Szerelmem Erdély – Rékasi Károly Wass Albert estje
Az összeállítás a második világégés után az imádott Erdélyéből menekülni kényszerülő, életének nagyobbik felét emigrációban élő író lelki és szellemi vívódásait, a megkapaszkodással járó gyötrelmeket igyekszik bemutatni. "Cselekménye" az '50-es évek elején, Amerikában kezdődik.
A fő gondolati ív az író életében jelentős szerepet játszó asszonyokhoz írott levélrészletek montázsából építkezik. Felesége és öt gyermekének édesanyja Siemers Éva. Wass Albert 1952 tavaszán Amerikában elválik tőle, és még ugyanebben az évben házasságot köt Elizabeth McClainnel. A harmadik nő – feltehetően Wass Albert életének legnagyobb szerelme – az írónál tíz évvel idősebb Éltető Marianne, akit a levelekben Cikének, Cikécskének, olykor Bubának szólít. Wass Albert életében mindhárom asszonyt elveszítette; 90 éves korában, 1998-ban hunyt el. A Szeleczky Zitához írott levelekből kiderül, hogy a színésznő a Wass Albert-versek nagy népszerűsítője volt. A levélrészleteket Wass Albert ismert versei és különböző prózai műveiből vett idézetei egészítik ki. A hetvenperces előadói est eszköztára további tartalmi és szcenikai elemekkel egészül ki, hiszen szerepet kap benne a háttérvetítés, valamint az elhangzott szövegek hangulatát fokozó, vagy éppenséggel ellenpontozó zenei aláfestés.
A Thália Színház Stúdiójában bemutatott, 200. előadásához közeledő, nagyhatású országjáró produkció 2017. tavaszi felújítása Rékasi Károly nagy visszatérése is egyben korábbi motorbalesetéből fakadó, elhúzódó gyógykezelését követően. A darabot 2017 őszétől tűzte műsorára a József Attila Színház.
Gróf Czegei Wass Albert levelei, versei, írásai alapján összeállította és a filmmontázsokat készítette: Koltay Gábor, Magyar Örökség-díjas, érdemes művész
Hozzászólások