A képzésen résztvevők megismerkedhetnek a kognitív nyelvészet tudományos alapjaival, betekintést kapnak más tudományágak kapcsolódó részterületeihez. A képzés célja, hogy a résztvevők más szemmel figyeljék korunk legnagyobb közéleti, politikai kérdéseit, olyan tudással gazdagodjanak, amely kritikus és progresszív szemlélettel még inkább képes változtatni mikro és makro társadalmunk attitűdjén.
A regisztrációs form kitöltésének és a képzés díjának befizetési határideje: 2020. május 05.
A képzés díja bruttó 10 000 Ft (amivel az Aurórát támogatod)
Résztvevők száma: max 10 fő
A kognitív nyelvészet célja az ember, mint társadalmi és biológiai lény megismerése, a nyelvben kifejeződő absztrakt kifejezések, tudatfolyamatok mélyebb megértése. A szemantikai jelentésmódokon túl reflektál az ember érzelmeire, fiziológiai reakcióira és ezek összefüggéseire, így a nyelvészeti megközelítés mellett többet is kínál az érdeklődőknek. A biológia, filozófia, antropológia, vallástudomány és kulturális szociológia mind a tudomány határterületének tekinthető, így a képzés során is ez az interdiszciplináris szemlélet válik uralkodóvá.
Tematika:
1. alkalom
Nyelvészeti elméletek, kitekintés a korábbi uralkodó nézetekre. Arisztotelész, Platón, Kant, Hegel és Nietzsche metafora konstrukciója. John Locke interpretációs felhője és különböző korai társadalomtudományi elméletek. Wittgenstein, Saussure, Chomsky és a generatív nyelvészet. Illetve a kognitív nyelvészet és metafora elmélet alapjainak definiálása az említett elméletekkel szemben. Gyakorlati bevezetés.