A Rejtélyes Történelem című művelődéstörténeti sorozatban minden hónap utolsó csütörtökén olyan titkokra, talányokra derül fény, amelyek nemcsak a történészeket foglalkoztatják régóta, hanem a közvéleményt is. A magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről Csorba László történész beszélget meghívott vendégeivel, a témák kiemelkedő szakértőivel.
Amióta őseink beköltöztek a Kárpát-medencébe, a keleti végeken mindig szomszédaink voltak az oroszok – a fejedelmek, a cárok, az orosz emberek. Létezik-e vajon a „szláv lélek”, vagy ez üres kulturális közhely csupán? Miért nem volt orosz reneszánsz, miért nincs orosz protestantizmus? Miért nem szlavofil minden orosz? Lehetséges, hogy egy cár olyan „rettenetes” legyen, hogy meggyilkolja a saját fiát? Az álcárok igazi csalók voltak vagy esetleg „volt benne valami”? Tényleg álltak-e az ún. Patyomkin-falvak a Dnyeszter folyó mentén? Mi az igazság Nagy Katalin cárnő hatalmas szerelmi étvágyáról? Miért fojtották meg I. Pál cárt és miért robbantották fel II. Sándor cárt? Tényleg Alekszandra Fjodorovna cárné szeretője volt a félelmetes Raszputyin?
A januári Rejtélyes történelem alkalmával Radnóti Klára russzista történész, főmuzeológus segítségével számos orosz titok tárul fel.