Eléggé belezavarodott abba, hogy a nigériai bevándorlócsaládban született John Boyegának ugyanolyan könnyű érvényesülnie, mint neki, akinek drámaíró az apja és BBC-s a nagyapja.
Nagy visszhangot kiváltó, kínos interjút adott a The Guardian magazinnak az új Star Wars-trilógia eddig abszolút közönségkedvencnek számító, 27 éves színésznője, Daisy Ridley. A beszélgetés eleje még a szokásos kerékvágásban zajlott. A riporter, Nosheen Iqbal kifaggatta a sztárt arról, hogy érzi magát most, hogy véget ér a Skywalker család grandiózus meséje, ő pedig néhány év alatt ismeretlen brit színésznőből szerepekkel elhalmozott világsztár lett. Szóba kerültek az akciójelenetek felvételekor keletkezett sérülései és a forgatások alatt megszerzett kickboxos zöld öve, no és persze újra előkerült, hogy bár J.J. Abrams előre figyelmeztette, hogy a Star Wars nem egy egyszerű filmes franchise, hanem egy komplett világvallás, milliós rajongói táborral, Daisy Ridley mégis nehezen dolgozta fel a 21 évesen hirtelen nyakába szakadt hírnevet – terápiára is kellett járnia egy időben.
A tartalmilag érdekes, de formailag teljesen szokványos, párbeszéd helyett függő beszédben megírt interjú ott vett furcsa fordulatot, amikor a riporter a színésznő felső-középosztálybeli származását kezdte el feszegetni, amit Ridley hihetetlenül bután reagált le. Nosheen Iqbal neki szegezte a kérdést, nem érzi-e úgy a fiatal színésznő, hogy az ő hátterével sokkal könnyebben lehet érvényesülni a brit filmiparban és Hollywoodban, mint mondjuk John Boyegának? Ő ugyanis nigériai bevándorlók Nagy-Britanniában született gyereke, és már az komoly anyagi nehézségeket okozott a családjának, hogy bejusson a Theatre Peckham színházba – míg Ridley elit középiskolába járt (a Hertfordshire-i internátusban vett drámaórákat), a testvére, Kika-Rose Ridley egy szupermodell, az apja, Arnold Ridley ismert színész és drámaíró, a nagyapja pedig a brit lovagrend tagja, és 1950-től 1965-ig a BBC-nél dolgozott. Daisy Ridley viszont ahelyett, hogy elismerte volna, hogy valóban más-más családi háttérrel kötöttek ki a Star Wars-univerzumban, de milyen jó, hogy végül mindketten bekerültek a filmbe, inkább elkezdett értetlenkedni, hogy szerinte nincsenek semmiféle származási előjogai, és nem volt semmi olyan előnye, ami Boyegának ne lett volna meg.
A kiváltság, amivel rendelkezem? Hogy micsoda? Őszintén kérdezem: hogy micsoda?
Innentől kezdve pedig már egyáltalán nem érdekelt senkit, miről szól az interjú többi része, boldog-boldogtalan elkezdett csámcsogni azon, micsoda elkényeztetett, butuska fruska ez a Daisy Ridley, aki lényegében már beleszületett abba a jóba, amiért John Boyegának vért izzadva kellett megküzdenie (a két sztár egyébként már csak az életkorukból adódóan is nagyon egy húron pendültek a Star Wars-filmek forgatásán, hiszen mindketten 1992-es születésűek). A vehemensebbek interjú hosszúságú Twitter-posztokban reagáltak a történtekre, mások józanabb hangot megütve abban reménykednek most, hogy Ridley tanul az esetből, és legközelebb okosabban válaszol a kérdésekre.
Daisy Ridley elszomorított, de nem lepett meg. Ez az eredménye annak, amikor olyan közeg jön létre, ahol csak az előjogokkal rendelkező felső-középosztály érvényesül, ami a brit szórakoztatóiparban különösen érvényes.
disappointed but not suprised by daisy ridley, these are the results you get when you create a context in which upper-middle class get to succeed & the privilege is especially apparent in the UKs performance industry https://t.co/6ckooz87x8
— CEO of Keanu Reeves (@existingfornow) 2019. december 8.
Csalódtam Daisy Ridley-ben, de remélem, tanulni fog a tudatlanságából.
disappointed in daisy ridley but hoping she could learn from her ignorance
— c.???? (@maulsrobolegs) 2019. december 7.
A legborzasztóbb ebben a Daisy Ridley-interjúban az, hogy a világ legnagyobb franchise-ában szerepelve 4 éven át végig címlapokon volt, és ez a fájdalmas evidencia kezdettől fogva tudott volt. Mégis most először fordult elő az, hogy valaki kritizálta, és önvizsgálatra kérte fel őt a saját előnyeivel kapcsolatban.
one of the most appalling things abt this daisy ridley interview is that in her 4yrs of headlining one of the biggest franchises on earth, this is, so painfully evidently, the very first time anyone has truly invited her to critically confront & examine her own privilege.
— ham yoyo ???????? (@scifibis) 2019. december 7.
Daisy Ridley nem akarta elismerni, hogy kiváltságos, csak mert magániskolát végzett, és az apja a brit lovagrend tagja. Ez nem oké. Csak annyit kellett volna mondani, hogy igen, így van, és tovább lépni.
Daisy Ridley refusing to accept that she’s privileged because she had private education and her dads an OBE....is not it chief. Just say yes and go
— Jade VOTE LABOUR DEC 12TH???? (@lambbhuuuna) 2019. december 8.
Tényleg b*ssza már meg ezt az interjú! Hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol Daisy Ridley nem ismeri fel, hogy kiváltságos a helyzete és más az élettapasztalata John Boyegához képest?
Seriously fuck this interview. How do we live in a world where Daisy Ridley doesn’t recognise her privilege and life experience is different to JOHN BOYEGA ???? pic.twitter.com/EZmRFvF7L1
— Samuel Morgan-Grahame ???? Vote Labour (@SMorganGrahame) 2019. december 7.
Igen, Daisy Ridley ezt igencsak elszúrta. A Guardian-interjú közepe fizikailag fájdalmas.
Yeah, Daisy Ridley messed up here. The middle of her Guardian interview is actually painful. pic.twitter.com/POuW1slYDU
— Nola Thee Journalist (@NolaMarianna) 2019. december 7.
Ez az egyik legmegdöbbentőbb dolog, amit valaha olvastam. Azzal érvel, hogy ő egy cserfes, nagy családból jött, és emiatt lett színész, nem azért, mert 9 évig egy speciális magániskolában tanult művészeteket...
this is one of the most appalling out of touch things iv ever read
— callum berridge (@callum_berridge) 2019. december 7.
she argues that it was a “large chatty family” that gave her the confidence to be an actor and not 9 years at a specialist Performing Arts boarding schoolhttps://t.co/UKnwtqTQEs
Sajnos a fentiekre még csak azt sem lehet mondani, hogy jó kis ingyenreklám a hamarosan mozikba kerülő Skywalker korának, mert a Star Wars pont nem az a franchise, amit botrányok árán kell reklámozni. Az viszont sokkal furcsább, hogy hogyan lehetett leközölni egy írott interjút úgy, hogy egyetlen ügynök, PR-os vagy Lucasfilm-titkár ne szólt volna, hogy itt bizony akadnak aggályos kijelentések egy fiatal, és talán még nem annyira rutinos válaszadó színésznőtől, amit ki kellene inkább húzni a cikkből – vagy ha a Guardian szerzője nem húzza ki, akkor inkább ne is közöljék le az interjút. (via Digital Spy)