7 film Valentin-napra azoknak, akik utálják a Valentin-napot

  • PORT

Ezeket nézd, ha nem bírod a szirupot.

Van, aki imádja, és van, akit ki lehet kergetni a világból a Nemzetközi Virágkereskedők Szövetsége által (is) erőteljesen propagált Bálint-nappal. Ajánlunk természetesen klasszikus romantikus filmeket is erre a jeles napra, de most következzenek olyan produkciók, amelyek pont arról szólnak, hogy a szerelem néha fáj, aztán elmúlik vagy eleve nincs is akkora szükség rá. Persze, ha hiszünk a sírig tartó románcban, akkor is irtózhatunk a szirupos romantikus filmektől. Az alábbiakban garantáltan nincs semmilyen mesterséges édesítőszer!

Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004)

Michel Gondry és Charlie Kaufman klasszikusa nem arról szól, hogy milyen könnyű beleszeretni valakibe, hanem milyen nehéz túllépni egy fájdalmas szakításon. És mi erre az egyetlen üzembiztos módszer? Célzott amnézia a Lacuna Inc. orvosi vállalat jóvoltából – legalábbis ezt gondolja Joel (Jim Carrey). A nő, akit annyira el akar felejteni, Clementine (Kate Winslet) már alávetette magát az eljárásnak, hogy kitörölje a férfit az elméjéből. Joel esetében is úgy tűnik, hogy sikeres az eljárás, ám ahogy a Clementine-nal kapcsolatos emlékei halványulni kezdenek, a férfi hirtelen rájön, hogy még mindig szereti a lányt. Vagyis Gondry filmjének az a nagy trükkje, hogy

képes úgy mesélni egy nagy románcról, hogy közben a veszteségről (is) szól, és úszik a melankóliában.

A film elérhető a Netflixen.


500 nap nyár (2009)

Marc Webb filmje is egy szakításból és visszaemlékezésekből bontakozik ki: Tomot (Joseph Gordon-Levitt) épp dobta a lány, akivel az egész hátralévő életét akarta leélni. A fiú végiggondolja a kapcsolatát Summerrel (Zooey Deschanel), hogy rájöjjön, hol rontotta el, és miként tudná visszahódítani. Spoiler: nem fog neki sikerülni, és az 500 nap nyár (aminek angol címében nemcsak az évszak, de a lány neve is ott van: Summer) valójában egy szatíra arról, hogy nem biztos, hogy jót tesz egy kapcsolatnak, ha a srác túlságosan kedves. Ráadásul még azt is bevállalja a film, hogy megmutassa: attól még, hogy két embernek azonos az ízlése, nem biztos, hogy összeillenek.

A film elérhető a Disney+-on.


A nyár utolsó napja (2024)

Újabb szakítási sztori, csak ebben – papíron – nem sérül meg senki. A spanyol Jonás Trueba filmjének főszereplői Ale, a filmrendező és Alex, a színész. Tizenöt együtt töltött év után úgy döntenek, hogy külön utakon folytatják életüket, és valóra váltják Ale apjának régi tréfáját, miszerint az igazi ok az ünneplésre a különválás, nem pedig az egybekelés. Barátaikat és családtagjaikat is meghívják a szakítást ünneplő bulira, akik értetlenül szemlélik az eseményeket. Közben persze Ale és Alex is elbizonytalanodnak, hogy biztos jó döntést hoztak-e,

de már nincs hátraarc, össze kell hozniuk a nagy szakítási bulit.

A film ma, azaz Valentin-napon debütált a magyar mozikban.


Blue Valentine (2010)

Mi mást is ajánlhatnánk (anti-)Valentin-napra, mint egy olyan filmet, amely bekerült A 8 legszomorúbb film című összeállításunkba is. Az Egy makulátlan elme örök ragyogásához hasonlóan itt is váltakozva nézhetjük egy kapcsolat boldog kezdetét és a későbbi agóniáját. Dean (Ryan Gosling) és Cindy (Michelle Williams) kezdetben imádják egymást, ám ahogy haladnak előre az életben, úgy lesz egyre több különbség köztük, és csak gyűlnek a hajszálrepedések a kapcsolatukon. A film felteszi azt az időtlen kérdést, hogy 

vajon átmeneti érzés-e a szerelem, 

miközben realisztikus módon mutat meg egy olyan házasságot, aminek egyik résztvevőjével sincs baj, csak épp mindketten másra törekszenek.

A film elérhető a Maxon.


Frances Ha (2012)

A fekete-fehérben forgatott, francia újhullámos utalásokkal teletűzdelt Frances Ha lehetne ez alapján nagyszabású románc is, Noah Baumbach rendező és Greta Gerwig társíró-főszereplő azonban egy női barátsághoz szóló ódát kerekít ki belőle. Gerwig egy táncosnőt alakít, aki kapunyitási válságba kerül, amikor legjobb barátnője (Mickey Sumner) elköltözik a közös lakásukból. Az űrt családi látogatásokkal és egy szomorú szóló párizsi utazással tölti ki, de az újraegyesülésük meghatóbb, mint bármilyen könnyes szerelmi vallomás.


Holtodiglan (2014)

Hát nem szívmelengető ez a történet? Nick (Ben Affleck) felesége az ötödik házassági évforduló reggelén eltűnik, és bár a nyomozás során a rendőrség és a média arra gyanakszik, hogy a férfinak köze lehetett az eltűnéshez, Amy (Rosamund Pike) végül előkerül, és a páros boldogan élhet, amíg meg nem hal!

Persze aki látta a Gillian Flynn bestselleréből készített Fincher-filmet, az tudja, hogy

a Holtodiglan valójában egy nagyon gonosz szatírába oltott krimithriller, amiben romantikának nyoma sincs,

így aztán ideális program Valentin-napra a Valentin-nap ellen beoltottaknak.

A film elérhető a Netflixen.


A homár

Valentin-napján az önkéntes vagy kényszer-szinglik könnyen érezhetik magukat úgy, hogy valami hiba van velük, amiért nincs párjuk, és hogy a társadalom azt várja el tőlük, hogy fixálják ezt a hibát. Ők biztos könnyen tudnak azonosulni Yorgos Lanthimos filmjének disztópikus alaphelyzetével: egy olyan, nem túl távoli jövőben járunk, ahol a magányos embereket szállodába zárják, és 45 napjuk van arra, hogy itt párt találjanak. A személyzet mindent megtesz ennek érdekében, egymást érik a táncos mulatságok, ismerkedési estek. Ám az embereknek igyekezniük kell, mert aki ennek ellenére pártában marad, akkor átalakul egy általa választott állattá, és az erdőbe kerül. A Colin Farrell által alakított David megszökik a szállodából, és az erdőben élő lázadókhoz menekül, ahol találkozik Rachel Weisz karakterével,

de aki azt gondolja, hogy innentől szabályos románcként folytatódik a sztori, annak komoly meglepetésben lesz része.

A film elérhető a Maxon.

Kissé szokatlan szerelmes filmek Valentin-napra

Nem akartuk a szokásos közkedvelt, de rég elkoptatott romkomokat ajánlani Valentin-napra, így olyan filmes listát raktunk össze, amin csupa furi, szokatlan vagy csak más szerelmes film szerepel, mint amiket megszoktunk.

Ez is érdekelhet

 

via: Vogue / Newsweek / Esquire