Egyéb

Borszerda | KÉK

Magyar Nemzeti Galéria
2021. július 14. (szerda) 18:00 - 22:00

Helyszín:

Magyar Nemzeti Galéria
1014 Budapest, I. kerület, Szent György tér 2.

A Magyar Nemzeti Galéria legnépszerűbb nyári programsorozata, a Borszerdák idén immár tizedik alkalommal várja a képzőművészet és a bor iránt érdeklődő látogatókat. A rendezvény ismét izgalmas programot kínál júliusban: szerda esténként különleges kiállításokkal, izgalmas tárlatvezetésekkel és előadásokkal, élő zenével és borkóstolóval készülnek. Az idei Borszerdák témája: Színek, ízek, képek, s ennek megfelelően minden héten másik szín – vörös és kék, zöld és arany – áll a programok középpontjában.


Egy üveg bor nem csak annak a természeti környezetnek és adottságait foglalja magába, ahol született, hanem a kitartó emberi munkát és az bor megalkotójának lelkét is. Ez tesz igazán finommá, igazivá és egyedivé minden italt, Magyarország ráadásul rendkívül gazdag ilyen szempontból is, s a legváltozatosabb íz-élményekkel büszkélkedhetünk.


A tizedik évfordulós Borszerdák meghívott borászatainak képviselőit szakmai beszélgetéseken ismerhetik meg. Az idei eseményeken a bor szerelmese, Kocsis-M. Brigitta beszélget a Pannonhalmi Főapátsági pincészet, a Laposa Pincészet, az Etyeki Kúria, a Villa Pátzay Pincészet képviselőivel.


Idén nyáron különleges kiállítást is láthat a Borszerdák közönsége: a júliusi esteken megtekinthetik a Vágyott szépség című, a londoni Tate képtár egyedülállóan gazdag preraffaelita gyűjteményének remekműveiből válogatott tárlatot.


Bor | Laposa Pincészet
Egy család, egy borászat, egy birtok és sok-sok gasztronómiai élmény a beach foodtól a modern bisztrókonyháig. A Laposa-birtok mára Badacsony egyik legkedveltebb borászatává vált, bemutatva a borvidék minden ízét és értékét. Családjuk alapvetően tradicionális, helyi szőlőfajtákkal foglalkozik, amelyek a vulkanikus eredetű tanúhegyek legjobb területein teremnek.
Fontosnak tartják, hogy Badacsonyt és a Badacsonyi borvidéket megismertessék a világgal, és olyan fenntartható fejlődésre törekszenek, amely összhangban van a természet ritmusával. Fontos céljuk, hogy igazi életpályamodellt biztosítsanak a helyi fiatalok számára, példázva, hogy vidéken is nagyszerűen lehet boldogulni.
Beszélgetés | A bor – és ami mögötte van…

A meghívott borászat képviselőjével Kocsis-M. Brigitta Hevesi Endre-, Zsigmond Márta- és Akadémiai Újságírói-díjas műsorvezető beszélget minden Borszerda-esten. Szerelme a magyar bor, ezért szerzett bortanácsadói végzettséget a Borkollégiumban 2020 márciusában. A pandémia alatt indította BorPortré című online beszélgetős műsorát, melyben a tudományos, az üzleti és a kulturális élet kiválóságaival beszélget egy pohár bor mellett. Vendégei között szerepelt többek között Al Ghaoui Hesna újságíró, Bánki György pszichiáter, Csókay András idegsebész, Juhász Anna irodalmár, Kiss László csillagász, Kürti Sándor üzletember és Zólyomi Zsolt parfümőr is. Kocsis-M. Brigitta emellett a Novum című heti tudományos magazinműsor szerkesztő-műsorvezetőjeként dolgozik, kommunikációs tréningeket tart és rendezvények háziasszonyaként tevékenykedik.


Zene | Gyárfás Family Trió
A Szabó Gábor-díjas gitárművész, „Gyafi” nem szorul bemutatásra, hiszen évek óta ő vezeti a jazzma.hu olvasói és kritikusi népszerűségi szavazólistáit. Állandó fellépője a külföldi és hazai fesztiváloknak, kluboknak, az utóbbi években fellépett Izráelben, Kenyában, Indonéziában és Katarban is. Két tehetséges fia külföldön végezte a zenei tanulmányait. Gyárfás Attila dobos, Hollandiában, a hágai királyi konzervatóriumban és az amszterdami akadémián szerezte diplomáit. Gyárfás Péter zongorista a bachelor diplomáját a grazi akadémián kapta meg, jelenleg Helsinkiben, a Sibelius akadémia hallgatója. Műsorukon népszerű jazzstandardek feldolgozásai szerepelnek egyedi, kreatív előadásmódban, valamint néhány friss saját szerzeményük is.


Előadás | Forradalmi hevület – Mácsay Kriszta művészettörténész előadása
A Bastille lerombolásának évfordulóján ugyan mi másról szólhatna az előadás, mint a lázadó francia művészekről! A történelem során sokan, sokféleképp fordultak szembe a hivatalos művészettel. Gustave Courbet, Claude Monet vagy Paul Gauguin egyaránt újító volt. Nem vállvetve és nem azonos ellenféllel szemben küzdöttek, de a maguk módján mindannyian forradalmárok voltak. Az 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteményben őrzött remekműveken keresztül ismerkedünk meg a francia mesterek küzdelmeivel.


Tárlatvezetések:
Vivre la France! – minden, ami francia – Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése
Színtisztán KÉK – Koós Nikolett múzeumpedagógus tárlatvezetése
Modern idill – a képzelet tájai – Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése


A tárlatvezetéseken – műtárgyvédelmi követelmények miatt – csak korlátozott létszámban, regisztrációt követően lehet részt venni. 


A rendezvényen kép- és hangfelvétel készülhet, amelyet a Galéria saját felületein, kiadványaiban, illetve promóciós anyagain felhasználhat. A látogatók ennek kapcsán semmilyen követeléssel nem élhetnek a Galériával, a felvétel készítőivel, illetve jogos felhasználójával szemben.


A kupola 21.30-ig látogatható.

Ajánlók és kritikák: