Az Apple TV+ szürreális sci-fi sorozatának folytatásában újabb rejtélyek, újabb fordulatok és teljesen új munkatársak várnak.
Három év sok idő: ennyi telt el a Különválás első évadjának bemutatója óta, és bár már rég lehetett tudni, hogy készül a második szezon, a hollywoodi színész- és írósztrájk keresztbe tett neki. Így viszont bőven volt idejük az alkotóknak (a kreátornak, Dan Ericksonnak és a legtöbb epizódot rendezőként, az egész sorozatot pedig executive producerként jegyző Ben Stillernek), hogy alaposan kidolgozzák, merre megy tovább a lázadó irodisták története.
A kint és a benti én
A Különválás sztorija egy elég csábító alapötletből nőtt ki: mi lenne, hogy szét lehetne a választani az ember munkahelyi és magánéleti énjét. Egyik se tudna a másikról, és így senki se vinné haza a munkából a stresszt, és meló közben sem kattogna az otthoni dolgokon. Ez kifejezetten hasznos, ha az ember irodában dolgozik, és azzal tölti az idejét, hogy látszólag értelmetlen adathalmazokat rögzít. Hőseink ugyanis ezt teszik, ám fogalmuk sincs, mi értelme a munkájuknak, szóval
van itt egy nagy-nagy rejtély: mi is ez a cég, a Lumon, ahol ezt a forradalmi eljárást, a különválást alkalmazzák?
A Különválás második évadjába minden fontosabb szereplő visszatér, szóval nem kell nélkülöznünk Britt Lowert, Zach Cherryt és John Turturrót sem, az pedig
egy pillanat alatt visszaránt a sorozat hangulatába,
ahogy a nyitójelenetben Adam Scott kétségbeesetten rohangál a steril, fehér folyosókon, amiket ép ésszel nem is lehet megkülönböztetni egymástól. Ráadásul megjelenik egy másik Makróadat-finomító csoport is, ahová beosztják – de erről nem árulok el többet.
Az előző részek tartalmából
A Különválás folytatását hatalmas várakozás előzte meg, és még egy kifejezetten ötletes, élő promócióval is kedveskedtek a rajongóknak, ami valójában egy performance volt a színészekkel, akik a sorozatbeli, irodai környezetben adtak elő rögtönzött jeleneteket a New York-i Grand Central állomáson.
Grand Central right now. #Severance pic.twitter.com/VBcFzi4Bh3
— Ben Stiller (@BenStiller) January 14, 2025
A második szezon sztorija szerint öt hónap telt el az első évad eseményei óta – legalábbis ezt mondják a szereplők benti énjének, szóval ki tudja, mi igaz ebből. Az Apple TV+ amúgy rafináltan csak egy résszel indította el az új évadot, mégpedig
egy olyan epizóddal, ami kizárólag az irodán belül játszódik – így a nézőnek sem lehet fogalma arról, hogy valójában mi történt pontosan odakint, és mit higgyen el abból, amit odabent mondanak.
Amellett, hogy egy-két új infót is elszórnak az epizódban, ez tulajdonképpen egy nagyon alapos és ötletes felfrissítése az első évad eseményeinek: ahogy nézi az ember, és a szereplők egyre több mindenről beszélnek, úgy törnek felszínre az emlékek, így aki nem egészen tudja felidézni az előző évadot, annak sem kell feltétlenül újranézni.
Ez lenne az irodista siló?
Érdekes egybeesés, hogy az Apple streamingfelületére egy napon került fel a Különválás második évadjának premier epizódja, és A siló második szezonjának évadzárója. A két sorozat közt igazából jóval több a hasonlóság, mint elsőre gondolnánk: kapásból mindkettő egy disztópikus jövőben játszódik, ahol az embereket valamilyen módon kontrollálják, illetve az emberiség egy zárt helyre kényszerítette magát, és ott éli le az életét (a Különválás esetében ez persze csak a benti énre vonatkozik, aki az irodán kívül mást nem lát). Mindkettőben kb. ugyanaz a központi rejtély: ki irányítja mindezt, és hogyan kerültek a szereplők ebbe a helyzetbe? Szóval nem ördögtől való, ha azt gondoljuk, a streamszolgáltató nem csak összehangolta a két legnépszerűbb sorozatát, de még egy rejtett utalást is becsempészett a Különválásba. Arról van szó, amikor az egyik szereplő megkérdezi Mark (Adam Scott) benti énjét – aki ugye látta már a külvilágot –, hogy milyen az ég? Az ég ugyanis kifejezetten fontos szerepet játszik A siló rejtélyének megoldásában.
Rejtély és humor
A Különválásnak azonban a rejtélyek mellett van még egy erős talpköve: a szürreális, abszurd humor, amiről szerencsére a második évadban sem feledkeztek meg. Ettől nem csak izgalmas, de kifejezetten szórakoztató is ez a sorozat. Az ajándék lufiktól az olyan párbeszédekig, mint:
- Maga miért gyerek?
- A születési időpontom miatt.
minden arra erősít rá, hogy egy bizarr világ részesei vagyunk. A Különválás egyedisége abban rejlik, hogy metaforikus görbe tükröt tart a társadalmunknak, ahol valójában mindenki megalkotja a maga különálló, alternatív énjét a különféle közösségi média felületeken, és ezek ritkán vannak összhangban a „kinti énnel”.
Vagy, ha bejött a Különválás