Az aktuális rész ismertetője:
Amikor Petőfi a Nemzeti dal sorait írta, aligha tudta volna akár csak rémálmaiban is elképzelni, hogy eljön egy kor, ami képes elvégezni, az elvégezhetetlennek tűnő-, és egyben leggyalázatosabb feladatot: néhány esztendő leforgása alatt az egész magyar nemzet lelkéből kitörölni-, az egyes családok életében pedig egyenesen szégyenfolttá tenni az első- és második világháborúban küzdő magyar hősök emlékezetét. És sikerült. Eljött az intézményesített sírgyalázások kora. Miközben a földből sorra kinövő szovjet hősi emlékműveket virágba borította a hálás magyar nép, addig saját hősi halottaink sírjának a buldózer jutott. Az első- és második világháború több mint egymillió magyar katona halottja közül még alig néhány ezernek domborul sírja, ahol imánkat elmondhatnánk. Így egyelőre nem virággal-, hanem ásóval és csákánnyal a kezünkben kell hőseink nyomába erednünk messzi tájakra, hogy a földdel együtt egy új világ is megnyíljon számunkra.
A hadisír-gondozás foghíjas múltjáról és jelenéről beszélgetünk Maruzs Roland alezredessel valamint Illésfalvi Péter és Kosaras Péter Ákos történészekkel.
A műsor ismertetése: A Hagyaték a magyar szellemi kulturális örökség átörökítésén munkálkodik. Leporolja a magyar múlt szellemi hagyatékának egy-egy darabkájáról a modern korokban rárakódott szennyeződéseket, hogy azok újra a maguk fényességében ragyogjanak. Ezek a mozaikdarabkák épületek, tárgyak, könyvek, emlékek, történetek, tájak, gondolatok és mindenekelőtt az azokat alkotó és alakító szellemek képernyőre kerülnek, hogy végül a soha el nem évülő egyetemes magyar szellemtörténet egészévé, a megújuló magyar hagyománnyá álljanak össze a nézők lelkében.
Hozzászólások