Mese a mentálisan sérült Doráról és az őt körülvevő frusztrált társadalomról. Egy világról, amelyben a hibás géneknek nincs létjogosultsága, ahol a mást, az eltérőt műtétileg kell eltávolítani. Ahol a normalitást takargatni kell, az abnormalitással pedig együtt élni. Csúnya mese egy világról, amelyben élünk. A fiatal svájci drámaíró, Lukas Bärfuss botrányos darabját 2003-ban mutatták be Baselban, azóta 12 nyelvre fordították le, számos országban sikerrel játszották.
A darab főszereplője, a mentálisan sérült Dora egy frusztrált társadalom "terméke". Egy csupa szív, két kitárt kar. Látszólag merő jóindulatból, és szeretetből vigyázzák lépteit kedves szülei, a főnöke, valamint a pszichiátere. Serdülőkoráig gyógyszerektől elkábítva engedelmes, jó kislányként, katatón állapotban éli életét. Édesanyja azonban úgy dönt, vegyék el tőle a tompítókat, hogy Dora megismerhesse az életet, ő pedig megismerhesse a lányát. Dora fokozatosan felfedezi önmagát, érzéseit, a szexualitást, az őt körülvevő világot. Saját vágyainak, saját véleményének hangot is ad. Kellemetlenkedik. Szerelmes lesz egy idegen úrba, akitől teherbe esik. Ám a társadalom nem szaporítja a hibás géneket, így tudtán kívül a magzattal együtt eltávolítják a méhét.
A DORA - Szüleink szexuális neurózisai a normális élet iránti vágyról, a harmónia kétségbeesett kereséséről szól. Lukas Bärfuss műveiben általában nem kímél bennünket. Társadalmi problémákat feszeget, hősei magányosak és a maguk által felállított szabályok betartásától szenvednek. Finoman megkapargatja a felszínt, és a máz alatti büdöset, csúnyát, abnormálisnak tartottat vizsgálja. A magát normálisnak tartó közösségbe mindig belehelyez egy nem odaillőt, és az ebből adódó konfliktusokkal szembesíti a nézőt. Célunk, minél több fiatalhoz eljuttatni az előadást. Többek között ezért az Apát a népszerű Hollywoodoo zenekar frontembere alakítja, aki már nagy sikerrel szerepelt Pálfi György: Taxidermia című filmjében is. Magyarországon egyre több sérült ember él. Vízi E. Szilveszter szerint az ország több mint két harmada szenved mentális betegségben. A legveszélyeztetettebb generáció a tinédzsereké. Sokuk szüleik elfojtott hazugságaiban, titkaiban, meg nem élt vágyaiban fulladozik, míg tönkre nem teszi őket végleg a drog, vagy ki nem kötnek egy pszichiátrián, ahol gyógyszeres kezelés alá vonják őket, megfosztva így mindnyájukat a valódi személyiségüktől. Nyíltan beszélni, kimondani, nem elhallgatni mindannyiunk kötelessége. Erre teszünk most kísérletet.
A(z) Sirály előadása
Hozzászólások