6 film, amely káoszt okozott a mozikban

  • PORT

Balhézás, bojkott, verekedés, depresszió, volt itt minden, mint a búcsúban.

Megírtuk mi is, hogy rosszalkodnak az Egy Minecraft film nézői: tapsviharokkal, kajadobálással, kántálással regálnak az adaptációra (ami egyébként a Port kritikusának agyát is leolvasztotta.) Nem ez az első, és nem is az utolsó eset, hogy egy film extrém reakciókat vált ki. Mutatunk 6 híres esetet.

Krisztus utolsó megkísértése (1988)

Martin Scorsese munkáiban mindig is meghatározó szerepet játszott a hit, így logikus döntés volt a részéről az 1955-ös Krisztus utolsó megkísértése című regény adaptálása Willem Dafoe főszereplésével. A produkciót egy korai szakaszában leállították, amikor a keresztény fundamentalisták aggodalmukat fejezték ki, hogy a filmben szereplő Krisztus-változat meleg lenne, anélkül, hogy erre bármilyen bizonyíték lett volna.

Amikor a forgatás néhány évvel később mégis elkezdődött, újabb bojkottfelhívások hangzottak el, ezúttal a déli protestáns papok részéről, akik szerint Willem Dafoe alakítása "zavaros" és túlságosan szexualizált. Egy katolikus tiltakozó csoport állítólag megpróbált felrobbantani egy párizsi mozit, ahol a filmet vetítették, ami jól mutatja, hogy a filmet milyen felháborodás övezte.


Avatar (2009)

James Cameron Avatarja minden idők legnagyobb bevételt hozó filmje lett, és elsőre talán teljesen ártalmatlan produkciónak gondolnánk, de mégis

furcsa pszichológiai következményei lettek.

A nézők egy része depresszióról és egzisztenciális kétségbeesésről számolt be, miután megnézték Pandora élénk, biolumineszcens világát. A rajongói oldalakon "Hogyan lehet megbirkózni a Pandora megfoghatatlan álma okozta depresszióval?" címmel több ezer választ kapó topik indult. A moziból való távozás után sokan érzelmi szorongásukat és a való világtól való elszakadásukat fejezték ki.

A CNN foglalkozott a jelenséggel, terapeutákat idézve, akik olyan pácienseket fogadtak, akiket felzaklatott, hogy nem élhetnek Pandorában. Néhány rajongó bevallotta, hogy hetente többször is megnézte a filmet, hogy jobban érezze magát, míg mások azt állították, hogy öngyilkos késztetéseik voltak. A jelenség "Post-Avatar Depresszió Szindróma" néven vált ismertté, és ez a kifejezés az Avatar: A víz útja bemutatója után újra felbukkant.

Sok néző számára a káosz nem külsődleges volt, hanem egyfajta egzisztenciális válság, amit a túl sok szépség váltott ki.


Az interjú (2014)

Ami biztos: egy idióta vígjáték még soha nem kavart akkora balhét, mint James Franco és Seth Rogen filmje, Észak-Korea ugyanis nem fogadta kitörő örömmel a történetet, amiben egy népszerű talk show kretén műsorvezetője a producerével együtt a diktatúrába érkezik, hogy a CIA közreműködésével egy interjú ürügyén meggyilkolják Kim Dzsongunt. Még be sem mutatták a filmet, de Észak-Korea már hevesen tiltakozott, belengettek egy jó kis rakétatámadást is az Egyesült Államok ellen, egyúttal

észak-koreai hackerek betörtek a filmet forgalmazó Sony privát rendszereibe, és mellesleg több tízezer oldalnyi privát levelezést hoztak nyilvánosságra, aminek utána persze szintén komoly következményei lettek.

Ezek után érthető, hogy a mozihálózatok elhatárolódtak Az interjú vetítésétől, így a film közvetlenül on-demand lett elérhető.


Született gyilkosok (1994)

A film bemutatása utáni egy bizonyos Patsy Byers beperelte Oliver Stone-t és a forgalmazó Time Warnert. 1995 márciusában ugyanis a tizennyolc éves Sarah Edmondson és barátja, Benjamin Darras LSD-t szedtek, megnézték a Született gyilkosokat, majd még aznap este Sarah lelőtte a bolti eladó Byerst, aki megbénult, Benjamin pedig megölte William Savage-et, egy italbolt tulajdonosát. Az ügynek az hozott nagy publicitást, hogy John Grisham író történetesen Savage személyes barátja volt, és a gyilkosság után nyilvánosan megvádolta Oliver Stone-t, azt szorgalmazva, hogy a filmeseket felelősségre kell vonni a munkájukért, ha az erőszakos viselkedésre buzdít.

A bíróság – feltehetően a filmipar nyomására – végül elutasította Byers keresetét. Ám ezzel még nem volt vége a történetnek:Született gyilkosok mind a Heath High School-, mind a Columbine-beli iskolai mészárlás elkövetőire hatott.

A fiúk, akik az utóbbiért feleltek, a támadás előkészítése során az NBK kódot használták egymás között a film eredeti címe, a Natural Born Killers után.


Borat (2006)

Amikor 2006-ban bemutatták a Boratot, sokan nem voltak felkészülve a filmre. Sacha Baron Cohen kamu kazah újságírója leleplezte a valódi emberek valódi előítéleteit, ami kényelmetlen szituációkhoz vezetett.

A mozik kivonulásokról, vitákról és egyes esetekben nézőtéri harcokról számoltak be, amelyek során a nézők azon vitatkoztak, hogy a jelenetek viccesek vagy sértőek voltak-e.

Az egyik bostoni vetítés 10 percre leállt, miután egy idős házaspár hangosan tiltakozott a meztelen birkózós jelenet ellen, és nem volt hajlandó távozni. Dél és középnyugat egyes részein a helyi mozik tiltakozásokkal és bojkottfelhívásokkal szembesültek a film vallási tartalma és az amerikai Dél ábrázolása miatt. Egyes mozikban a közönség úgy szólogatott be a vászonnak, mintha élő előadás lenne, káromkodásokat kiabáltak vagy válaszoltak Borat kérdéseire. Egy dallasi moziban verekedés tört ki, miután az egyik néző azt mondta a másiknak, hogy "menjen vissza Kazahsztánba".


Az ördögűző (1973)

William Friedkin 1973-as műfajteremtő filmje, Az ördögűző volt talán az első horror, ami igazán sokkolta a közönséget. A nézők sírtak, elájultak és elmenekültek a vetítésekről. Egy idő után az üzemeltetők már

előre kirendelték a mentőautókat a mozik bejáratához,

ami természetesen megdobta a film iránti amúgy sem csekély érdeklődést.

A premierről szóló egyik beszámoló szerint „az emberek órákon át állnak az esőben, mint a birkák. (…) A Second Avenue-n, az 59. és 60. utca sarkán még tábortüzet is gyújtottak, hogy valahogy felmelegedjenek.” Az emberek annyira kíváncsiak voltak a félelmetes alkotásra, hogy az egyik moziban kisebb lázadás tört ki, amikor megtudták, hogy hiába álltak sorba négy órán (!) keresztül, nem fognak tudni bejutni a vetítésre, ahol egyébként „poshadt hányásszag terjengett”.    

via: Listverse