"Sokfélék vagyunk és sok helyről jövünk. De egy valami nagyon szorosan összeköt minket: a néptánc szeretete és tisztelete. Annak érdekében, hogy ebben a bukkanókkal megtarkított időszakban is találkozhassunk, most mi megyünk el hozzátok, ha befogadtok egy pár órácskára az otthonotokba. Ez a közösség nem csupán a táncosokból és zenészekből épül fel, hanem abból a sokszínű közönségből kovácsolódik erős eggyé, melynek Ti is tagjai vagytok!
Azért, hogy ne távolodjunk el (fizikálisan) a kellőnél jobban, most ellátogatunk hozzátok a hét elején egy-egy előadás erejéig, hogy picit emlékeztessünk, hogy picit visszaadjunk, hogy picit veletek mulassunk. " (Hagyományok Háza)
Az előadásokat a facebook és youtube csatornán keresztül tudjátok megtekinteni.
Tánc erdélyi muzsikára
Nagy és nemes feladatra vállalkozik a Magyar Állami Népi Együttes „erdélyi antológiájának" színpadra állításával. Az Édeskeserű szerves folytatása annak az évek óta tartó alkotói folyamatnak, amely korszerű folklórértelmezésével, a színház eszközeinek bátor alkalmazásával, makacs következetességgel mutat rá újra és újra gyökereinkre, hagyományos kultúránk fontosságára.
Az előadás, miközben demonstrálja azt a sokszínű, egészen a középkorig visszanyúló táncos és zenei hagyományt, mely szinte napjainkig ránk öröklődött, mégsem leltár és nem tudományos összegzés. Nem tisztára törölgetett üveglapokkal kerített múzeumi tárló, hanem a kultúra folyamatosságának a felmutatója. Annak bizonyítéka, hogy széthulló hagyományos közösségeink felgyülemlett javai - új közösségek révén - átmenthetőek a ma embere számára.
Az Édeskeserű alkotói közül néhányan személyesen élték meg a kisebbségi lét kálváriáját, a szülőföld kényszerű vagy maguk által vállalt elhagyását. Az előadás azonban mégsem panaszos égbe-kiáltás, nem keserű önostorozás, hanem válaszkeresés az örök kérdésre, mely Erdélytől függetlenül mindannyiunk számára feltehető: szülőföldünk (múltunk) elhagyása annak elvesztése is egyben? Maradhat-e, és ha igen, mi, hátrahagyott javainkból? Kaphat-e biztatást az identitásában bizonytalanná váló, a kultúrák zűrzavarában tébláboló ember?
Az Édeskeserű előadás - címéből adódóan - az ellentétes erők örök egymásnak feszülésére épülő, az alkotók egyéni látásmódját tükröző táncköltemény, mely rapszodikusan ellenpontoz komikumot tragikummal, örömöt bánattal, életet halállal, ars poeticaként mutatva fel a Nagy László-i gondolatot: „A folklórban az édes és könnyű sablon helyett kerestem az összetettebb, dinamikusabb szöveg- és dallamritmust, az abszurditásig teljes képet, a szentségtörést, a komor, de szabad lelkületet."