A farsang vízkereszt napjától (január 6.) hamvazószerdáig (2025-ben március 5.) tartó időszak. A hagyományos paraszti kultúrában ez a szórakozás, a felszabadultság és a kevesebb fizikai munkával terhelt hétköznapok ideje. A Néprajzi Múzeum is önfeledt szórakozásra biztat! 2025. február 22-én családoknak, valamennyi generációnak számos programot kínál, hogy jobban megismerhessétek az év legfergetegesebb időszakának hagyományait!
Délelőtt a Farsangi MÉTA Matiné várja a családokat, este pedig Los Andinos koncerten rophatjátok, miután kiderül, miként került nemrég egy káprázatos bolíviai karneváli öltözék a múzeumba. Rivaldafény vetül a múzeum gyűjteményi állandó kiállításában is bemutatott busó hagyományokra. Nemcsak szakértő kalauzoto lesz az Örökség című kiállításrészben, hanem a MÉTA térben még a busómaszk-faragást is kipróbálhatjátok, sőt busó öltözékben fotózkodhattok.
Az előadásokon és a tárlatvezetéseken többek között korhatáros gondolatokkal gazdagodhattok a farsangról és a karneválról: megtudhatjátok, mitől válik a jelmez rituális öltözetté, hogyan kapcsolódik ehhez az időszakhoz az udvarlás, a párválasztás és a lakodalom.
Számos unikális néprajzi film mellett megtekinthetitek Boglár Lajos Asszonyfarsang Mátraalmáson című 1967-es filmjét is, amelynek bemutatása után akkora botrány támadt a faluban, hogy az asszonyok többé nem merték megrendezni az eseményt.
Belefeledkezhettek a disznóvágás örömeibe, élvezhetitek a Turka, a táncoló kecske című dramatikus bábjátékot, Bognár Szilviával koncertezhettek és dalokat tanulhattok a farsangi menyegzők jegyében, miközben a Néprajzi Múzeum Vígan zengjetek, citerák! című időszaki kiállításban időről időre élő citerazene csendül fel.