Az aktuális rész ismertetője: Ha illúziókeltésről, az érzékszervek becsapásáról van szó, a hollywoodi filmek készítői semmilyen akadályt nem ismernek: a színek, a fények, a hangok, a formák és a mozgások megfelelő elegyítésével bármit el tudnak hitetni a moziszékben ülő nézővel - még azt is, hogy elvágta az ujját, ezért az most erősen vérzik és fáj. De milyen tudományos alapjai vannak ennek a trükknek? Igaz, hogy az érzékszerveink csupán apró, elszigetelt pontocskákat észlelnek a világból, a megmaradó fehér foltokat pedig egyszerűen "kiszínezi" az agyunk? A filmben egyebek közt megismerünk egy meghökkentő illúziókeltési módszert, melynek eredményeként az áldozat a szemeivel "érez", és találkozunk egy vak emberrel, aki oly tökélyre vitte a füllel való "látást", hogy könnyedén elboldogul a zsúfolt nagyvárosi utcákon, sőt szükség esetén biciklire is pattan.
A műsor ismertetése:
Agyunk egy csodálatosan intelligens szerkezet: elég, ha érzékszerveink a külvilágnak csupán bizonyos részleteiről küldenek információt számára, ő - az elvárásaink és az előzetes ismereteink alapján - önállóan kiszínezi a fehér foltokat. Elménk eme fantasztikus képességének köszönhetően például akkor is megértjük beszélgetőtársunk mondanivalóját, ha minden második szavát elnyeli az utca zaja. De meddig lehet feszíteni a húrt? Melyek agyunk leggyengébb és legerősebb láncszemei? Ön szerint gyerekjáték megosztani a figyelmet a vezetés és a mobiltelefonálás között? Vagy észrevenni a szoba közepén egy táncoló pingvint? És miként lehet képes valaki csukott szemmel biciklizni? És fordítva: miként véthet el az ember egy olyan egyszerű dolgot, mint a néhány perce látott bűntény elkövetőjének azonosítása?
A Megáll az ész! című háromrészes sorozat meghökkentő interaktív kísérletek egész sorával szemlélteti agyunk zseniális trükkjeit, "kanyarlevágásait", - valamint szélsőséges befolyásolhatóságát és manipulálhatóságát.
Hozzászólások