Egyéb

Múzeumok Éjszakája a Nemzeti Múzeumban

Magyar Nemzeti Múzeum
2021. június 26. (szombat) 14:00

Helyszín:

Magyar Nemzeti Múzeum
1088 Budapest, VIII. kerület, Múzeum körút 14-16.

14:00-15:00 – Újkőkori (siker)sztori
Lehet-e egy 7000 éves történetet rekonstruálni? Milyen története lehet egy őskori közösségnek írásbeliség nélkül? Érdekes, tanulságos lehet egy ilyen ősi sztori a rohanó modern világban? A történet középpontjában Hódmezővásárhely-Kökénydomb, egy késő újkőkori közösség áll, mely a Kr.e. 5. évezred elején virágzott a Dél-Alföld vízi világában. A cselekmény lényeges elemei a természet megszelídítése, a környezettudatosság, a közösségszervezés és még jónéhány, a napi sajtóból is ismerős fogalom. A régészettudomány 21. századi módszerekkel igyekszik az ősi közösségeket vizsgálni, s közben a történelem utáni kor problémáiba ütközik.


14:00 - Díjváró
Június 26-án 11 órakor derül ki, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum 'AZ ÉV MÚZEUMA 2021" vagy "AZ ÉV MÚZEUMA 2021 díj jelöltje" megtisztelő címet nyeri el. A múzeum számára már a megmérettetésen való részvétel is kitüntetés, hiszen nem pályázott, hanem az elmúlt időszakban nyújtott teljesítménye alapján mások jelölték őket. Fogadjuk együtt a díjátadóról érkezőket!


15:30-16:30 – A honfoglalás előestéjén: új módszerek, új eredmények a késő avar kori és 9. századi hagyaték kutatásában
A méltatlanul kevéssé ismert avar kor második felében, a Kr. u. 8. századtól nagy átalakulások kezdődtek a Kárpát-medencében. A változás érintette a településszerkezet, a gazdaság, a társadalom és a kultúra minden szegmensét; nyomában térségünkben új rendszer alakult ki, amely bizonyos jelek alapján a magyar honfoglalás és kora Árpád-kori világ előzményének tartható. Melyek e „késő avar” világ fő jellegzetességei? Túlélhette az avar kori népesség a frank hadjáratokat és a 9. századi háborúkat? Az előadás friss kutatási eredmények alapján arra keresi a választ, hogy hogyan illeszkedett a Kárpát-medence az európai kora középkori fejlődésbe a 7–9. század között.


Teljes lista