Az aktuális rész ismertetője: Az élő zongorajátékkal is illusztrált előadás a zenetörténet egyik legnagyobb egyéniségét idézi meg, Liszt Ferenc intenzív életének, szenvedélyes személyiségének összetett világába nyújt betekintést. A gondolatmenet középpontjában a nagy h-moll szonáta (1852-53) elemzése áll, amelyet mintegy a művész önarcképének tekinthetünk. A zenei témák és motívumok felfejtése révén feltárulnak az érzéki és a szellemi, a testi és a spirituális romantikus szélsőségei; a magyarázat megvilágítja a zeneszerző magánéletének, társadalmi szerepvállalásának és személyes vívódásainak sok aspektusát. De nemcsak a zeneszerző személyisége - a vele összefonódó hangszere is fontos: legendás átirataiban Liszt úgy használta a zongorát, mint univerzális zenei médiumot, amelynek nyelvén akár vokális, akár kamara-, akár szimfonikus zene is megszólaltatható. Végül szó esik Liszt zenetörténeti jelentőségéről, kései műveinek Debussy és Bartók felé mutató sajátosságairól is.
A műsor ismertetése:
A magyar tudomány legkiválóbb képviselői tartanak sokszor rendhagyó, fesztelen előadást tudományáguk jelenlegi állásáról, legizgalmasabb kérdéseiről. Így az adott szakterületen járatlan érdeklődők számára is érthetővé válnak korunk tudományos eredményei.
16 nemzetközi szinten is elismert magyar kutató előadása. 16 kerekasztal-beszélgetés az előadás témájának társadalmi, erkölcsi vagy világnézeti összefüggéseiről. 16 tudományos ismeretterjesztő film kutatásról, fejlesztésről és gyakorlati megvalósításról. 48-szor 50 perc tudomány a magyarországi tudományos ismeretterjesztés legnépszerűbb programsorozatának, a Mindentudás Egyetemének új sorozatában.
Hozzászólások