A francia balett csillagai

balett, 2003.

Még nincs szavazat!

Légy te az első!

A klasszikus balett XIV Lajos udvarában alakult ki. A király maga is kiváló táncos hírében állt, s az ő nevéhez fűződik a Balettintézet létrehozása is, melynek homlokzatára arany betűkkel vésték be az Opéra Garnier nevét. De a francia koreográfusok valójában csak a XIX. században indulnak Európa meghódítására: Auguste Bournonville Dániában, Marius Petipa Oroszországban dolgozott? A "francia stílus" túlsúlya a mai napig érezhető, s ezt az erős francia jelenlétet elsősorban a Párizsi Operaház kiváló táncosainak köszönhetjük. A XX. században új tehetségek tűnnek fel, áthágva a klasszikus balett szabályait : Roland Petit és Maurice Béjart meghatározó szerepet játszott a kortárs tánc történetében, és országunk továbbra is gazdag az elődeik útján járó fiatal tehetségekben, Jacques Garnier-tól Maguy Marin-ig.

E tágas panorámát olyan kivételes képességű táncosok játéka fogja át, kiknek életműve messze országunk határain túl érezteti hatását: Isabelle Guérin, Elisabeth Platel, Charles Judes, a Párizsi Operaház balettcsillagai, Eric Vu An és Gil Roman, Maurice Béjart első szólistája?

A két részből álló program ízelítőt ad a XIX. századi nagy klasszikusokból (mint például a "La Sylphide", "Paquita" vagy a "Hattyúk tava"), de szerepelni fognak Roland Petit "Pas de deux"-i és szólója is (A fiatalember és a halál), illetve Maurice Béjart művei (nevezetesen legutóbbi, a Barbara két dalára írt darabjából). A duók és szólók sorozatát egy-egy rövidebb, eredeti darab bontja meg, mint például Jacques Garnier "Aunis"-a, vagy a most rendkívül népszerű koreográfusok (Marie-Calude Piétragalla) művei, bemutatva a koreográfia művésztének több oldalát!

A(z) Budapesti Tavaszi Fesztivál előadása

Bemutató időpontja:

2003. március 14., Budapesti Tavaszi Fesztivál

Hozzászólások