35 éves a saját műfajt teremtő Nikita

35 éve mutatták be a csajos filmet, amiben a lőfegyverek kiemelt szerepet kapnak, és amely külön műfajt teremtett meg.

1. Luc Besson kifejezetten akkori élettársának, Anne Parillaud-nak a Nikita (1990) főszerepét, nem csak azért, hogy főszerepet adjon neki, hanem azért is, hogy az végre mindenkinek megmutathassa, milyen tehetséges. Így aztán a kábszeres bűnözőből lett bérgyilkosnő alakját úgy formálta meg, hogy az a legkevésbé se emlékeztessen Parillaud-ra, így annak a lehető leghitelesebb alakítást kelljen nyújtania. Hogy megmaradjon a „varázslat” köztük, a forgatás alatt nem éltek együtt, kerülték a privát érintkezést.

2. A forgatás megkezdése előtt Luc Besson alapos kiképzésre küldte Anne Parillaud-t, hogy magabiztosan kezelje a fegyvereket. Parillaud annyira komolyan vette a gyakorlást, hogy rendszeresen magával hordott egy pisztoly replikát is, hogy azzal bárhol dolgozni tudjon. Ezt tette a kocsijában is, valahová tartva,

csakhogy egy rendőrjárőr kiszúrta, amint éppen betáraz és csőre tölt.

Meg is állították az autót, a színésznőt kirángatták és a földre teperték, fegyvert szegezve rá, mert azt hitték, hogy a pisztoly valódi, és valamiféle leszámolásra készül.

Forrás: RTL

 

3. Nikita szobáját a kiképzés elején több poszter díszíti, köztük Meatloaf Bat out of Hell albumának borítója, egy Sid Vicious és egy Metallica plakát. Miután a lány a küzdősport oktatáson úgy táncol, mint egy bolond, a balettet parodizálva, a mentora, Bob (Tchéky Karyo) ajándékba ad neki egy plakátot,  amin Edgar Degas 1876-os, A csillag című festménye van. A szoba falára később egy másik táncos kép kerül ki, Henri Matisse 1942-es festménye a Táncos és szék fekete alapon másolata.

Ez feltehetőleg belső poén volt a rendező és a főszereplőnő között:

Parillaud ugyanis eredetileg balett táncosnak készült, és klasszikus képzést kapott. Egyébként láthatjuk majd egy kisebb szerepben az Ana de Armas főszereplésével készült John Wick spin-offban, a Balerinában is, arra tippelünk, hogy lesz valami köze a tánchoz.

 

4. A film egyik legemlékezetesebb karaktere Victor, a takarító (Jean Reno) volt. Besson úgy érezte, ebben a történetben nem volt eléggé kiaknázva a figurában rejlő összes lehetőség, ezért egy egész filmet írt köré, amelyben megtartotta az olyan fizikai jellemzőket is, mint a hosszú kabát, a napszemüveg és a kötött sapka, és a szabályt:

Nőket és gyereket soha!

Ez lett a Leon, a profi (1994) – aminek a munkacíme is sokáig az volt, hogy A takarító. A filmet egyébként Besson afféle töltelékmelónak szánta, amíg arra várt, hogy elkezdhesse a munkát következő produkcióján, Az ötödik elemen, mivel annak a forgatása elég sokat csúszott Bruce Willis időbeosztása miatt. Besson így továbbra is maga mellett tartotta a teljes stábot, 30 nap alatt megírta a forgatókönyvet, aztán 90 nap alatt leforgatták a művet.

Forrás: RTL

 

5. Az feltehetőleg sokaknak feltűnt idehaza, hogy a meg nem nevezett kelet-európai ország  követségén az őrök magyar rendőregyenruhát viseltek, de valamilyen szláv nyelven beszélnek – a Dobrij Vécser, vagyis Jó estét! üdvözlés hangzik el ugyanis. A nagykövetség Mercedesén lévő diplomáciai jelzés szerint viszont az ausztrál külképviseleten járunk.

6. Bob azt állítja, hogy a pisztolyban - a híres Desert Eagle márkáról van szó -, amit az étteremben Nikitának ad, 6 töltény van, a lány viszont az első tárból 8, a másodikkal 7 lövést ad le.

Forrás: RTL

 

7. Nikita a lőtéren egy Beretta Model 93R modell pisztolyt használ. Ez a 92-es modell szelektív tüzelésű automata pisztoly változata, ami nekünk nem jelent sokat, a gyűjtőknek annál inkább. A 93R ugyanis rendkívül ritka és nagyon keresett verzió, egyes darabjai árveréseken akár 100 000 dollárért kelnek el. Az itt használt darab sorsa ismeretlen.

8. A Nikita sikere mindenkit meglepett, Amerikában például hat hónapig tartották műsoron a mozik, ami manapság elképzelhetetlen lenne. Nem is maradt el az ilyenkor szokásos profitmaximalizálás:

folytatás ugyan nem készült, mert Parillaud nem volt rá hajlandó,

de csináltak remake-et belőle, illetve két sorozatot. Az amerikai A bérgyilkosnő (1993) főszereplője Bridget Fonda volt, aki később együtt dolgozott Luc Bessonnal és Tchéky Karyóval A sárkány csókjában (2001), a két sorozat pedig a Nikita, a bérgyilkosnő (1997) Peta Wilsonnal és az annál sokkal jobban sikerült Nikita (2010) Maggie Q-val. A film hatása azonban messze túlmutatott ezeknél, gyakorlatilag egymaga teremtett egy műfajt a múltjával szakítani akaró bérgyilkosnővel.

Forrás: RTL

 

9. Létezik két nem hivatalos remake is, a hongkongi harcművészfilm Fekete macska (1991) és a  kizárólag VHS-re készült, olasz Sexy Killer (1997), ahol kissé túlzásba vitték az erotikát. A Geena Davis főszereplésével készült Utánunk a tűzözön (1996) sem tagadhatja le a Nikita hatását, ahogy nem olyan rég maga Besson is visszatért a gyökerekhez az Anna (2019) című filmjével, csak ez a lány orosz, nem francia, de még az éttermi leszámolás is gyanúsan hasonlóra sikerült.

10. Anne Parillaud-nak egyébiránt mozgalmas magánélete volt. Luc Bessonnal 1986-től 1991-ig voltak házasok, egy gyerekük született, még 1987-ben, Juliette Besson. Előtte a színészlegenda Alain Delon volt a párja, akivel 1981 és 1984 között jártak, később az amerikai filmproducer Mark Allannel jött össze, tőle két fia született, Lou és Theo. Allant a leghíresebb (kortárs) francia zeneszerző, Jean-Michel Jarre követte, akivel 2005 és 2010 között voltak házasok.

Forrás: RTL