7 mókás tény, amit tuti nem tudtál a Nagy durranásról

  • PORT

Charlie Sheen elől anno Tom Cruise elhappolta a Top Gun főszerepét, de ebben az 1991-es fergeteges paródiában végre ő lehetett az első számú sztárpilóta.

1. Ez a film volt Charlie Sheen csattanós válasza a Top Gunra

Az 1991-es Nagy durranás még az a fajta régi vágású paródiafilm volt az Airplane!, a Top Secret és a Csupasz pisztoly rendezőjétől, Jim Abrahamstől, amelyhez nem feltétlenül kellett ismerni az összes korabeli hollywoodi sikerfilmet. A legteljesebb élményt persze akkor kapta a néző, ha tudta, hogy a bugyuta sztori, miszerint Topper (Charlie Sheen), az öntörvényű vadászpilóta feladja a remeteéletet, és visszatér a régi támaszpontjára, hogy részt vegyen a szupertitkos Alvó Menyét akcióban, lényegében a Top Gun (meg egy kicsit a Rambo 2-3) kifigurázása volt.

Ez különösen vicces annak fényében, hogy Tom Cruise pont Charlie Sheen orra elől happolta el Maverick szerepét az 1986-os Top Gunban.

InterCom

 

2. Eredetileg Leslie Nielsen is szerepelt volna a filmben

Benson admirális szerepét először nem Lloyd Bridgesnek ajánlották fel, hanem Leslie Nielsennek. Ő viszont állítólag ezekkel a szavakkal utasította vissza Jim Abrahams rendező felkérését:

Azt hiszem, elég paródiafilmet csináltam már veled.

Tény és való, hogy a Nagy durranás premierjének évében, 1991-ben került mozikba a Csupasz pisztoly 2 1/2 is, bár kétségtelenül érdekes lett volna, ha Nielsen ugyanabban az évben két hollywoodi blockbustereket kifigurázó hollywoodi blockbusterben komédiázik.

 

3. Nem volt semmi trükkfelvétel az olívabogyós jelenetben

Valeria Golino visszaemlékezése szerint annál a résznél, ahol Topper szerelme, Ramada elkapja a köldökéből kilőtt olívabogyót a szájával, trükkök nélkül készült, vagyis a színésznő

tényleg megcsinálta ezt a mutatványt a kamerák előtt.

Persze nyilván utána a tükörtojást már nem az ő hasán sütötték meg...

 

4. Az anyahajónál viszont már bevetettek filmes trükköket

Miközben a Top Gunt úgy emlegetjük ma is, mint az amerikai haditengerészet 15 millió dolláros toborzóreklámja, a Nagy durranás nem kapott milliós támogatást és felhasználható hadi felszerelést  US Navy-től.

A filmben látható repülőgép-hordozó is valójában csak egy fából készült fedélzet volt,

amelyet cselesen úgy épített fel a stáb egy bezárt és elhagyatott Marineland oceanárium szikláján, hogy bizonyos szögből filmezve pont olyan legyen, mint egy nagy hadihajó odakinn a nyílt tengeren.

Minden, amit tudni akartál a Top Gunról

Novemberben érkezik a második rész, az elsőt pedig a héten többször is el lehet csípni a tévében. Kiváló alkalom ez arra, hogy beleássuk magunkat a kulisszatitkokba.

Tovább

 

5. Végig sületlenségeket beszélt a bölcs indián törzsfőnök

A film elején az a rész, amikor az indián őslakosok közt remeteségben élő főhős a walkmanező törzsfőnökkel kezd el beszélgetni, egy teljesen értelmetlen halandzsa. Az első felében lényegében csak olyan Minnesota állambeli településneveket sorolnak fel benne, mint Owatonna, Mendota, Orono, Itasca, Minnehaha és Winnebago,

később pedig Michael Jackson híres családjának néhány tagját emlegeti a főnök: név szerint Latoyát, Titót és Jermaine-t.

 

6. A rosszfiúk közel-keleti kajákról lettek elnevezve

Az ellenséges pilóták hívójelei a következők voltak: Baklava, Pita, Hummusz, Kuszkusz, Kebab, Tabouleh (ez a levantei konyha híres salátája) és Babaganoush (ez pedig a libanoni padlizsánkrém). A nyelv, amit ezek a fickók beszéltek, az indián törzsfőnökéhez hasonló halandzsa volt, csak itt minnesotai városok helyett ételek neveit és közhelyes közel-keleti kifejezéseket soroltak fel.

 

7. Mit írt anno a Filmvilág a Nagy durranásról?

Az igen szigorú ítészeiről elhíresült patinás mozimagazin egy meglepően pozitív kritikát közölt az 1991/11-es számban Zsenits Györgyi tollából, aki így lelkendezett a Láttuk még rovatban:

A szerzők kaján vigyorral idéznek egymás mellé olyan filmeket, mint a Diploma előtt, Szelíd motorosok, Superman vagy a Farkasokkal táncoló. Ennyi komolytalan zagyvaság láttán a néző mégis kénytelen nevetni. Szinte minden másodpercre jut egy jobb-rosszabb poén, s mindeközben az US Navy szuperbombázói rendeznek pazar tűzijátékot a vásznon.