Dzsamilé

opera, 2015.

Értékelés:

1 szavazatból
Szerinted?

A helyszín egy, Az Ezeregyéjaszaka meséit idéző hárem, ahol a gazdag, török ifjú, Harun kicsapongó életet él, és rabszolganői közül havonta választ új szerelmi partnert. A hónap utolsó napján a korábban mit sem sejtő Dzsamilé kétségbeesik, és arra kéri az őt ugyancsak szerelmével ostromló jószágigazgatót, Splendianót, hogy egy új rabszolganő helyett őt vezessék vissza lefátyolozva még egy éjszakára Harun hálótermébe. A férfi eleget tesz a kérésnek, és bár sokáig úgy tűnik, Harun hajthatatlan, a lány őszinte szerelmének megrázó ereje végül őt is meghatja. Az előadást Viktor Balázs rendezi, aki tavaly végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Zsámbéki Gábor és Zsótér Sándor színészosztályában, rendezőként pedig Szophoklész Philoktétész című darabjával debütált, amelynek muzikális formaisága és rendszere lehetőséget teremtett az operaházi bemutatkozásra is. Viktor Balázs bluesgitárosnak készült, így a zenei fogalmak sem ismeretlenek számára, felkérése óta pedig mélyen beleásta magát az operairodalomba.

A rendezőt részben Harun örökké aktuális, emberi problematikája inspirálta, miszerint nem becsüljük meg eléggé a boldogságunkat, és könnyen feláldozzuk azt valami új reményében, amikor azonban ez nem váltja be a hozzáfűzött reményeket, már sóvárgunk a könnyelműen feladott régi örömökért. Munkáját Nagy Szilvia látványtervező díszlete teszi teljessé. A hárem közege és a zene is magában hordozza a FrenchLateNightra jellemző erotikus atmoszférát, aminek életre keltésében a Magyar Nemzeti Balett művészei segédkeznek. Az előadás két főszerepét a fiatal tenor, Boncsér Gergely és a szegedi debütálását követően 2014-ben az Opera Sevillai borbély és Cosí fan tutte produkcióiban bemutatkozott ifjú tehetség, Kálnay Zsófia alakítja. Vezényel: Köteles Géza.

A(z) Magyar Állami Operaház előadása

Bemutató időpontja:

2015. február 20., Magyar Állami Operaház

Stáblista

Hozzászólások

7/10
ambrosius 2015 febr. 28. - 23:04:57 7/10
Bizet egyfelvonásosa magyar nyelven kellemes felüdülés a klasszikus zene szeretõinek. Kicsit hosszú ugyan, és a Zeneakadémia zsúfolásig telt kistermében a nagy létszámú kórus talán jobban is jár, amikor a nézõtéren keríti be a közönséget. Azonban az igaz szerelem, hála Kálnay Zsófia szép és meggyõzõ elõadásának, gyõz az elvbõl léha kényúr megszokásán. Ugyan itt az oldalon lemaradt a neve, de fergeteges táncszólója miatt méltán megérdemli, hogy ne felejtsük el megemlíteni Gyulai Júlia nevét.