Vannak köztük vígjátékok, szívmelengető drámák, és olyan filmek is, amelyek az év utolsó napján játszódnak.
A kisgyerekes szülők számára a szilveszter már nem a féktelen bulizásról, hanem a karácsonyhoz hasonlóan, a családról szól, és akinek nincs kedve vagy lehetősége egy méregdrága wellnesshotelben tölteni az év utolsó napját, az odahaza várhatja az új évet. Szerencsére itt vagyunk mi, és ajánlunk olyan néznivalókat, amiket közösen is fogyaszthat a család.
Bean – Az igazi katasztrófafilm (1997)
Ha szilveszter, akkor vígjáték. A felnőttek ilyenkor szívesen választanak korhatáros komédiát vagy romkomot, de ha kompromisszumot kell kötni, akkor arra tökéletes jelölt Mr. Bean. Rowan Atkinson kultikus figurájának mozis kalandját a kisebbek is élvezhetik, a humora ugyanis univerzális, de közben az idősebbeknek sem kell úgy érezniük, hogy egy gyerekfilmet néznek.
A sztori szerint hősünk a Királyi Nemzeti Galériában dolgozik, ahonnan ki akarják rúgni botrányos lustasága miatt. Magasrangú pártfogója, a galéria testületi elnöke azonban védelmébe veszi. Kivonja egy kicsit a forgalomból és melegebb éghajlatra küldi. Los Angeles művészeti galériájában Amerika legnagyobb festményét készülnek bemutatni. Hollywood sznobjai várják az eseményt és nem is sejtik, hogy megérkezik szórakozásuk megkeserítője, Mr. Bean.
Elérhető: SkyShowtime – de csak december 31-én éjfélig!
Apollo–10 ½: Űrkorszaki gyerekkor (2022)
A felnőtté válást bemutató filmekben az a jó, ha jól csinálják, a gyerekek és a felnőttek is kötődhetnek hozzá. Ilyen Richard Linklater alkotása is, amelyet ugyanolyan stílusban animált, mint Az élet nyomában és a Kamera által homályosan című filmjeit. A 60-as években játszódó történet szerint a Stanley nevű houstoni kamasz sráchoz bekopogtat a NASA azzal, hogy vegyen részt egy titkos küldetésen, ahol a Holdra szállást próbálják el élőben, a Holdon.
Linklater a film nagy részét színészekkel, zöld vászon előtt forgatta, majd a jelenetek animálásához rotoszkópos módszert használt. És ahogy az egy Linklater-produkcióban lenni szokott, a filmzene is tökéletes, olyan zenészek korabeli dalaival, mint a Donovan, a Creedence Clearwater Revival, a Canned Heat és a The 5th Dimension.
Az Apollo 10 ½ csak részben egy hangulatos nosztalgiatrip, a rendező azt akarja, hogy emlékezzünk egy olyan időszakra, amikor az emberiség legvadabb ambícióit sem éreztük elérhetetlennek. Lehet, hogy a nézők többsége nem élte meg személyesen az űrversenyt, de azt, hogy milyen fiatalnak, legyőzhetetlennek és szabadnak lenni, bárki átérezheti.
Elérhető: Netflix
Enola Holmes (2020)
Az a veszély nem fenyegeti Millie Bobby Brown Holmes-filmjét, hogy bárki is egy lapon említse a BBC Sherlock-sorozatával vagy a Guy Ritchie-féle Sherlock Holmesszal, de ettől még családi matinénak kiváló a legendás detektív húgának saját története.
A történet szerint amikor eltűnik Enola Holmes édesanyja (Helena Bonham Carter), a tinilány saját maga kezd nyomozni, csakhogy folyamatosan falakba ütközik: a XIX. századi Angliában ugyanis nem szokás a tinédzserkorú kisasszonyoknak szoros fűző, hatalmas abroncsszoknya, divatos kalap és finom varrású kesztyű helyett fiús ruhákban az utcára menni, küzdősportokat űzni, vagy vegyszerekkel kísérletezni. Ebben az univerzumban Henry Cavill alakítja Sherlockot, de ő itt mellékszereplő, és nem is bánjuk.
A Port kritikusának összegzése szerint
Elérhető: Netflix
Kutyám, Jerry Lee (1989)
Ha szilveszter estéjén a Magyarországon kultikusnak számító Kutyám, Jerry Lee mellett döntünk, nagyot nem tévedünk. Aki szereti a 80-as évek hangulatát árasztó nyomozós filmeket, az jól jár, és az is, aki nincs odáig az akciókrimikért, viszont imádja a kutyákat.
Az egyik főszerepet James Belushi alakítja mint a morcos Dooley nyomozó, a korszak tipikus, elviselhetetlen, folyton zsörtölődő rendőre, akivel egyetlen kollégája sem hajlandó együtt dolgozni, így a címbéli német juhász, a Jerry Lee nevű kábítószerkereső-kutya lesz végül a partnere. Hiszen ugye a 80-as években nem készülhetett olyan zsarufilm, amelyben ne kettesével keveredtek volna bajba a rend éber őrei – lásd többek között a szintén 1989-es Halálos fegyver 2-t, amely máig a buddy cop zsáner egyik alapvetése.
Hol sikerült rátalálni a négylábú nyomozót alakító ebre, és hogyan improvizált a forgatáson? És miért vettek fel két befejezést is a filmhez? Elmeséljük.
TriviákÉrdekesség: Tom Hanks ugyanekkor bemutatott kutyás mozija, az Egyik kopó, másik eb Amerikában teljesen háttérbe szorította a Kutyám, Jerry Leet.
Elérhető: SkyShowtime – de csak december 31-én éjfélig!
Forrest Gump (1994)
Ha olyan filmre vágyunk, amely egyszerre vicces és drámai, ráadásul évfordulós is (idén harmincéves), akkor a Forrest Gump a tökéletes választás. Winston Groom 1986-ban kiadott regényének adaptációjában Tom Hanks alakítja az együgyű, de szerethető címszereplőt, aki a XX. század minden fontos eseményén jelen volt, és közben elképesztő kalandokat élt át.
Több oka is van annak, hogy Robert Zemeckis örökbecsű klasszikusa belopta magát a szívünkbe, és ezek közül Tom Hanks csodás játéka csak az egyik!
Ezért
Robert Zemeckis klasszikusának egyik jelenete szilveszterkor játszódik, és eleve nem rossz ötlet az új évet egy olyan szívmelengető mesével kezdeni, ami figyelmeztet rá, hogy az „élet olyan, mint egy doboz csokoládé".
Elérhető: SkyShowtime
Egy fiúról (2002)
A karácsonyi és szilveszteri filmek elég gyakran arról szólnak, képes-e megváltozni az ember egy másik ember kedvéért. Nick Hornby közkedvelt regényének 2002-es adaptációjában Will Freeman egy gazdag, laza, nőtlen, gyermektelen, és egész nap csak a csajozáson agyaló, londoni fickó (Hugh Grant). A léha életét azonban fenekestül felforgatja egy 12 éves kisfiú (Nicholas Hoult), aki hősünk egyik barátnőjének a fia, és szilveszter éjjelén toppan be Willhez. A folytatás borítékolható: barátsághoz hasonló kötelék alakul ki köztük, és megtanítják egymást arra, mit jelent egyszerre felelősségteljes és szabad életet élni.
Téli szünet (2023)
Alexander Payne (Kerülőutak, Utódok) tavalyi filmje komolyabb hangvételű a listán szereplő filmek többségénél, de azért még így is belefér a 12-es korhatárba, és azért akadnak benne keserédesen vicces epizódok is.
Egy előkelő amerikai bentlakásos középiskolában járunk, ahol a diákokat szívből rühellő ókoritörténelem-tanárra, Paul Hunhamre marad a hálátlan feladat, hogy a karácsonyi szünet ideje alatt vigyázzon arra a néhány szerencsétlen diákra, akit a szülei valamilyen oknál fogva nem tudnak hazavinni a téli vakációra. Végül hárman kénytelenek közösen ünnepelni: a mizantróp tanár, a szülei által elhanyagolt, problémás Angus Tully és az intézmény fekete szakácsnője.
Ahogy a Port kritikusa írta, „a Téli szünetben kisebbfajta karácsonyi csodát láthatunk:
ha nem is az érzelmek crescendóját, de valami olyan finom együttállását, ami bármely hónapban képes rá, hogy megmelengesse a szívünket.”
Elérhető: SkyShowtime
Macskafogó (1986)
Ha minden idők legnépszerűbb magyar animációs filmjét akarjuk megnevezni, nem kell sokáig gondolkodnunk. Ha felütjük a szótárt a „kultfilm"-nél, Ternovszky Béla rendező és Nepp József író Macskafogóját találjuk ott. A minden korosztály számára egyaránt szórakoztató alkotás tökéletesen egyesíti a kaland-, a gengszter- és a kémfilmek legszebb hagyományait, és utánozhatatlan humorával egyúttal kacagtatóan parodizálja is ezeket a zsánereket. A legnépszerűbb magyar színészek adták a hangjukat ehhez a remekműhöz: Sinkó László, Benedek Miklós, Haumann Péter, Bodrogi Gyula, Mikó István és a többi közreműködő számtalan szállóigévé vált párbeszéddel ajándékozta meg a közönséget.
Elérhető: ingyenesen a Filmión
+3 Vissza a jövőbe-trilógia (1985-1990)
Nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy átlagos hétvégén ledaráljon egy komplett sorozatot vagy mondjuk megnézze minden idők egyik legszórakoztatóbb trilógiáját, de az év utolsó napja erre is kiváló alkalmat kínál. Mindegy, hányszor láttuk eddig Marty és Doki kalandjait, a Vissza a jövőbe-trilógiát egyszerűen nem lehet megunni, és attól sem kell tartani, hogy lázadozni fognak a családtagok, ha Zemeckis sci-fijével akarunk szilveszterezni.
Elérhető: SkyShowtime – de csak december 31-én éjfélig!