Jazz belülről / Balázs József trió
Helyszín: Román Csarnok
Balázs József a hazai középgeneráció egyik legtehetségesebb billentyűse, aki a krakkói Jazz Juniors Versenyen a legjobb szólista díját nyerte el. A zongorista a legendás New York-i Blue Note-ban és a Detroit Jazz Fesztiválon is elsöprő sikert aratott East Gipsy Band vezetője, de emellett a rendkívül népszerű Balázs Elemér Group egyik húzóembere is. Balázs József az elmúlt vészterhes időszakban magából építkezett, új, belső utakra talált. Ez a Jazz belülről.
Művészettörténet dióhéjban
Művészettörténeti előadások 20 percben 18.00–20.50
Helyszín: Dór folyosó (földszint)
– 18.00–18.20 A nők hatalma – fordul a kocka? (Záray Szilvia)
A Salomék és Évák helye a német reneszánsz művészetben. Hogyan láttatta őket Cranach, Dürer és Hans Baldung Grien?
– 18.30–18.50 Egzotikus vagy közönséges? – Állatábrázolások a Régi Képtárban a földrajzi felfedezések előtt és után (Mertus Ágnes)
Mindenki ismer megmosolyogtatóan furcsa középkori állatábrázolásokat és lenyűgözően természethű állatos festményeket. Mikor érkezett el a fordulópont az ábrázolásmódjukban? Az előadás során a múzeum festményeinek segítségével az állatábrázolások „evolúciójába” nyerünk betekintést.
– 19.00–19.20 Anya-gyermek ábrázolások a reneszánsz kori Itáliában (Cser Judit)
Az anyaság a művészettörténet egyik legsokszínűbb, emberemlékezet óta élő témája. Reneszánsz fő művek tükrében ismerkedünk az anya-gyermek ábrázolások isteni és emberi voltával.
– 19.30–19.50 Művészet és élet (Marina Eszter)
Mozdulatok, szenvedélyek, mitológia.
– 20.00–20.20 „Küzdelem, diadal, csoda!” Szent Jakab-ábrázolások a Szépművészeti Múzeumban (Lovass Dóra)
Azok a szentek, akik lóháton, lovagként jelennek meg egy-egy küzdelem vagy a háború forgatagában, a harcban segítő szentek. A gyűjteményünkben két csodálatos barokk festmény is ábrázolja a rendkívül népszerű szentet, Idősebb Szent Jakab apostolt a 844-es clavijói csata forgatagában. Az előadás keretében megvizsgáljuk a szent legendája és a két ábrázolás közötti eltéréseket és összefüggéseket.
– 20.30–20.50 Kő kövön – a Szépművészeti Múzeum épülete (Mácsay Krisztina)
Gondolta volna, hogy a Szépművészeti Múzeum mindössze hat év alatt épült fel? Tudta, hogy nem a nyertes pályaművet valósították meg? Hallott már a Román Csarnokban talált időkapszuláról? Ha kíváncsi az épülettel kapcsolatos érdekességekre, vegyen részt az előadáson!
Művészettörténeti Filmklub
Digitális tárlatvezetés a kiállítóterekben
A filmek folyamatosan megtekinthetők, a csatlakozás bármikor megtörténhet a szabad helyek függvényében.
– A Régi Képtár remekművei (1. emelet XX. terem):
El Greco csodái / Bán Blanka tárlatvezetése
Hősies szentek, szent hősök / Bán Blanka tárlatvezetése
Bronzino, a manierista zseni / Cser Judit tárlatvezetése
– Textúra a Régi Képtárban (1. emelet XV. terem):
Képzőművészet+irodalom+színház: Textúra. Összművészeti programsorozatunkban kortárs magyar szerzőket kérünk föl, hogy írjanak új irodalmi szövegeket a múzeum gyűjteményének egy-egy kiemelt alkotásáról. Az elkészült műveket a Szépművészeti Múzeum kiállítótereiben ismerhetik meg az érdeklődők, színművészek tolmácsolásában.
Szabó T. Anna: Visszafogott / Sodró Eliza előadásában
Műalkotás: Id. Lucas Cranach, Krisztus és a házasságtörő asszony
Rendező: Valló Péter, a Radnóti Színház főrendezője
Dragomán György: Zebracsont / Bagi Marcell előadásában
Műalkotás: 16. századi flamand mester, Szent Jeromos a cellában
Rendező: Valló Péter, a Radnóti Színház főrendezője
Térey János: Perszephoné levele / Borbély Alexandra előadásában
Műalkotás: Trónuson ülő nőalak Medmából / szobor / Museu Archeologico, Rosarno
Rendező: Valló Péter, a Radnóti Színház főrendezője
– Az ókor csodái (mélyföldszint, előcsarnok):
Egyiptomi istenek / Dembitz Gabriella egyiptológus tárlatvezetése
A szisztrum hangja / installáció az egyiptomi kiállításban
Megelevenedik az ókor / Manyasz Erika és Boros Ádám előadásában.
A TÁRLATVEZETŐ TE MAGAD LÉGY
Egyéni felfedezés a Szépművészeti Múzeum állandó kiállításaiban Útvonaltippek segítségével
(a helyszínen: mobiltelefonos QR-kód beolvasással)
Az álszakálltól a hipszter szakállig
A Belvárosban sétálva vagy egy romkocsma kertjében nézelődve több szakállal találkozunk, mint csupasz állal. Ez most a trend a férfiak körében, de egyes divatbloggerek szerint leáldozóban van a szakállviselet és újra a frissen borotvált arc lesz a gyakoribb. Mit tudunk a szakállról? Milyen jelentéseket hordoz? Mire utalhat viselőjével kapcsolatban? Divat vagy inkább hagyomány? Giovanni Scaliger 16. századi humanista szerint a szakáll „a férfi legszebb és legszentebb része”. Valóban így van? Nézzük! Katt a linkre és indulhat a felfedezés!
Dionüszosz
A mindennapokból való kiszakadást, a nyomasztó kötöttségek feloldását az ókoriak elsősorban Dionüszoszhoz kapcsolták. Az Antik Gyűjtemény útvonaltippjébe olyan műtárgyakat válogattunk, amelyek ábrázolásain a görög-római istenalak legkülönfélébb arcai mutatkoznak meg. A jelenetek, részletek értelmező megfigyelése révén láthatóvá válik, hogy az ókori embert is hasonló kérdések foglalkoztatták, mint bennünket. Katt a linkre és indulhat a felfedezés!
Tiziano és az itáliai érett reneszánsz festészet fényei Velence az Adria királynője, a víz és fény városa, a lagúnák nagyasszonya. Elragadó város, semmihez sem fogható: önmagában műalkotás, megannyi művészeti és építészeti remekével együtt. És Tiziano Vecellio? A „királyok festője, festők királya”, a velencei érett reneszánsz legnagyobb mestere. A Szépművészeti Múzeum gyűjteményébe több mint ezer itáliai alkotás tartozik, ezek közül majd háromszáz a velencei iskolához köthető, amely egyben múzeumunk legnagyobb gyűjteményegyüttese is. Útvonaltippünkkel bepillantást nyerhetnek e korszakalkotó zseni gondolkodását meghatározó részletekbe, ugyanakkor megismerhetik kortársait, vetélytársait és követőit. Katt a linkre és indulhat a felfedezés!
A betegek védelmezői az ókori Egyiptomban
Az ókorban élő embereket is hasonló betegségek fenyegették, mint most minket, a betegségek eredetéről, megelőzéséről és gyógyításáról azonban teljesen más elképzeléseik voltak. Az istenek és az emberek egyaránt a vallási előírások betartásával, különböző mágikus eszközökkel és megfelelő szertartásokkal igyekeztek biztosítani az egészségüket. Katt a linkre és indulhat a felfedezés!
Art Bonbon 19.00–23.00
Klasszikus és kortárs reflexiók – zene, tánc és könnyed improvizáció az állandó kiállítások tereiben
Zene: Szászvárosi Sándor – viola da gamba, Nagy Csaba – lant
Tánc: Jávor Lili és Kékesi Diána
LEONARDÓTÓL MIRÓIG – Papír/forma: százötven éve rajzok és grafikák bűvöletében
Különleges kiállítással mutatja be a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria a gyűjteményeiben őrzött legszebb rajzait és grafikáit. A Grafikai Gyűjtemény százötven éves jubileumára készített reprezentatív album és tárlat nem csupán a művekről nyújt széles körű áttekintést, hanem a múzeumi kulisszák mögé is betekintést enged. A tárlattal és az új katalógussal egyszerre ünnepeljük európai rangú, egyedülálló gyűjteményünk százötven éves fennállását, illetve a múzeum újranyitását.
Ókori Egyiptom
A Szépművészeti Múzeum egyiptomi állandó kiállítása három nagy tematikus egységre bontva mutatja be az ókori Egyiptom világát: Templom – Istenek; Nílus-völgy – Emberek; Sírkamra – Halottak.
Klasszikus ókor
Az Antik Gyűjtemény állandó kiállításának célja a klasszikus antik hagyomány bemutatása. Középpontjában a görög, az etruszk és a római kultúra áll, tágabban pedig a Földközi-tenger medencéje, a Mediterráneum.
Reneszánsz Csarnok
A Reneszánsz Csarnok a 16. századi itáliai építészet formanyelvét követi: félköríves árkádjai, klasszikus oszlopai, baluszteres mellvédje és groteszk – antik római falfestményeket utánzó – freskói a reneszánsz paloták udvarát idézik fel. A csarnokban a Szépművészeti Múzeum két különleges műtárgyegyüttese látható: az itáliai freskók és a velencei kútkávák.
Román Csarnok
A Múzeum egyik legimpozánsabb, legszebb és legreprezentatívabb tere.A román kori bazilikát idéző teret hatalmas oszlopok és pillérek tagolják. A csarnok román stílusú belső dekorációját az épület építészei, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp tervezhették. A rendkívül gazdag festészeti dekoráció Reissmann Károly Miksa és Glaser János festők munkái.
Európai művészet 1250–1600
A Régi Képtár újrarendezett állandó kiállítása a művészettörténet fő korszakait kívánja bemutatni, kronologikus sorrendben és kisebb földrajzi egységek szerinti tagolásban. A közel négyszáz darabos válogatásban az itáliai régiók művészete a leggazdagabban reprezentált, de a korszak németalföldi, német és spanyol festészete is megjelenik. Az egyes iskolák helyi sajátosságairól éppúgy átfogó képet kaphatunk, mint az egyetemes tendenciákról, vagy a művészeti központok közötti kölcsönhatásokról.
Európai szobrászat 1350–1800
A Régi Szobor Gyűjtemény az európai szobrászat középkortól a 18. század végégig terjedő hat évszázadának közel 650 művét őrzi. A kiállítás a gyűjtemény mintegy 100 remekművét mutatja be, a német késő gótika, az itáliai reneszánsz és a legjelentősebb osztrák barokk szobrászok alkotásait.
Magyarországi művészet 1600–1800
A Régi Magyar Gyűjtemény barokk állandó kiállítása a 16. század végétől 1800-ig követi végig a történelmi Magyarország művészetének és közép-európai kapcsolatainak alakulását. A tárlat időrendet követve, tematikus egységekben mutatja be a különféle tárgytípusokban gazdag gyűjteményt. A kiállításon a látogató végigkövetheti több mint kétszáz év magyarországi festészetének és szobrászatának műfaji és stílusváltozásait, és egyúttal történeti, kultúrtörténeti és művészetföldrajzi összefüggésbe helyezheti.
A múzeum nyitvatartása a kiállítóterek telítettsége esetén biztonsági okokból módosulhat. A programokon – műtárgyvédelmi követelmények miatt – csak korlátozott létszámban, érkezési sorrendben lehet részt venni.
Az utolsó belépés várható ideje (karszalaggal rendelkezők számára is): éjjel 1 óra.
A programváltoztatás jogát a szervezők fenntartják.