Az aktuális rész ismertetője: "Ha úgy nézem a világot, a gömb formát, az égen a csillagokat, a Földön a tengereket, hegyeket és völgyeket, az élőlényeket, hogy nincs benne az ember, és ha úgy nézem, hogy összpontosításomban magam se legyek szubjektív, zavaró elem, akkor a világ magárahagyottságából előtűnik az ember alakja - a semmi és a lét határán." Az előadás e határ tapasztalatából kiindulva mutatja be a "szervességet" középpontjába állító gondolkodásmódot és építészet-felfogást. A filozófusok közül Heideggert, Hamvas Bélát és Rudolf Steinert hívja segítségül, a nemzetközi művészettörténetből John Ruskint, William Morrist, Frank Lloyd Wrightot idézi meg, a magyar hagyományból pedig a parasztművészet mellett Lechner Ödönre és Kós Károlyra utal a szervesség gondolatának autentikus tanúiként. Az építész előadó néhány saját művét is ebbe a perspektívába állítva villantja fel.
A műsor ismertetése:
A magyar tudomány legkiválóbb képviselői tartanak sokszor rendhagyó, fesztelen előadást tudományáguk jelenlegi állásáról, legizgalmasabb kérdéseiről. Így az adott szakterületen járatlan érdeklődők számára is érthetővé válnak korunk tudományos eredményei.
16 nemzetközi szinten is elismert magyar kutató előadása. 16 kerekasztal-beszélgetés az előadás témájának társadalmi, erkölcsi vagy világnézeti összefüggéseiről. 16 tudományos ismeretterjesztő film kutatásról, fejlesztésről és gyakorlati megvalósításról. 48-szor 50 perc tudomány a magyarországi tudományos ismeretterjesztés legnépszerűbb programsorozatának, a Mindentudás Egyetemének új sorozatában.
Hozzászólások