Gerőfi-Gerhardt András, hálózatüzemeltetési igazgató, Fővárosi Csatornázási Művek:
Szennyezett szennyvíz a csatornában. Paradoxon?
WORKSHOPSOROZAT
„A klímaváltozás hatásai és a víziközmű-szolgáltatás jövőjére: országos szemléletformálási akció” (KEHOP-2.1.7-19-2019-00023)
Regisztráció
Forma: online (A regisztrálóknak emailben küldik meg a Zoom-linket.)
Az elmúlt évtizedekben jelentős mértékben lecsökkent az ivóvíz használat, a szennyvíz töményebbé vált, a csatornahálózatban uralkodó áramlási viszonyok romlottak. A folyamat szükségszerűen vezet a kommunális szennyvíz minőségének romlásához.
A csatornaművek üzemeltetőit ezen kívül próbára teszi az is, hogy hatalmas mennyiségben és változatosságban jelentek újfajta szennyezők. Ilyen például a nedves törlőkendő, melyek használata általánossá vált. Ezek nagy része a csatornában landol, ami komoly hálózatüzemeltetési és gépészeti problémákat generál.
A jövő nagy kérdései közé tartozik a mikro szennyezők, gyógyszermaradványok, vagy mikro műanyagok eltávolítása. A városi közcsatorna hálózatban ugyanakkor számos egyéb csatornaszennyezéssel kell számolni, így például a felszínen lefolyó csapadékvizek által bemosott hulladékokkal, koncentrált zsír bebocsátással, vagy a mélyépítési tevékenységekből származó beton, illetve habarcsbefolyásokkal.
Az előadás igyekszik áttekintést adni a csatornahálózat szempontjából nem-, vagy nehezen kezelhető szennyeződésekről, bemutatja a „csatornaidegen” anyagokat, azok jellemző forrásait és távoltartásuk lehetőségeit, egyúttal segít körvonalazni a csatornahasználati kultúra fejlesztésének fő kérdésköreit.
Egyéb
Szennyezett szennyvíz a csatornában. Paradoxon?
Ha hiányosságot találsz, vagy valamihez van valamilyen érdekes hozzászólásod, írd meg nekünk!
Küldés
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!