Az aktuális rész ismertetője: Az a kifejezés, hogy "nem megbízható a memóriája", korántsem csak a hajlott korú nagyszüleinkre igaz: a részletek valamennyiünknél hajlamosak elhalványulni, emlékképeink az idővel gyakran megváltoznak, adatok híján agyunk olykor hasraütésszerűen tölti ki az "üres lyukakat", hamis emlékképeket generálva. Az epizódban minden a memóriánk körül forog: megnézzük, hogy miként jegyzünk meg egy emberi arcot; nyomon követjük, hogy egy sebtében megjegyzett, de utólag fontosnak ítélt információt az "átmeneti tárolóhelyről" hogyan helyezünk át a hosszú távon megőrizendő adatok közé; és New York utcáin tanúi leszünk egy izgalmas kísérletnek, melyből kiderül: nincs könnyű dolga a rendőröknek, mert egy bűntényre olykor húsz szemtanúból húsz rosszul emlékezik vissza.
A műsor ismertetése:
Agyunk egy csodálatosan intelligens szerkezet: elég, ha érzékszerveink a külvilágnak csupán bizonyos részleteiről küldenek információt számára, ő - az elvárásaink és az előzetes ismereteink alapján - önállóan kiszínezi a fehér foltokat. Elménk eme fantasztikus képességének köszönhetően például akkor is megértjük beszélgetőtársunk mondanivalóját, ha minden második szavát elnyeli az utca zaja. De meddig lehet feszíteni a húrt? Melyek agyunk leggyengébb és legerősebb láncszemei? Ön szerint gyerekjáték megosztani a figyelmet a vezetés és a mobiltelefonálás között? Vagy észrevenni a szoba közepén egy táncoló pingvint? És miként lehet képes valaki csukott szemmel biciklizni? És fordítva: miként véthet el az ember egy olyan egyszerű dolgot, mint a néhány perce látott bűntény elkövetőjének azonosítása?
A Megáll az ész! című háromrészes sorozat meghökkentő interaktív kísérletek egész sorával szemlélteti agyunk zseniális trükkjeit, "kanyarlevágásait", - valamint szélsőséges befolyásolhatóságát és manipulálhatóságát.
Hozzászólások