Múzeumok Éjszakája

2023. június 24. (szombat) 17:00 Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház 9700 Szombathely, II. Rákóczi Ferenc utca 6-8.
2023. június 24. (szombat) 17:00 Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház 9700 Szombathely, II. Rákóczi Ferenc utca 6-8.

17.00 és 19.30 Séta a föld alatti Savariában


Savaria egykori csatornarendszerének egy részletét az OTP bankfiók alatt találjuk. Fedezd fel Te is!
Figyelem! Előzetes regisztráció szükséges az iseum@savariamuseum.hu címen!
Részvételi díj: 1.000 Ft (a Múzeumok éjszakája belépőjegyen felül fizetendő)
Találkozó: az Iseum bejáratánál!
18.00 Víz az Isis-kultuszban és a savariai Iseumban
A víz – elsősorban mint a Nílus vize – nem csupán egy volt az őselemek közül, hanem az éltető erő, a termékenység szimbóluma. A napfelkeltekor bemutatott templomnyitó szertartás Nílus-víz-áldozata a birodalom valamennyi Isis-szentélyében ugyanúgy, azonos liturgia szerint zajlott. A természetes forrásból származó vízre azonban máskor is szükség volt. A papok és a beavatott hívek rituális tisztálkodása, a szobrok és oltárok naponkénti szertartásos lemosása szintén kötött rend szerint történt. A szentélyek nyitott vagy fedett csatornái nem csak az esővíz elvezetésére szolgáltak, azokat az ott lévő kutakkal együtt a kultusz lényegi elemeinek tekintették.
A témával Sosztarits Ottó régész vetített diaképei mellett az Iseum udvarának bejárása révén is megismerkedhetnek a látogatók.
18.30 Savaria vízvezetéke. Mi látható Bucsuban és mi nem látható Dozmaton?
A címben szereplő lelőhelyek – Velem, Bozsok és Sé mellett - a savariai vízvezeték ismert és fontos stációi. Az ott folyt ásatások eredményei mellett számos izgalmas kérdés is napirendre kerül. Volt-e római víztorony a Jégpince helyén? Mi lett a sorsa a Kőszegi-hegységből Savariába vezetett rengeteg folyóvíznek? Miért kellett elpusztulnia a különös épségben megmaradt dozmati római vízvezetéknek?
A fenti kérdésekre Anderkó Krisztán régész előadása révén keressük a választ.
20.30 Vízóra nélkül - Róma város vízvezetéke


Róma városában a közkutaknál mindenki ingyen hozzáférhetett a vízvezetékek tiszta vizéhez. De ha valaki többet akart, vagy a saját házában a szökőkút csobogására akart ébredni, esetleg a magánkertjét akarta öntözni, akkor fizetnie kellett a vízért. Vízügyi szakemberek és mérnökök kétszáz éve próbálják megfejteni, hogy vízóra nélkül hogyan tudták mérni azt, ki mennyit fogyasztott. A talányra egy új elmélet segítségével talán választ kapunk Sextus Iulius Frontinus „Róma város vízvezetéke” című művéből. Az előadást követő rendhagyó könyvbemutató során pedig a kötetet magyarra fordító és jegyzetekkel ellátó Nyírő Andrással beszélgethetünk az ókori vízellátás elveiről, műszaki megoldásokról és az ókori források fordításának nehézségeiről.


22.00 Fényfestés és Dj Jazzszigor – a FényHangár bemutatója


18.00-22.00 Múzeumpedagógiai foglalkozás:
• Vízfestékkel a vízparton - Festett életképek a Nílus partjáról, Isis szülőföldjéről ókori egyiptomi ábrázolások alapján
Akikkel az ecseteket kezelheted, a színeket keverheted: a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium tanulói