néhány perce látott bűntény elkövetőjének azonosítása?
A Megáll az ész! című háromrészes sorozat meghökkentő interaktív kísérletek egész sorával szemlélteti agyunk zseniális trükkjeit, "kanyarlevágásait", - valamint szélsőséges befolyásolhatóságát és manipulálhatóságát.
Hozzászólások