Plusz 6 dolog, amit talán nem is tudtál róla.
A fiatalabb generációk számára ő az MCU legismertebb arca, pedig a ma 60 éves Robert Downey Jr. karrierje már azelőtt is figyelemre méltó volt, hogy elvállalta volna Vasember szerepét. Születésnapja alkalmából felidézzük a kevésbé emlegetett filmjeit, köztük azokat, ahol mellékszereplőként lopta el a show-t. De előtte 6 izgalmas tény az életéről, amit talán nem is tudtál:
- Korán kezdte a drogozást: kábítószerfüggő édesapja (aki színész, író, operatőr, producer és underground filmrendező volt) már nyolcévesen marihuánát adott neki.
- 5 évesen állt először kamera elé: apja abszurd vígjátékában egy beteg kiskutyát alakított.
- A Chaplin című film kedvéért megtanult hegedülni, bal kézzel teniszezni, és egy személyi edző segített elsajátítani Chaplin jellegzetes testtartását.
- Az Ally McBealben énekesi tehetségét is megcsillogtathatta: duettet énekelt Stinggel, és a sorozat dalaiból válogatott albumra is írt egy számot.
- Ami a vallását illeti, 2014-ben "zsidó buddhistaként" jellemezte magát, de korábban érdeklődött a kereszténység és a Hare Krishna mozgalom iránt is.
- Elmondása szerint 2003 júliusa óta nem fogyasztott drogot. Kábítószer- és alkoholfüggőségének legyőzését feleségének, a családjának, a terápiának, a meditációnak, a tizenkét lépéses programoknak, a jógának és a Wing Chun kung-fu gyakorlásának köszönheti.
III. Richárd (1995)
Downey-nak nemcsak a Vasember páncélja, de Shakespeare is jól áll, ő alakította ugyanis Lord Rivers angol nemes szerepét a III. Richárd 1995-ös feldolgozásában. Richard Loncraine filmje a klasszikus darabot a XX. század harmincas éveibe helyezte át, abba a korba, amikor Európát a fasizmus réme fenyegette. A polgárháború véget ért, az előkelő nemesi társaság a York-ház seregeinek győzelmét ünnepli a Lancasterek hívei felett. IV. Edward király ül a trónon amerikai feleségével, Elisabeth-tel, és nevelik gyermekeiket. Richárdnak, Edward öccsének is fáj a foga a trónra, ezért alattomosan minden útjában álló trónörökös életére tör.
Downey nem játszik nagy szerepet, de karaktere szerves része a történetnek. Az alternatív történelmi háttér ellenére a film megtartotta az eredeti Shakespeare-darab párbeszédeit, talán ez is az oka, hogy a nagyközönség a kritikai elismerések ellenére nem tudott ráhangolódni, pedig a merész és kompromisszummentes víziója miatt megérdemli a figyelmet.
Wonder Boys – Pokoli hétvége (2000)
Curtis Hanson alulértékelt filmjében Michael Douglas pályafutása egyik legjobb alakítását nyújtja az alkotói válságban lévő professzor szerepében, aki szárnyai alá vesz egy fiatal írót (Tobey Maguire). A drámai hangvétel mellé leginkább a Robert Downey Jr. által játszott excentrikus szerkesztő biztosítja a humort.
Ennek ellenére a film nem komédia – a Wonder Boys éles és megrendítő portréja egy olyan írónak, aki már nem tudja elkerülni a nagy döntéseket sem az életében, sem a munkájában.
Kamera által homályosan (2006)
Richard Linklater Phillip K. Dick regényét adaptálta a sajátos rotoszkóp technikával, vagyis az élőszereplős felvételeket hagyományos 2D-s animációval rétegezte. A sztori a nem is olyan távoli jövőben játszódik, amikor az Egyesült Államok lakosságának 20 százaléka már ráfüggött egy hallucinációt okozó kábítószerre. A hatalom beépített titkos ügynökök és hatékony megfigyelési rendszerek segítségével próbálja az ellenőrzést fönntartani. Az egyik nyomozót, Fredet megbízzák, hogy álljon rá Bob Arctor dílerre (Keanu Reeves), aki életveszélyes drogot terjeszt.
Downey egy drogfüggőt alakít, akit Bob megpróbál felhasználni, hogy információkat szerezzen egy nagyobb bűnszövetkezetről. A színészt ekkor még a kábítószeres múltjával azonosította a nagyközönség, ezért merész lépés volt egy ilyen szerep elvállalása, de sikerült elérnie, hogy a nézők együttérezzenek a karakterével, aki nyilvánvalóan szenved a függősége miatt.
Elérhető az AppleTV+-on.
Őrangyallal, védtelenül (2006)

A Los Angelesben élő író, Dito tizenöt év után, apja betegsége miatt visszatér New Yorkba, ahol megrohanják az emlékek. A nyolcvanas években, a város rossz hírű negyedében nőtt fel. A fiatalok, köztük ő is, az utcán lógva és különböző balhékba keveredve élték mindennapjaikat. Barátai meghaltak, börtönben végezték vagy drogfüggők lettek, csak ő került ki épen az embertelen közegből.
Dito Montinel önéletrajzi regényéből maga az író rendezett filmet. A fiatal verzióját Shia Labeouf, az idősebbet Downey játssza, és karrierje egyik legérettebb alakítását nyújtja. A színész ekkor még a nagy marveles reneszánsza előtt volt, és a filmmel mintha a visszatérését készítette volna elő, a saját magánéletéből merítve ihletet egy olyan figurához, aki szembenéz a sötét múltjával.
Charlie Bartlett (2007)
Jon Poll vígjátékában a tragikus körülmények közt elhunyt Anton Yelchin alakítja a címszereplő diákot, aki nemrég érkezett a Western Summit nevű középiskolába. A beilleszkedése nem éppen zökkenőmentes, de a sármjának és a jó emberismeretének köszönhetően hamarosan ő lesz az iskola önjelölt pszichiátere, akinek minden problémára van megoldása, sőt pirulája. A diadalmenetét azonban nem nézi jó szemmel Gardner diri, akinek a lánya is rákattan a srácra.
Downey alakítja az igazgatót, aki itt papíron a főgonosz, de mint kiderül, valójában nem ő, hanem az oktatási rendszer vall kudarcot. Sok hollywoodi film szól inspiráló tanárokról, a Charlie Bartlett ellenben reálisabb képet ad a közoktatás állapotáról, köszönhetően többek közt Downey alakításának. Bár a film a premierje idején radar alatt maradt, jól öregedett, és megéri adni neki még esélyt.
Terhes társaság (2010)
Downey gyakran játszik excentrikus figurákat Chaplintől a Vasemberen át Sherlock Holmesig, de a Terhes társaságban kivételesen ő a „straight man”, vagyis a merev, komoly figura. A sztori szerint az általa alakított Peter Atlantából repülne haza Los Angelesbe, hogy a felesége mellett lehessen a szülésnél. Balszerencséjére beleütközik az idegesítő Ethanbe, és zajos párosukat nemcsak leszedik a gépről, de letiltják őket az összes járatról. Ethan felajánlja, hogy elviszi Petert autón Los Angelesbe, és mivel az idő sürget, a férfi belemegy.
A páros között kiváló a kémia, fergeteges nézni, ahogy Downey egyre jobban idegállapotba kerül, valahányszor Galifianakis kinyitja a száját. A Terhes társaság emellett lehetőséget ad Downey-nak, hogy sebezhető legyen, amire a hollywoodi szerepeiben ritkán van alkalma. Bár a film a felszínen harsány haverkomédia, Downey visszafogott alakításának köszönhetően a műfajban megszokottnál szívhez szólóbb is – lásd például azt a jelenetet, ahol Peter elmeséli, hogy az apja elhagyta őt, amikor fiatal volt. A Terhes társaság valójában arról szól, hogy mit kell tenniük a férfiaknak ahhoz, hogy önmagunk legjobb verziói legyenek azok számára, akiket szeretnek, és ezáltal jó apákká válhassanak.
Elérhető az AppleTV+-on.

A héten töltötte be 56. évét a világ legjobban fizetett, legnépszerűbb és legszórakoztatóbb színésze, így hát összeszedtük róla, amit tudni érdemes - és azt, mit nézhettek meg tőle.
Ez is érdekelhet