Legyen szó bátor kommandósokról, az ellenséggel összefekvő brit kémekről, a kínai néphadsereg elitkatonáiról, mindig van rá alkalom, hogy összejöjjön egy olyan film, ami akár jó is lehetett volna - de nem lett az.
Ölésre ítélve (2010)
Miután amerikai katonákra támad, Mohammed (az azóta kissé meggárgyult Vincent Gallo) fogságba esik, Afganisztánból egy titkos európai fogolytáborba szállítják. Egy közlekedési baleset folytán váratlanul szabaddá válik, és menekülni kezd egy behavazott rengetegben, mely számára idegen környezet a megszokott sivatagi táj után. Nyomában egy hadsereg, amely hivatalosan nem is létezik. Mohammednek szembe kell néznie azzal, hogy az életben maradásért ölnie is kell. Jerzy Skolimowski (Négy éjszaka Annával) minimalista filmet készített, amivel a legfőbb gond, hogy nehéz vele azonosulni – akárcsak hősével. Ő nem beszél, sosincs választása, senkivel nem kerül szoros kapcsolatba, alig tudunk meg valamit róla, még etnikuma is kérdéses – a tálibokhoz még amerikaiak is csatlakoztak annak idején.
A lengyel-norvég-ír-magyar koprodukcióban készült film hatásos, de monoton szenvedéstörténet, sok-sok művészkedéssel.
Kedves John! (2010)
John Tyree (Channing Tatum) halkszavú, jóképű hivatásos katona az amerikai különleges alakulatoknál, aki eltávon van Dél-Karolinában magányos édesapjánál látogatóban. Savannah Curtis (Amanda Seyfried) gyönyörű, idealista főiskolás lány egy jómódú családból, aki a tavaszi szünetét tölti otthon, és aki hátrányos sorsú gyerekeken segít. Egy véletlen tengerparti találkozásnak köszönhetően halálosan egymásba szeretnek. Életük addigi legboldogabb két hetét töltik együtt, és a szerelmes boldogság, úgy tűnik, mindörökre eggyé kovácsolja őket – csakhogy megtörténik a szeptember 11-i terrortámadás, és a fiú bevetésre indul.
És igen, ez pont olyan limonádé, aminek hangzik, a cím pedig egy óriási spoiler, hiszen ez hagyományosan a szakítólevelek neve is egyben.
A bátrak háborúja (2016)
A USS Indianapolis nehézcirkáló az amerikai haditengerészet büszkesége volt, végigharcolta a II. világháborút a Csendes-óceánon, sőt, ez a hajó szállította az első atombombát arra a bázisra, ahonnan a bombázógép elindult Hirosima felé. És ez okozta a hajó tragédiáját, mivel a titkos küldetés teljes rádiócsendet követelt meg, és amikor egy japán tengeralattjáró torpedója eltalálta, senki sem tudott a katasztrófáról.
Bár a legénység nagy része túlélte a robbanást, senki sem indult a keresésükre,
és napokon át próbáltak a túlélők életben maradni élelem és ivóvíz nélkül a cápáktól hemzsegő óceánban, a hajó parancsnoka, McVay kapitány irányításával. Természetesen őt alakítja Nicolas Cage, szokás szerint hatalmas hévvel nekiesve a szerepnek, és ez a legjobb dolog ebben a filmben, ami kicsit olyan, mint a Michael Bay-féle Pearl Harbor olcsó verziója.
Harcos farkas (2015)
A kínaiak a 2010-es évek közepén kezdtek el kifejezetten militarista, melldöngető filmeket készíteni, amik azt üzenték a világnak, hogy velük nem érdemes szarakodni, és a Harcos farkas az egyik első darabja volt ennek a vonalnak – kissé csiszolatlan film egy gyengécske sztorival. Hőse a mesterlövész Leng Feng (Wu Jing), aki ellen eljárás indul parancs megtagadásért, bár a kérdéses akció miatta lett sikeres. Büntetés helyett azonban az egyik legkülönlegesebb csapatba kerül, a Harcos Farkasok közé. Gyakorlatozás közben külföldi zsoldos katonák támadnak rájuk, akiknek Fengre fáj a foguk, aki korábban végzett a banda főnökének testvérével. A Scott Adkins vezette zsoldosok egy sor csapdát állítanak fel nekik, de nem győzhetik le a dicsőséges kínai néphadsereg legjobb harcosait. Azóta elkészült a második rész is, hasonló minőségben is ugyanezzel az üzenettel.
Hősök kora (2011)
A film igaz történet alapján készült, legalábbis állítólag. A II. világháború idején a Jack Jones őrnagy (Sean Bean) vezette katonai kommandós alakulat tagjai - így az őrnagy és a korábban engedetlenség miatt a katonai börtönt is megjárt Rains tizedes (Danny Dyer) is - különleges kiképzésen vesznek részt, hogy megtanulják, hogyan lépjék túl érzékeik, kitartásuk és készségeik határát. Hamarosan életveszélyes küldetésre indulnak az ellenséges vonalak mögé: egy norvég radarállomás titkait kell megszerezniük.
A titkok megszerzése a legkönnyebb rész:
menekülniük kell a nyomukban loholó fél német hadsereg elől, akik semmitől sem riadnak vissza. A történet maga nem lenne rossz, bár helyenként zavaróan egyszerű, inkább a kivitelezéssel vannak gondok. Mert az bizony szürke, érdektelen és néha unalmas lett, amit persze az alacsony költségvetés is magyaráz, de ez sem feltétlenül mentség.
5 nap háború (2011)
Renny Harlin akciódús thrillerét megtörtént események inspirálták.
A történet alapját az orosz-grúz háború 5 napja adja, egy amerikai újságíró és társai szemszögéből.
A férfi operatőrével és egy fiatal grúz tanárnővel kerül a harcvonalba - az első orosz légitámadás idején. Miközben megpróbálnak biztonságos helyre menekülni, akaratlanul is szemtanúi, egyben dokumentálói lesznek ártatlan civilek tömeges meggyilkolásának. A történteket a világ tudomására akarják hozni - ezt viszont a szálak mozgatói mindenképpen eltitkolnák. Magának a filmnek ugyan van létjogosultsága és vannak erős részei, a gond inkább az, hogy az akkori elnök, Mikhail Saakashvili megrendelésére készült – őt a kedvenc színésze, Andy Garcia alakítja -, ennél fogva a konfliktusban játszott saját, nem túl fényes szerepét szépen kifürdetve mutatják meg. És bármennyire is rokonszenvezik az ember a grúzokkal, a nyers propaganda sosem szimpatikus.
The Exception (2016)
Az I. világháború végén a német uralkodót, II. Vilmos császárt (Christopher Plummer) lemondtatták a trónról, és hollandiai száműzetésbe kényszerült. Miután a nácik elfoglalták Hollandiát, az idős császár védőőrizetbe kerül, amelynek parancsnoka Stefan Brandt százados (Jai Courtney). Brandt az életével felel az egykori uralkodóért, akit Heinrich Himmler (Eddie Marsan), az SS mindenható főnöke a trónra való visszatéréssel kecsegtet, de ez csak egy gonosz terv része.
Eközben Brandt beleszeret az egyik holland szolgálólányba, Mieke de Jongba (Lily James), aki nem csak zsidó, de angol kém is, de a szerelem ilyen, nemcsak vakká, de bolonddá is tesz. Vicces, hogy a film készítői szimpatikus öreg fószert csináltak Vilmosból,
a világ egyik legrosszabb színészének kikiáltott ausztrál Jai Courtney egy másodpercre sem látszik náci tisztnek, az egész kémsztori pedig olyan bugyuta, hogy még az SS sem kéne hozzá, hogy lebukjon mindenki.