sPORT

„Ez ma az én napom!" – ordította a bronzmérkőzésen Nagy Viktor

Nagy Viktor, a magyar férfi vízilabda-válogatott világ- és Európa-bajnok kapusa bevallotta: megkönnyezte, hogy pályafutása utolsó mérkőzésén megszerezték a bronzérmet Märcz Tamás, szövetségi kapitánya azt mondta, boldogan utaznak haza a bronzéremmel a tokiói olimpiáról.

A két válogatott hasonló utat járt be, a magyar a görögöktől kapott ki a csoportban és az elődöntőben, míg a spanyolok a szerbekkel jártak ugyanígy. Ez a két csapat vívta a 2020-as budapesti Európa-bajnokság döntőjét, akkor Märcz Tamás együttese büntetőkkel győzött.

Forrás: MTI

A spanyolok emberelőnyös találatával kezdődött a találkozó, Manhercz hasonló szituációból egyenlített. Az újabb fórnál Nagy Viktor védett, a túloldalon Varga Dénes lőtt nagy kapufát. Kettős előnyből Zalánki szerzett vezetést, a spanyoloktól Compte tett ugyanígy, közte pedig Rocha használta ki a fórt. Hárai centerezésével lett újra egyenlő (3-3).

 

Forrás: MTI

 

A második negyed elején Jansik remek egyéni megmozdulásával szerzett vezetést a magyar csapat: lerázta védőjét, majd higgadtan ejtett a hosszú sarokba. A spanyolok két emberelőnyös helyezetet is kihagytak, a harmadiknál is védett Nagy Viktor, de a kipattanó labdát Dominguez a kapuba ütötte. Hosnyánszky fórból talált be, akárcsak a másik oldalon Egana (5-5).

 

Forrás: Clive Rose/Getty Images

 

A harmadik játékrészben Vámos használta ki az újabb előnyt, bár a kapus beleért a lövésbe, de a labda becsorgott a kapuba. Nagy Viktor kétszer nagyot védett, majd Angyal ejtését követően hosszan videóztak a bírók, bár láthatólag nem volt gól, és végül nem is ítéltek azt. Kölcsönösen kimaradt helyzetek jellemezték a negyedet, több találat már nem született (6-5).

Forrás: Clive Rose/Getty Images

 

A zárószakaszban is a spanyolok hozták el a labdát, de Nagy kezében halt el a lövés. Megkapták a “menetrendszerű” előnyt, időt kértek, ám csak a kapufát találták el. Märcz Tamás is időt kért, és fórból Vámos bombázott a hálóba – először volt két gól az előny. Az újabb hátrányt is sikerült kivédekezni, az eksztázisban védő Nagy hárított, akárcsak a következő spanyol támadásnál. A túloldalon Angyal a hosszúba lőtt, és a magyar játékosok gólöröméből látszott, hogy ez mennyire fontos találat volt. Ráadásul a spanyol akciónál a kapus előreúszott, labdaszerzés után pedig Varga az üres kapuba helyezett, így már négy gól volt az előny, s ezzel eldőlt a meccs. Nagy Viktor még bemutatott néhány bravúrt, majd az utolsó fél percben a spanyolok már nem is próbáltak támadni.

Forrás: MTI

 

A magyar csapat a vízbe ugorva ünnepelt, ahol a játékosok kört alkotva a középen maradt Nagy Viktor nevét skandálták, akit láthatólag meghatott a spontán ünneplés.

„Éreztem a csapattársaimat, éreztem a rezgéseiket, éreztem, hogy értem is játszanak. Tudták rólam, hogy ez karrierem utolsó mérkőzése, és befejezem az aktív pályafutásomat. Nagyon jól esett, hogy értem is küzdöttek, a végén pedig különösen jól esett, amit kaptam tőlük. Minden egyes csapattársamnak köszönöm. S itt is szeretném megköszönni a szüleimnek, a családomnak, akik a pályára raktak, kitartóan vittek edzésre és segítettek mindenben az elején. Aztán jött a feleségem, akivel 20 éves koromban találkoztam, és aki 17 éve, amióta a profi pályafutásomat elkezdtem, mellettem van. Azóta együtt vagyunk, ő segített a mindennapokban, neki is köszönhetem azokat az érmeket, amiket megszereztem. Nagyon komoly hátteret nyújt nekem, nagyon hálás vagyok ezért.”

 „Ez ma az én napom!” – ordította a mérkőzés során Nagy Viktor

“Önző voltam, igen, azt mondtam, az én napom. De úgy éreztem, lehettem önző. Négy vagy öt éve tervezem, hogy ma lesz az utolsó mérkőzésem, itt, Tokióban. Kicsit elkalkuláltam sajnos, mert a döntőre terveztem, hegyeztem a dolgot, de sajnost a két nappal ezelőtti meccs meghiúsította. Nem játszottunk jól, de csak tegnapig bánkódtunk ezen. Azért is nagyon büszke vagyok a csapatra, mert nagyon sok sportpszichológus megirigyelhette volna azt, amit mi tegnap együtt alkottunk. A Whatsup-csoportunkban létrehoztunk egy olyan energiabombát, ami ma itt robbant a vízben. Mindez egy elképesztő bíráskodás mellett, amit én nem tudok humorosan felfogni, és nem is kell, ez ellen tenni kell. Mi most tettünk a vízben, egy nagyon nagy spanyol támogatást fújó játékvezetés mellett is nyerni tudtunk. Szóval még jobban büszke vagyok a csapatra.”

Nagy Viktor nem kapott gólt a bronzmérkőzés második félidejében

“De ehhez a játékosok segítettek hozzá. A pályafutásom során mindig kiemeltem, akkor tudok jól védeni, akkor hozok jó százalékot, akkor hozok megőrülést, ha előttem minden komfortos, ha látom a labdát, és látom, minden a helyén van. Ezt nekik köszönhetem, ez egy csapatmunka volt. Nagyon jó érzés úgy felülni a repülőre, hogy visszük haza Magyarországnak, saját magunknak, a családunknak az érmet. Így azért jobb befejezni.”

Magyarország mindkét nemnél érmet szerzett a tokiói pólótornán, szombaton a női együttes ugyancsak megnyerte a bronzmeccset.

Forrás: Clive Rose/Getty Images

 

Magyarország vezeti vízilabdában az olimpiai örökranglistát, ez volt a negyedik bronz 9 arany és 3 ezüst mellett.

Férfi vízilabdatorna, elődöntő:

Magyarország-Spanyolország 9-5 (3-3, 2-2, 1-0, 3-0)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
Gól: Vámos 2, Manhercz, Zalánki, Hárai, Jansik, Hosnyánszky, Angyal, Varga, illetve Egana 2, Rocha, Compte, Dominguez.

Eliud Kipchoge megvédte címét férfi maratonfutásban

A 36 éves atléta – aki 2019 októberében, Bécsben elsőként teljesítette 2 órán belül a maratont 1:59:40 órás idővel – a harmadik versenyző az ötkarikás játékok történetében, aki két egymást követő olimpián győzött a 42,195 kilométeres távon.

A hivatalosan 2:01:39 órával világcsúcstartó Eliud Kipchoge végig az élmezőnyben futott, és a 35. kilométertől már egyedül vezetett. Mögötte meglepetésre holland és belga maratonista érkezett a célba.

A 106 fős mezőnyből 30-an feladták a versenyt, pedig ezúttal 26-28 fokban került sor a versenyre, igaz magas, 80 százalékos páratartalom mellett.

Forrás: Lintao Zhang/Getty Images

 

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2019-ben döntött úgy, hogy a Tokióban várható hőségre és magas páratartalomra tekintettel az 1100 kilométerrel északabbra lévő Szapporóba helyezi át a maratoni számok mellett a gyaloglóversenyeket is. Ennek ellenére pénteken a női 20 kilométeres gyaloglás alatt 35 Celsius-fok volt Szapporóban is.

Kettős kenyai siker a nőknél

A várakozásoknak megfelelően kenyai siker született női maratonfutásban szombaton a tokiói olimpián, de nem a világcsúcstartó Brigid Kosgei, hanem honfitársa, Peres Jepchirchir győzött.

A két afrikai futó az utolsó kilométereken teljesen együtt haladt, a korábbi félmaratoni világrekorder Jepchirchir végül 16 másodperccel bizonyult gyorsabbnak. A harmadik helyen Molly Seidel végzett, ő a női maratonfutás történetének harmadik amerikai érmese.

A 88 fős mezőnyből 14-en is feladták a versenyt, köztük a világbajnok kenyai Ruth Chepngetich.

 

Forrás: Clive Brunskill/Getty Images

 

A rajtot a tervezettnél egy órával korábbra tették át a szervezők, így helyi idő szerint szombat reggel hatkor vágtak neki a 42,195 kilométeres távnak az indulók – a változást a nagy meleggel indokolták.

Ezúttal 25 Celsius-fokban, de 80 százalékos páratartalom mellett rajtoltak el a résztvevők, és a verseny végéig 30 fok alatt maradt a hőmérséklet.

Férfi maraton, olimpiai bajnok:

Eliud Kipchoge (Kenya) 2:08:38 óra
2.  Abdi Nageeye (Hollandia) 2:09:58
3. Bashir Abdi (Belgium) 2:10:00

Női maraton, olimpiai bajnok:

Peres Jepchirchir (Kenya) 2:27:20 óra
2. Brigid Kosgei (Kenya) 2:27:36
3. Molly Seidel (Egyesült Államok) 2:27:46

A magyar küldöttség 20 medállal, 6 arany-, 7 ezüst- és 7 bronzéremmel zárta a tokiói nyári olimpiát

ARANYÉRMESEK
 
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m)
Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-4 500 m)

EZÜSTÉRMESEK
 
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m)

BRONZÉRMESEK
 
Férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)
Kovács Sarolta (öttusa)
Hárspataki Gábor (karate, 75 kg)
Női vízilabda-válogatott (Gangl Edina, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Gyöngyössy Anikó, Illés Anna, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Magyari Alda, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szücs Gabriella, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda)
Férfi vízilabda-válogatott (Angyal Dániel, Hárai Balázs, Erdélyi Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Pásztor Mátyás, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő)

Forrás: MTI/MVLSZ