Kacsuk Péter: Mi az az NFT és miért jó nekünk?

2022. október 19. (szerda) 18:00 Inda Galéria 1061 Budapest, VI. kerület, Király utca 34 II. 4.
Ingyenes
2022. október 19. (szerda) 18:00 Inda Galéria 1061 Budapest, VI. kerület, Király utca 34 II. 4.
Ingyenes

Az előadáson való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.  Érdeklődés esetén az info@indagaleria.hu címen jelentkezzen!


Kacsuk Péter előzetes, rövid ismertetője az előadásáról:


Az NFT (Non-Fungible Token magyarul nem helyettesíthető zseton) egy olyan virtuális tárgy, például műalkotás, animáció vagy digitalizált festmény, melynek eredetiségét egy decentralizált hálózat igazolja a forradalmi blokklánc technológia segítségével. Az NFT-k adásvétele kriptovalután alapuló globális digitális piactereken valósul meg. A jövőben ez rendkívüli lehetőségeket jelent a művészek számára, hogy globálisan elérhetővé és mégis egyedivé és megismételhetetlenné tegyék alkotásaikat.

A technológiát és a művészvilágot egyik leginkább foglalkoztató trend, az NFT-k egyre növekvő népszerűségnek örvendenek. 2021-ben már több magyar alkotó is értékesített ilyen digitális értéktárgyakat, az elsőt Weiler Péter adta el március 9-én 1 Etherért, majd néhány nap múlva Borsi Flóra fotós NFT-jét 5 Etherért vásárolták meg, amely akkor közel 9000 dollárt ért. Nemzetközi sztárművészek is sorra indítják NFT projektjeiket. Ezek közül az egyik legismertebb Damien Hirst Currency projektje, melynek keretében egy 10000 műből álló sorozatot értékesített.

Az előadásban röviden ismertetem az NFT technológia lényegét, az NFT alkotások és piacterek természetét. Bemutatom az NFT előnyeit a művészek, gyűjtők, múzeumok és galériák szempontjából. Ugyanakkor bemutatom a jelenlegi hátrányokat, gyerekbetegségeket is, amiket azonban várhatóan gyorsan ki fog nőni az NFT technológia, köszönhetően az óriási mennyiségű beáramló befektetési tőkének. Bemutatok néhány híres NFT projektet és eladást, de megmutatom a nagy bukásokat is.

Az előadás végén a hallgatósággal megvitatjuk, hogy mi várható a közeli és távoli jövőben az NFT-k területén, és hogy fog ez hatni a művészvilágra és a műtárgykereskedelemre.


Kacsuk Péter (1953–) informatikus kutató és műgyűjtő, a MTA SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek tudományos laboratóriumának vezetője.