A Beiskolázvacímű dokumentumfilm szereplői fatal tanárok. Az iskolaév elején egyszerre érkeznek egy vidéki orosz iskolába, hogy irodalmat illetve földrajzot tanítsanak, azonban nagyon hamar falakba ütköznek, amikor modernebb módszerekkel szeretnék megközelíteni a tanítást és partnerként kezelni a gyerekeket.
A filmben felvetett problémák nekünk is ismerősen hangozhatnak. A magyar oktatás hosszú évek óta súlyos problémákkal küzd; a pedagógusok és az oktatásban dolgozók méltatlan bérezése, a tanárok és a diákok túlterheltsége, a tanárhiány, a központosított rendszer, ami megköti a tanárok kezét és elveszi tőlük az oktatási autonómia lehetőségét, mostanra az összeomlás szélére sodorták a rendszert.
Idén februárban a pedagógussztrájk után a kormány rendeletben korlátozta a pedagógusok sztrájkhoz való jogát, amit egy több hete tartó, az egész országra kiterjedő polgári engedetlenségi mozgalom követett, több ezer tanár csatlakozásával. Milyen folyamatok vezettek odáig, hogy a tanárok országszerte felvállalják, akár állásukat kockáztatva, a polgári engedetlenséget? Mire lenne szükség egy működőképes oktatási rendszerhez, ami a diákokat gondolkodásra bátorítja és kritikus elemzőkészséggel vértezi fel, miközben az oktatás minden résztvevőjének, diáktól a tanárig, asszisztenstől a gyógypedagógusig élhető körülményeket biztosít?
A magyar oktatás rendszerszintű problémáiról és a megoldási lehetőségekről, a pedagógussztrájkról és a polgári engedetlenségről beszélgetünk meghívott vendégeinkkel március 23-án, a film után.
Résztvevők:
Radó Péter, oktatáskutató (CEU Democracy Institute)
a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) képviselője
Bencze Anna Sarolta és Fehér Szonja, diákok, az Üljünk ki a Tanárainkért! Szolidaritás a tanársztrájkkal esemény szervezői
Moderátor: Neuberger Eszter (444)
A programon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Beiskolázva
(Hey! Teachers!, rendezte: Yulia Vishnevets, 2020, 90 perc, orosz nyelven angol és magyar felirattal)
Két frissen diplomázott tanár érkezik Moszkvából egy vidéki kisvárosi középiskolába. Új, kreatív és közreműködésen alapuló módszerrel kísérleteznek, amivel kihívás elé állítják az iskolában fennálló szabályokat és hierarchiát. Feminizmusról, emberi jogokról és az orosz politikáról beszélgetnek a diákokkal. A gyerekek kezdeti fokozódó, pozitív reakciója ellenére a fiatal tanárok számára is egyértelművé válik, hogy a nacionalizmus, a szexizmus és a homofóbia ellenük dolgozik a konzervatív iskolai környezetben.