Koncertszerű előadás három felvonásban, olasz nyelven, magyar felirattal.
Különleges évad a Magyar Állami Operaház történetében a 2018/19-es, „Puccini Itáliája” nevezetű szezon. Az Andrássy úti Ybl-palota korszerűsítése nemcsak az épület megújítását jelenti, hanem annak a kapcsolatnak az ápolására is lehetőséget ad, amely a dalszínházat a fővároson kívüli, igényes és kultúraszerető közönséghez fűzi.
Az ország legnagyobb kulturális intézményének az opera üzenetét más színpadokon is közvetíteni missziós kötelessége. Ennek a gondolatnak a jegyében született meg az Operát az Operából! nevű, vadonatúj bérletprogram, amely keretében tíz megyeszékhelyen négyszer fordul meg az Opera társulata: balett- és operagála, szimfonikus est, valamint Puccini Tosca avagy Bohémélet című operájának koncertszerű változata jelenti az igényes kínálatot.
De nem csak ez a tíz város fontos az Operának. Azon megyeszékhelyekre és nagyvárosokba is ellátogatnak a művészek, ahol az operajátszásnak komoly hagyományai vannak. Itt a helyi viszonyokat nem megbolygatva egyetlen produkciót adnak elő, mégpedig a legnagyobb apparátusút, Puccini Turandot című remekét koncertszerű változatban, a Turandot Csillagtúra keretében.
Azokba a városokba pedig, amelyek egyik kategóriába sem sorolhatók be, de lakóik fogékonyak a műfajra, a Bohémélet és a Tosca koncertszerű előadási utaznak. Érdemes lesz figyelni, mert az olasz zeneszerző három nagyoperája, valamint az Opera kiváló énekeseinek, táncosainak, és zenészeinek művészi ereje által Puccini Itáliája egy évad erejéig Magyarországra költözik.
Három a rejtvény – egy a halál. „Jég, melytől lángra lobbansz, de lángodtól még hidegebb lesz. Fehér és sötét. Ha szabadon enged, rabjává válsz. Ha rabjává fogad, király leszel. Jöjj, idegen, ki sápadsz a rémülettől. Mi az a jég, mely lángra lobbant?” Turandot.
Carlo Gozzi színműve a gyönyörű, rideg kínai hercegnőről sok művészt ihletett meg, többek közt Giacomo Puccinit is, akinek utolsó és talán legcsodálatosabb operája a Turandot, melynek befejezésében saját halála akadályozta meg. Az ősbemutatót vezénylő Arturo Toscanini Liù halála után leintette a zenekart és a közönség felé fordult: „Itt tette le a mester a tollat.”
Hozzászólások