Benne: Lázár Helga, Berger Gyula, Lukas Karvelis (LT) és Syporca Whandal előadása
Lázár Helga (L1-rezidens 2020): HORROR VACUI
– nem félünk a semmitől –
audiovizuális performansz
Koncepció/audió: Lázár Helga
Látvány: Gerda Knoche
Szöveg/játék: Gerda Knoche, Lázár Helga
Művészeti konzulens: Anne Brüssau, Jessica Lipp
A semmiből
A semmi jön.
Üresség.
Amint rá gondolsz, megszűnik.
Két ember egy üres térben,
két ember egy kertben,
a semmiből jövő félelmeivel konfrontálódik.
Kezek, lábak, nyelvek. Kamilla, kutyatej, csalán.
Ha a virágot figyeled, virággá válsz. Vagy hánysz.
Két ember egy kertben keres menedéket a nihilista szónoklatok és megvilágosodást ígérő mantrák elől. Párbeszédbe kezd egymással. Velünk, akik figyeljük őket. És anélkül, hogy bármerre is mozdulnánk, változik a képünk arról, amit mi kertnek nevezünk.
Berger Gyula (L1-tag) és a ZéróPlusz TáncMűvek: Bővülő Terek
Koreográfius: Berger Gyula
Előadó: Ayumi Toyabe (JP)
Látvány (díszlet, jelmez) konzultáns: Árvai György, Szűcs Edit
Zene: De Natura Sonorum (Bernard Parmegiani)
Támogatók: Summa Artium Kultúratámogató Magánalap, EMMI, NKA Táncművészet Kollégiuma, L1 Egyesület, Műhely Alapítvány / Workspacebrussels / Ultima Vez (Life Long Burning, Wild Cards program), p’ARToló
Berger Gyula – rendező
Berger Gyula egyike a kortárs tánc magyarországi úttörőinek. 10 évnyi intenzív néptánc, klasszikus balett, jazz- és modern tánc tanulmányokat követően 1984-ben alakította meg első társulatát, a Berger Táncegyüttest, majd kilenc nehézségekben és sikerekben gazdag év után, új utakat és inspirációt keresve a hollandiai Arnhemi Művészeti Főiskola Európai Táncművészet Fejlesztési Központ (EDDC) tagozatának a hallgatója lett, ahol 4 évig tanult.
Mesterei a posztmodern tánc kiemelkedő egyéniségei voltak. 1997-ben visszatért
Magyarországra, ahol azóta folyamatosan tanít és koreografál, valamint nemzetközi koreográfiai együttműködésekben vesz részt. Néhány kollégájával 1998-ban létrehozta az L1 Egyesület elnevezésű alkotóközösséget, amelynek egészen 2011 februárjáig az elnöke volt.
Évekre nyúló, nagyon eredményes együttműködése volt az Egyesület művészeti vezetőjével, Ladjánszki Mártával. A formációk az idők folyamán változtak, az alkotás és a tanítás folyamatos maradt. Jelenleg a Jurányi Házban működő ZéróPlusz TáncMűvek (alkotás és oktatás) munkáját irányítja.
Ayumi Toyabe – előadó
Ayumi Toyabe japán előadóművész, balett tanulmányait 2005-ben, Tokióban, Michiko Aoyama művészi irányítása alatt kezdte. Részt vett a San Francisco City Ballet School tavaszi tanfolyamán, valamint egy nyári intenzív tanfolyamon a San Diego Ballet School-ban. 2012-ben Németországba költözve a Ballet-Akademie Fürth 3 éves professzionális képzésén vett részt, ahol diplomát is szerzett 2015-ben. Ezután elvégezte a bolognai Art Factory International professzionális kortárs és balett képzési programját, majd ezt követően tanulmányait Budapesten a ZéróPlusz Táncos Képzési Program keretében folytatta. A balett
és kortárs tánc mellett sokféle egyéb metódust tanult: Forsythe technika, Lábán módszer, Body-Mind Centering, Feldenkrais módszer, Pilates, Alexander technika, stb. Szerepelt többek közt Liesel Zink, Hrotkó Heléna, Volkhard Samuel Guist és Berger Gyula darabjaiban, szóló és csoportos koreográfiákban.
ZéróPlusz TáncMűvek – a hely ahol alkotni és tanulni lehet A 2010 óta működő ZéróPlusz TáncMűvek kortárs táncra és szomatikus tevékenységekre
szakosodott képzési központként és kreatív táncműhelyként működik. A hindu bölcsek számára a ZÉRÓ nem egyszerűen egy számot jelentett, hanem mindennek a kezdetét, kiindulását, a magot, amelyből minden származik. A szervezet nevében a ZÉRÓ kifejezés a misztikus középpontból való kiindulás szándékát jelzi, hiszen a ZÉRÓ a transzformáció helye: a számegyenesen ebben a pontban alakulnak át a negatív számok pozitívvá, az éj ekkor
fordul át nappallá, a virtuális itt válik valóságossá. A ZÉRÓ számunkra az alkotási folyamat jelképe is, hiszen ebben a folyamatban megpróbálunk felfedni valami addig rejtetten maradót, megkísérelünk hidat építeni a spirituális és a materiális létezés között. Stúdiónk évek óta élen jár a testtudatosság alapú tánc- és mozgás tanfolyamok szervezésében Magyarországon.
Hallgatóink a belső lelki önismeret útjára indulnak. A módszerek változhatnak –
improvizáció, különböző test-tudatosítási technikák, táncterápia, kortárs tánc vagy klasszikus balett –, de üzenetünk következetes: fedezd fel önmagad és másokat, kapcsolódj, légy tudatosan jelen, lazíts, alkoss.
»»» «««
Lukas Karvelis (LT): Blank Spots
Koreográfia/előadó: Lukas Karvelis
Zene: Adrian Crespo Barba
Támogató: Litván Kulturális Tanács, MASH
Lukas Karvelis kortárs táncos és koreográfus. Alkotásainak ihletője az irodalomban, a litván népzenében, a balti pogányság történeti és filozófiai elemeiben fellelhető érzékiség, a mindennapi élet abszurdításához szatirikus módon való viszonyulás. Eddigi pályáját olyan nevek kísérték, mint Anouk Van dijk, Marina Mascarell, Antonin Comestaz. Blank Spots című szólóját a világ számos pontján játszotta. Hollandiában a Piket Kunst Prijs-re terjesztették fel.
Lukas eddigi pályáját olyan nevek kísérték, mint Marina Mascarell, Jiří Kylian, Antonin Comestaz, Alleyne Dance Company, Cayetano Soto. Tanulmányait az M. K. Čiurlionis
Művészeti Akadémián illetve a Codarts Művészeti egyetemen végezte. 2015 és 2018 között a rotterdami Performance Bar rezidens művésze volt. 2017-ben a Jiří Kylian Alapítvány ösztöndíjasa volt, és még ugyanebben az évben szerepelt az AI17 Táncfesztiválon Torontóban, valamint együttműködött Youjia Jinnel a Párizsi Divathéten. 2018-ban elnyerte a 22. Stuttgart-i Nemzetközi Szóló Tánc Fesztivál második díját, valamint egy videó díjat is.
Ugyanebben az évben fellépett a Lucky Trimmer mainz-i kiadásán, valamint a Tanzplatform Bern eseményein. 2019 tavaszán az Alvin Ailey School csereprogramjának résztvevője New York City-ben. 2018 és 2019-ben pedig Blank Spots című szólójával turnézott Németországban, Hollandiában, Braziliában, valamint szerepelt a New Baltic Dance fesztiválon is.
Syporca Whandal (L1-tag): Keserű Anna – asztalbontás után
Hangok/szöveg: Syporca Whandal
Szövegtöredékek/mozgás: Herold Eszter, Veres Flóra (L1-tagok)
A Keserű Anna könyv nyomtatását a SkhyzoKhyno Studio támogatta.
A könyvhöz írt ajánlóhoz és lelki támogatásért külön köszönet Miltényi Tibornak.
Támogatók: EMMI, L1 Egyesület, NKA