7 film, amelynek szereplői még keményebben ráfáznak a szeszélyes időjárásra, mint most mi

  • PORT

Önt is idegesíti, hogy húsz fokról egyszer csak hét fokra csökkent a hőmérséklet? Ezekben a remek filmekben még ennél is nagyobb bajjal szembesülnek a szereplők.

1. Twister (1996)

A Twister és nemrég érkezett folytatásának főszereplői az átlagembernél talán némileg jobban élvezik az extrém időjárási körülményeket, hiszen megszállott, hivatásos tornádóvadászok. Nézőként viszont nem a heves szelektől, hanem az izgalomtól borzonghatunk a klasszikus katasztrófafilm során. A Twister kétségtelenül a műfaj egyik modern mérföldköve, és az egyik legjobb B-film, ami kapásból eszünkbe juthat. Sajnos nem ette még meg a kutya a telet, és ha kint erősen fúj a szél, különösen érdemes bekuckózva, a jó melegben újranézni!

2. Jégkorszak (2002)

Lehet, hogy nem a Jégkorszak című klasszikus animációs film mentén érdemes elkezdeni beszélgetni a legkisebbekkel a klímaváltozásról – ám az állatos kőkorszaki mese ennek ellenére kihagyhatatlan. A szeszélyes tavaszi időjárást kibírva pedig talán félig-meddig jogosan gondolkodunk el azon: hol van Motkány 2025-ben, és mégis mit balfékeskedik össze ahhoz, hogy ilyen hirtelen változások legyenek az időben? 

3. Holnapután (2004)

Roland Emmerich szép kis karriert hozott össze magának azzal, hogy legalább fél tucat különböző filmben pusztította el a világot elég kreatív módszerekkel. A Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal és Emmy Rossum főszereplésével készült 2004-es eresztés azt képzeli el, hogy mi lenne, ha hirtelen nagyon hideg lenne – olyannyira, hogy az már egy új jégkorszaknak számít. Emmerich-hez méltóan a filmbéli katasztrófa tudományos hitelessége ezer sebből vérzik, ám nem ez a lényeg: hanem az, hogy ha újranézzük a Holnaputánt, hirtelen nem biztos, hogy annyira felháborítóan hidegnek fogjuk találni a tavaszi öt-hat fokokat.

4. A messzi dél vadja (2011)

Benh Zeitlin alulértékelt, mágikus realista kalandfilmje lokálisan, a katasztrófafilmekhez képest meglepően emberi léptékben foglalkozik a változó éghajlattal és az egyre szeszélyesebb klímával. Főszereplője egy Hushpuppy nevű kislány (Quvenzhané Wallis, minden idők legfiatalabb Oscar-jelöltje), akinek louisiana-i, mocsaras élőhelye kerül veszélybe az emelkedő tengerszint miatt. No meg rejtélyes, az ősi jegekből kiolvadó bestiák is elkezdik vonulásukat a túlélésért küzdő közösség felé. 

5. Snowpiercer (2013)

A jégkorszakos, klímakatasztrófás filmek sorából kiemelkedik Bong Joon-ho 2013-as, mára modern klasszikussá érett jégkorszakos thrillere, amelyben az emberiség túlélői egy egész földet körbe-körbejáró vonatra szorulnak a pokoli, gyilkos hideg ellen. A Snowpiercer inkább a vonaton belüli, mint kívüli borzalmakra fókuszál. De a szereplők és a nézők is tudják, hogy a szürreálisan szorult helyzet mögött borzalmas emberi döntések egész sorozata húzódik: az okosok addig bindzsizték azt a nyomorult atmoszférát, amíg a globális felmelegedésből extrém globális fagyás lett. Nem lennénk azok helyében, akiknek ki kell lógatniuk a kezüket a száguldó vonatból.

6. Sharknado (2013)

Valószínűleg még a jégkorszak is vidámabb kilátásnak tűnik, mint egy tornádó, amiben cápák vannak. Minden idők egyik legtudatosabban B-filmnek készült B-filmje már az alapötletével felvállalja a logika és a józan ész hiányát, cserébe viszont remek, nullás IQ-val is átélhető szórakoztatást szállít a nézőknek. Cápák. Tornádó. Valljuk csak be, néha tényleg nem vágyunk másra.

7. Űrvihar (2017)

Az Űrviharból akár egy Roland Emmerich-film is lehetett volna, legalábbis ha a globális pusztítás nevetségesen extrém mértékéből és a logika hiányából indulunk ki. Végül mégis Dean Devlin, a Mester egyik legrégebbi alkotótársa hozta tető alá a mindent-egyben felütésű katasztrófafilmet: a klímát kontrolláló jövőbeli műholdak meghibásodásának köszönhetően gyakorlatilag az egész világon egyszerre hülyül meg az időjárás, halálos és borzalmasan látványos következményekkel. A káoszban ráadásul olyan nagy nevek próbálnak először eligazodni, aztán megmenteni a világot, mint Gerald Butler, Ed Harris, vagy Andy García.