Légy részese a múzeumi háttérmunkának!
Színfalak Mögött az Északiban- műhelybeszélgetések címmel rendszeres programsorozat első állomásaként a vasutasok kálváriáját ismerhetik meg és a pályaudvarok építészeti kialakításának kérdéseit járja körül. Kiderülnek kulisszatitkok is az új Közlekedési Múzeum terveinek alakulásáról.
Program:
„Miért tartja rondának a pályaudvart? Hiszen a pályaudvar szép!”
A pályaudvarról alkotott általános kép, mint egy közlekedési csomópontról, egy legfőképpen szükségszerűségből meglévő, városi technikai objektumról szól. Emellett azonban kiemelt társadalmi és építészeti szerepe emeli a város egy meghatározó, azon belül egy szinte külön életet élő térségévé, a modern kor katedrálisává. Mit mutat meg a pályaudvar reprezentatív építészeti kialakítása és mit takar annak szimbolikus térhasználata?
Bán Dávid előadása
Hűségeskü vagy menekülés? - Vasutasok kálváriája az 1918 és 1920 közötti időszakban
Az első világháború utáni rendezetlen viszonyok jelentős változásokat okoztak a MÁV Igazgatóságon és az egyes üzletvezetőségeken (vidéki igazgatóságokon) lezajlott folyamatokban. A megszállások és az azt követő trianoni békeszerződés a menekült és vagonlakó probléma kialakulásához vezetett. A világháborút követő időszakban több vasutasnak is későbbi életüket jelentősen befolyásoló döntéseket kellett meghoznia: maradnak szolgálati helyükön és leteszik a hűségesküt vagy a megszálló hatalmak elől menekülnek a történelmi Magyarország belseje felé és rosszabb esetben vagonlakóként töltik életük egy részét vagy akár egész életüket is.
Péterffy-Cserháti Katalin előadása
Hogyan készül?
Kötetlen beszélgetés az új állandó kiállításról, valamint annak előkészítési folyamatairól.