100 éve született a legszomorúbb komikus, Jack Lemmon

Bár a maga korában a legnagyobb sztárok közé számított, elsőként nyert mind legjobb színésznek és legjobb mellékszereplőnek járó Oscart, szorongásait sosem tudta maga mögött hagyni.

1. John Uhler Lemmon III vagy ahogy mi ismerjük, Jack Lemmon 1925. február 8-án született a Massachusetts állambeli Newton-Wellesley Kórházban – pontosabban annak liftjében, mert nem értek be vele időben a szülőszobába. Talán ennek köszönhette, hogy gyermekkorában gyakran rosszul lett, 10 éves kora előtt három jelentős műtétet hajtottak végre a fülén. 12 éves koráig összesen két évet töltött kórházban, de a jelek szerint ez nem hatott ki későbbi életére, a középiskolában például remek atléta volt.

2. A szülei Mildred Burgess (született Mildred LaRue) és John Uhler Lemmon Jr. voltak, egyetlen gyermekként nőtt fel. Édesapjának saját fánk cége volt, pályája csúcsát az jelentette, amikor a Donut Corporation of America értékesítési alelnökévé vált. Szülei nehéz házasságban éltek, és Lemmon 18 éves korában végleg különköltöztek, de soha nem váltak el.

3. Lemmon már 8 évesen eldöntötte, hogy színész lesz, rengeteg iskolai darabban játszott, de közben hallás után megtanult zongorázni, és egy darabig fel is lépett különböző szórakozóhelyeken. Jó eredményeivel felvételt nyert a Harvardra, de

a II. világháború alatt a haditengerészetben szolgált, és kommunikációs tiszt volt a USS Lake Champlain repülőgép-hordozó fedélzetén.

Az 1945-re elkészült anyahajó már nem látott akciót a háború során – a koreai háborúban viszont igen -, így leginkább az Európában szolgáló katonák hazaszállítására használták.

Mr. Roberts - Forrás: Warner Bros.

 

4. A tengerészetnél szerzett tudást Lemmon arra használta, hogy rádiósként dolgozzon, de közben zenészként is fellépett, elvégezte az egyetemet, és színházi szerepeket vállalt. Így fedezte fel a Columbia Stúdió egyik tehetségkutatója, akikkel a színész egy hétéves, rendkívül előnyös szerződést kötött – végül 10 évet húzott le a stúdiónál.

Ahol névváltoztatásra akarták rábeszélni, szerették volna, ha Lennon névre vált, mert féltek, hogy az eredeti neve miatt Citromnak csúfolnák.

Hősünk ezt azzal védte ki, hogy a Lennon túlságosan hasonlít a Leninre – a kora 50-es évek „kommunistavadász” amerikai közhangulatára való tekintettel ezt az érvet végül elfogadták.

5. Lemmon édesapja, aki akkoriban egy pékséget vezetett, nem helyeselte, hogy fia színészkedni kezd, de azt tanácsolta neki, hogy csak addig csak csinálja, amíg szenvedélyt érez iránta, majd hozzátette:

„Az a nap, amikor nem találok romantikát egy vekni kenyérben, jelenti a véget számomra...."

Haldokló szavai Jackhez a következők voltak:

„Szórj szét egy kis napsütést."

Irma, te édes - Forrás: United Artists

 

6. Bár játszott westernben és kalandfilmben, hamar elkönyvelték vígjátéki színészként, és ebben egy rendezőnek volt igazán nagy szerepe. Billy Wilder 7 filmben rendezte, és mind a hét nagyon sikeres lett. Időrendben ezek a következőek: Van, aki forrón szereti (1959), A legénylakás (1960), Irma, te édes (1963), Sógorom, a zugügyvéd (1966), Avanti! (1972), Szenzáció! (1974) és Haver, haver (1981). Wilder érdeme volt az is, hogy minden vígjátékába csempészett egy adag melodrámát is, így Lemmon sosem csak bohóckodott, mindig volt méltóság abban, amit csinált.

7. Kevesen tudják, de pályája csúcspontján nem csak színész volt, hanem producer is. A Jalem Productions tulajdonosa volt, amely számos sikerfilmjét gyártotta – az első a Míg tart a bor és friss a rózsa (1962) volt, amelyben végre komoly színész lehetett, Oscarra is jelölték érte. A Jalem volt a produkciós cége a Paul Newman főszereplésével készült Bilincs és mosolynak (1967) is, aminek a főszerepére Lemmont szánták, de ő inkább Newmant ajánlotta be maga helyett, és milyen jól tette.

Van, aki forrón szereti - Forrás: Wiki

 

8. A Van, aki forrón szereti (1959) forgatásán Tony Curtisnek és Jack Lemmonnak is nagy feladat volt, hogy megtalálják „női személyiségüket”, hiszen a játékidő nagy részében női ruhában voltak. Végül Lemmon határozta meg, milyenek legyenek, mivel ő mert először kijönni az öltözőből: ugrándozott, magas hangon beszélt, kifejezetten pezsgett, és bohókás volt. „Olyan volt, mint egy húszcentes ribanc” – mondta Curtis, aki tudta, hogy nem bírna el a film két ilyen személyiséget, ezért ő meg az ellenkezőjét hozta:

Nekem hölgynek kellett lennem, kifejezetten előkelőnek, mint az anyám vagy Grace Kelly. Felszegtem a fejem, és sosem mentem bele olcsó poénokba.”

Wilder egy igazi próba elé állította színészeit: be kellett menniük a stúdió női mosdójába, hogy leteszteljék, kiszúrja-e valaki, hogy ők férfiak. Senki nem szúrta ki őket, ám Curtis elégedetlen volt. Úgy gondolta, azért nem nézte meg őket senki, mert csúnya nőknek voltak sminkelve, ezért valamivel szebbre sminkelték magukat: na, így viszont már lelepleződtek.

Legénylakás - Forrás: Wiki

 

9. A Legénylakás (1960) azon jelenetének forgatása közben, ahol C.C. Baxter a Central Parkban alszik az esőben, annyira hideg volt, hogy Billy Wilder állítólag fagyálló spray-vel fújta le Jack Lemmont, hogy az  ne fagyjon meg. A színész így is összeszedett egy masszív tüdőgyulladást. C.C. Baxter nevében a C.C. a Calvin Clifford rövidítése, de az ötlet máshonnan jött. Ez egyfajta tiszteletadás volt Charles C. Coleman, vagyis C.C. Coleman rendezőasszisztens előtt, aki évekig a rendező állandó munkatársa és jó barátja volt – és egyben jól ismert és sokak által szeretett nagyszájú karakter, számos botránnyal a háta mögött.

10. A mindig kedves lúzereket, balszerencsés átlagembereket alakító Jack Lemmon óriási sztár volt a fénykorában. A Quigley Publications felmérése szerint Lemmon volt 1964-es év legnagyobb bevételt produkáló filmjének férfi színésze. Igaz, abban az évben összteljesítményben csak a 2. helyen végzett, Doris Day mögött. 1960 és 1970 között Lemmon nyolcszor (1960, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969 és 1970) került be a Top 10-be a filmjei teljesítményével.

A Kína-szindróma - Forrás: Columbia Pictures

 

11. A Kína-szindróma (1979) volt az egyetlen olyan film, amelyben a karaktere meghalt – a szerepért egyébként újra Oscar-díjra jelölték, a legjobb férfi főszereplő kategóriában, de veszített Dustin Hoffmannal szemben a Kramer kontra Kramer című filmben (1979) nyújtott alakításával. Az, egy lehetséges atomkatasztrófával foglalkozó film címe abból az - egyébként fizikailag indokolatlan - félelemből ered, hogy egy amerikai reaktorrobbanás után az olvadt uránium áthatol a Föld magján, és Kínában bukkan a felszínre.

A Kína-szindróma - Forrás: Columbia Pictures

 

12. Egyike annak a mindössze 6 színésznek, aki elnyerte a fő- és mellékszereplőnek járó Oscar-díjat is –

az előbbit a Mentsd meg a tigrist! (1973) című filmjéért, az utóbbit pedig a Mr. Roberts (1955) című drámáért kapta, ahol Henry Fondával játszott együtt. A másik 5 Gene Hackman, Kevin Spacey, Robert De Niro, Jack Nicholson és Denzel Washington. Lemmon volt az első színész, aki ezt a bravúrt véghez vitte.

13. Szenvedélyes, de ügyetlen golfozó volt, aki 33 éven keresztül rendületlenül próbált bejutni a Pebble Beach-i torna finalistái közé, de sosem sikerült neki. Lemmon szurkolótábora nem csak a népszerűsége és humora miatt volt ott mindig, hanem azért is, hogy kiszurkolják neki, hogy legalább a 4. körig eljusson, de még ez sem jött össze, ám ez sosem szegte kedvét.

Kevin Spacey és Lemmon a Glengarry Glen Rose-ban - Forrás: New Line Cinema

 

14. Kevin Spacey az Amerikai szépségért (1999) járó Oscar-díját Lemmonnak ajánlotta – ők ketten néhány színpadi produkció után a Glengarry Glen Rossban (1992) játszottak együtt. Spacey szerint sokáig megkeseredett ember volt, kifejezetten negatív világképpel, de Lemmon nagyszerű hatással volt rá – amíg élt. Nem csak ő rajongott Lemmonért: az 1998-as Golden Globe-gálán Ving Rhames felhívta a színpadra, és átadta neki a legjobb tévéfilm-színésznek járó, éppen elnyert díját, hogy kifejezze csodálatát a veterán színész iránt.

15. Lemmonnak egy időben komoly alkoholproblémája volt, barátai szerint azért, mert

a legnagyobb sikerek közepette is rettegett attól, hogy kudarcot vall.

Ezért is tekintett vissza Oscar-díjas szerepére a Mentsd meg a tigrist! (1973) című drámában, mint pályafutása talán legörömtelibb, érzelmileg legteljesebb teljesítményére. A filmben egy Harry Stoner nevű eladósodott, alkoholista veteránt játszott, aki úgy akar kilábalni problémáiból, hogy felgyújtja a ruhaboltját, és bezsebeli a biztosítási pénzt. 1976-ban a színész ittas vezetésért pénzbüntetést kapott, az adta meg végül a lökést ahhoz, hogy az 1980-as évek elején leszokjon az alkoholról.

Cynthia Stone, Jack Lemmon és Kim Novak 1955-ben - Forrás: Wiki

 

15+1. Lemmon kétszer volt házas. Első feleségével, Cynthia Stone színésznővel, akitől fia, Chris Lemmon született, elváltak. 1962. augusztus 17-én feleségül vette Felicia Farr színésznőt, miközben Párizsban forgatta az Irma, te édest (1960) – ezt a filmet is Billy Wilder rendezte. A pár lánya, Courtney 1966-ban született. A színészlegenda 2001-ben hunyt el, 76 évesen, rákban, kívánságára a sírkövére ez a felirat került:

JACK LEMMON in.