7 elképesztően buta, ám elképesztően remek film

Van, hogy nem Shakespeare-re vágyunk, hanem csak arra, hogy halálra röhöghessük magunkat másfél-két órányi vegytiszta hülyeségen. Ezek a filmek pedig okosan, tudatosan elégítik ki ezt az igényt.

1. Dumb és Dumber - Dilibogyók (1994)

Egy efféle listát nem is lenne érdemes megírni minden idők legismertebb, legmeghatározóbb ostoba filmjének megemlítése nélkül. A Dumb és Dumber elsősorban azt demonstrálja, milyen, ha Jim Carrey elviszi a védjegyévé vált mániákus komédiát a végletekig, de Jeff Daniels kivetkőzése is megérne egy misét önmagában. Ahhoz, hogy két ember között működjön a kémia, nem kell ész: a két sztár teljesen remek érzékkel hangolódik egymásra a hülyülés közben.

Ahogy listánk többi filmjénél, a sztori itt is a legkevésbé fontos dolog: csupán azért kell bárminek is történnie ezzel a két hibbanttal, hogy legyen kifogásuk hibbantan viselkedni. Carrey és Daniels pedig mániákus energiával ragadnak meg minden létező alkalmat – amely sajnos a pár éve kijött folytatásra már bőven kifutott belőlük.

Elérhető az Apple TV+-on.

2. Üldözési mánia (2001)

Az Üldözési mánia tényleg olyan, mint egy élőben megcsinált rajzfilm, amelyben Tapsi Hapsi meg a Gyalogkakukk szerencsétlenkedései helyett olyan sztárokat néznénk komikusan kínlódni a fizikai és józan ész béli lehetőségek határán bőven túl, mint Rowan Atkinson, Whoopi Goldberg, John Cleese, vagy Cuba Gooding Jr.

A sztori szerint egy különc milliárdos (Cleese) felajánl rengeteg pénzt egy csapat idiótának, csak versenyezniük kell érte: amelyikük legelőször odaér a több száz mérföldre található zsákmányhoz, az megtarthatja az egészet. Megindul hát a verseny az idővel és a valósággal szemben, olyan halmozottan hátrányos elmére valló szituációkkal megfűszerezve, mint például a hőlégballonból a lábánál fogva kilógatott tehén fenyegetése. Az első perctől az utolsó Smash Mouth koncertig semmi értelme semminek, ami ebben a filmben történik. Pont ez teszi feledhetetlenné.

Elérhető a FilmBox+-on.

3. Nevetséges Napóleon (2004)

Nemcsak a debil vígjátékok, hanem a független filmek történetében is jelentős alkotás volt a Nevetséges Napóleon, amelyet mindössze 400 ezer dollárból készített el Jared Hess és csapata. Az azóta kultuszfilmmé vált, a belé fektetett pénzt többszörösen visszahozó, 46 millió dollárt termelő vígjátékot a kritikusok egy része nem tudta hová tenni bemutatójakor, ám a közönség értette és értékelte a pihent agyú humort. Még manapság is fel-feltűnnek a filmből származó mémek az interneten, és pár havonta ki lehet szúrni a város utcáin egy-egy “Vote for Pedro!” feliratú pólót.

Jon Heder a főszerepben fittyet hány a “sose told fullba a kretént!” jótanácsra, és teljes beleéléssel, félelmetesen okosan butul be a szerepbe. Mellette sokat segít a szintén elhivatott mellékszereplők gárdája, akik külön-külön is szórakoztató csodabogarak lennének, egy filmbe belezsúfolva pedig gondoskodnak arról, hogy egy pillanatra se csillapodjon a hülyeségcunami. Ritkán történik olyasmi, hogy valaki a humor egy teljesen új alműfaját találja fel, de 2004-ben ismét végignézhettük a csodát.

Elérhető az Apple TV+-on.

4. Feketék fehéren (2004)

A Feketék fehérent végignézni nagyjából olyan érzés, mint végighallgatni azt, ahogy elképesztően részeg, vagy betépett stand-up komikusok másfél órán keresztül tódítják egymás teljesen értelmetlen hülyeségeit, miközben alig tudják alulmúlni magukat a fel-feltámadó kényszeres röhögőgörcsük miatt. 

Attól függ, hogy ez bejön-e nekünk, hogy amúgy bulihangulatban vagyunk-e: ha csak agyatlan, egyáltalán nem értékközpontú szórakoztatásra vágyunk, akkor a Feketék fehéren gyerekes összevisszasága, csapongó, hangos, debil bája jó eséllyel komolyan hatni fog ránk. Ha viszont egy kicsikét is komoly a hangulatunk, jobb, ha messze elkerüljük ezt a csúfosan félreértett mesterművet.

Elérhető a Netflixen és az Apple TV+-on.

5. Machete (2010)

Robert Rodriguez 2007-es Terrorbolygóját a Tarantinóval közös Grindhouse koncepciója mentette meg attól, hogy teljesen agyatlanul tudjuk élvezni, ám a 2010-es Macheténél már háttérbe kerültek az alkotói koncepciók, és méginkább előtérbe került az önfeledt hülyülés. A nevetségesen véres, végig szórakoztató gengsztergyilkoldában ráadásul végre testhezálló főszerepet kapott Rodriguez egyik kedvenc színésze, Danny Trejo, aki addig csak a partvonalról erősítette a rendező filmjeit. 

A Machete eredetileg egy hamis előzetesként indult, amit a Grindhouse előtt vetítettek a mozik, Rodriguez és Trejo azonban bebizonyították, hogy halálosan komolyan veszik ezt a viccet. Hajmeresztő, ám kielégítő volt látni, ahogy a pár percben működő poén ilyen jól megállja a helyét teljes filmként is. No meg azt is, hogy a film egy pontján feltűnik a semmiből Antal Nimród, és magyar nyelven kezdi el osztani a Trejo által alakított keménycsávót. Öcsém…

 

6. Bébi úr (2017)

Gyermeki szemmel valószínűleg egy ingerdús, a figyelmet nagyon könnyedén lekötő, színes-szagos élmény a Bébi úr. Ha viszont érettebb fejjel nézzük Tom McGrath animációs filmjét, akkor meg is értjük, mi folyik itt a háttérben: ez az alkotás arra jó, hogy időben elkezdje felkészíteni a kicsiket David Lynch filmművészetének befogadására.

A Bébi úr logikája az érzelmekre, a gyermeki ösztönökre épül a józan ész és az értelem helyett, ezzel pedig gondoskodik arról, hogy 0-ás IQ-val is tökéletesen élvezhető, zsigerig ható élmény legyen. Emellett pedig gyönyörűen játszik a valóságérzékelésünkkel, és gondoskodik arról, hogy még az utolsó pillanatokban is át tudjuk értékelni a zseniálisan debil, egyszerre értelmetlen és egyszerre misztikus, ősi jelentéstartalommal bíró sztorit.

Elérhető a Prime Videón, a Netflixen és az Apple TV+-on.

7. Egy Minecraft film (2025)

Jared Hess a Nevetséges Napóleonból pontosan annyi hülyeséget hozott ki, amennyit a 400 ezer dolláros költségvetésért emberileg lehetséges volt, majd’ két évtizeddel később pedig bebizonyította, hogy ugyanilyen lelkes maximalizmussal akár 150 milliót is el tud költeni. Ha valaki, ő aztán biztathatja a saját közönségét, hogy veszítsék el minél inkább a fejüket a vetítéseken. Az Egy Minecraft film erre való: ennek az alkotásnak az a célja, hogy közösen röhöghessék magukat hülyére a tinik, és jelenleg a piacon kevés olyan szórakoztatóipari termék van, ami ügyesebben, profibban, hitelesebben éri el ezt a célt, mint a már több mint félmilliárd dollárt termelő videojáték-adaptáció.

Szóval aztán dobálhatjuk a popcornt, üvöltözhetjük azt, hogy “chicken jockey” - de azért reménykedjünk, hogy nem ez lesz az emberiség utolsó meghatározó generációs kulturális élménye a világégés előtt.

Chungus tábornok és a pandaszex: minden idők egyik legnagyobb gyökérsége lett az Egy Minecraft film, de jól áll neki

A Nevetséges Napóleon humora találkozik a Bébi úr animációs acid tripjével a Jack Black főszereplésével készült, mérföldkőnek számító módon ostoba film négy dimenziós sakkjátszmájában. Brutális élmény.

Tovább

Elérhető a mozikban.